V roce 1928 žili pri nedale Moldave cigáni-ľudožrúti. O tejto afére písali aj parížske noviny.(npor.Č. /Medzev/, Respekt č.8/1990)

V procesu s vrahy rómské národnosti, k němuž došlo v r.1929 v Košicích, vystoupil jako soudní znalec z oboru psychiatrie tehdejší primář neuropsychiatrického oddělení košické Státní nemocnice MUDr. Jaroslav Stuchlík se svým asistentem MUDr.Emanuelem Windholzem. Jejich posudky odmítly jako pohnutku k vraždám rituální kanibalistické cíle, které byly Romům přičítány buď z neznalosti, nebo záměrně neobjektivním, citově zjitřeným tiskem, jímž byly u necikánského obyvatelstva vyvolávány pogromistické nálady. Ethos, s nímž se Stuchlík s Windholzem případu ujali, je srovnatelný s Masarykovým mravním apelem v Hilsnerově procesu. Struktura romské komunity byla v té době integrovanější než dnes. Uvnitř společenství, které se od vražd distancovalo a vrahy vyloučilo ze svého středu jako zločince, existovaly závazné etické normy. Romové byli Stuchlíkovi vděčni, že předešel pogromy, a nabízeli mu údajně dokonce titul cikánského barona. Je docela možné, že nějaký pařížský bulvární plátek v roce 1928 s potěšením přetiskl zprávu, že se ve střední Evropě potulují Cikáni-lidožrouti. Je však třeba zdůraznit, že ke cti civilizovaného státu zde došlo k legálnímu soudnímu procesu, v němž byly vyvráceny pověry o cikánském kanibalismu, a že se…

v10.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v10.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte