25 A reuters R15
25 A reuters R15 • Autor: Globe Media / Reuters

Longonotská farma je obří továrnou na masovou produkci růží: vzor efektivity v Keni, jejímž přirozeným stavem je podle všeho chaos. Růže se pěstují v ohromných umělohmotných sklenících (celkem jich je 49 a některé se rozkládají na ploše půldruhého hektaru) a sázejí se do dlouhých truhlíků. Dělníci v úhledných stejnokrojích s nápisem „Růst v harmonii“ květiny sklízejí a vozí je na místní balicí linku. Zde se podle kvality třídí, zbavují trnů a listí, balí, opatřují se etiketami „Marks & Spencer“ nebo „Sainsbury’s“, nakládají na kamiony, převážejí na letiště a příští den už jsou v Evropě. Farma ročně vyprodukuje 72 milionů růží.

Pár desítek farem jako ta Longonotská lemuje pobřeží sladkovodního jezera Naivasha o rozloze 139 kilometrů čtverečních ve Velké příkopové propadlině severozápadně od Nairobi. Tyto farmy jsou součástí keňského pěstitelského odvětví, které krom květin produkuje i ovoce a zeleninu.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem zamčeným článkům.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte