Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Společnost, Vzdělávání

Zeman ve Valticích aneb Jak vypadá výchova k servilitě

Nejhorší, co můžete udělat, je dávat dospívajícím najevo, že jsou hloupé loutky

Autor: ČTK
Autor: ČTK

Kratičké video České televize z pořadu 168 hodin je jednou z nejhorších obžalob zasmrádlých koutů českého školství, jaké bylo možné za poslední léta vidět. Scénář je jednoduchý. Na střední vinařské škole v jihomoravských Valticích se chystají na návštěvu hejtmana Haška a prezidenta Zemana. Paní učitelka za asistence kolegů diriguje žáky v sále a dohaduje s nimi, kdo kdy vstane a přednese „spontánní“ dotaz panu prezidentovi. Střih.

Oba státníci sedí s blahosklonným výrazem za stolem a studenti a studentky se zvedají jeden za druhým a z papírku v ruce předčítají dotazy typu:  Vážený pane prezidente, vy sám jste se již několikrát vyjádřil negativně směrem k České televizi. Uměl byste nám vysvětlit, proč televize, za kterou lidé platí nemalé koncesionářské poplatky, předkládá lidem informace manipulativně a neobjektivně jako jiná masmédia? A lze tomu nějak zabránit?

Prostě takový typický spontánní studentský dotaz. Na nahrávce slyšíme čtyři takové. Na juvenilní justici, kouření, Evropskou unii - a všechny jsou stylizované přesně tak, aby ladily prezidentovu názorovému vkusu. Nikdo z přítomných dospívajících i dospělých neprotestuje, všem tahle zjevná šaškárna nejspíš připadá normální.

Eduin

Jen zíráte a díváte se, který rok se vlastně píše. Ano, nevíme, jestli nepadaly i jiné, příčetnější  dotazy, nevíme, jestli to není exces na jinak přijatelné škole. Jenže marná sláva, i jen to zaznamenané, je naprosto nepřijatelné. A prezident za to nemůže. Stejně trapné a ostudné by byly servilní dotazy na Havla či Klause a pro mlčky přihlížející pedagogy není žádná omluva.

Nejhorší, co můžete udělat, je, když dáváte dospívajícím najevo, že k mocným přistupujeme vždy v předklonu, že o pravdě rozhodují ti silnější, že cokoli se dá zmanipulovat, že když je vám osmnáct, nemáte nárok na názor, protože jste jen hloupá loutka. A že normální je myslet si svoje a když se pošklebovat, tak nenápadně. Takhle přesně vždycky vypadala a vypadá výchova pivních mudrlantů, kteří vám tvrdí, že všechno je podraz a v čemkoli se osobně angažovat nemá smysl. Občanská antivýchova v kostce.  Tady se jí zjevně daří. Plný sál středoškoláků sedí a nehnutě naslouchá té kolektivní stupiditě.

P. S. Škola se pro média vyjádřila, že na přípravě studentů na besedu se státníkem nevidí nic špatného. Takže vlastně potvrzuje, že to nebyl omyl, ale výchovný záměr. Tomu se říká šlapat v h…  Jako bonus přidáváme tutéž událost v humorné zkratce.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].