Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Společnost

Vláda to řeší pozdě

Se soukromým distributorem respirátorů Jiřím Kůsem o tom, proč nemůže dodávat své zboží

Hasiči s policisty a celníky na hraničním přechodu v Rozvadově; ilustrační foto • Autor: ČTK, Chaloupka Miroslav
Hasiči s policisty a celníky na hraničním přechodu v Rozvadově; ilustrační foto • Autor: ČTK, Chaloupka Miroslav

Jak si vysvětlujete, že stát nedokáže stále distribuovat lékařům, sestrám a dalším potřebným lidem ochranné pomůcky, jako jsou respirátory a roušky?

Výroba respirátorů v České republice není tak velká, aby dokázala v krátké době řešit extrémní nárůst potřeby. Proto je množství respirátorů, který stát dokázal od začátku března sehnat, velmi malé.

Začala jejich nákup vláda řešit pozdě?

Ano.

Vše se nyní distribuuje přes ministerstvo zdravotnictví, ministr Adam Vojtěch Respektu tvrdil, že je to kvůli tomu, aby ceny nešponovaly překupníci. Je to pro vás relevantní argument?

Nemyslím si to. Regulace se vztahuje pouze na respirátory třídy FFP3. Spekulanti předražují i respirátory a roušky nižších tříd těsnosti nebo bez uvedení třídy.

Distribuujete a prodáváte nanorespirátory, jaké vlastnosti mají? Jsou srovnatelné s běžnými respirátory?

Z českých nanotechnologických firem se výrobou respirátorů zabývá firma Pardam a Nanologix, mají nejvyšší třídu těsnosti, tedy tu FFP3. Respirátor BreaSAFE od Pardamu je celoprodyšný, nemá výdechový ventilek jako např. 3M respirátory, který bývá slabým místem kvůli špatnému těsnění. Navíc aktivní stříbro v nanovláknové membráně zajišťuje, že zachycené bakterie a viry jsou inaktivovány a na membráně se nemnoží kolonie. Respirátor je tak možné používat dlouhodobě a opakovaně. V České republice je ještě firma Respilon, která vyrábí ochranné prostředky s nanomembránou, ale jedná se jen o roušky a antivirové šátky, které nemají certifikaci FFP3, a výrobu mají zatím alokovanou mimo ČR.

Kolik lékařů, nemocnic a lidí o ně u vás dosud projevilo zájem?

Nevedeme si statistiku. Od ledna máme ještě cca dva tisíce nedodaných respirátorů ve starých objednávkách, denně pak od zastavení prodeje na konci ledna dostáváme desítky mailů a zpráv přes sociální sítě. Koncem tohoto týdne mě například kontaktovala nemocnice Příbram a nemocnice Kladno, nebo v sobotu náměstek primátora v Českých Budějovicích, tam řeší šití roušek pro nemocnici.

Kolik je cena jednoho?

Cena nanorespirátoru je 209 korun s DPH. Za tu cenu byl respirátor před dvěma roky uveden na trh, od té doby se neměnila.

Můžete je lékařům dodávat? Z nařízení vlády vyplývá, že je můžete dodat například puncovnímu úřadu, ale už ne lékařům. Je to skutečně tak?

Je to tak.

Jakou vám to dává logiku?

Žádnou.

Kolik nanorespirátorů máte momentálně k dispozici a nemůžete je dodat? Kolik lidí jste museli odmítnout?

K dispozici je hned k odeslání několik stovek kusů. Počet zákazníků ze starých objednávek bude něco kolem tisíce, kromě toho sbíráme zájemce v případě obnovení prodeje, tam už to v této chvíli jde do desítek tisíc.

Jak rozumíte nechuti státu umožnit soukromníkům pomáhat? 

Nemyslím si, že se jedná o nechuť, je to spíš ukázka toho, že rigidní centralizace nemůže dobře fungovat.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].