0:00
0:00
Společnost10. 10. 20194 minuty

Potvrzeno: Výhra v loterii přinese majiteli losu i štěstí

Denní menu: Výběr textů ze světových médií

Ilustrační foto
Autor: Profimedia, Travis Long / Zuma Press / Profi

Tak je to venku a vědecky ověřeno: štěstí se dá koupit za peníze. Ekonomové Andrew Oswald a Rainer Winkelmann z univerzity ve Warwicku po dlouhé práci zjistili, že výhra v loterii zaručeně učiní držitele správného losu šťastným. Informuje o tom server Vox.

Po dlouhou dobu se přitom bralo za prokázané, že nic takového neexistuje: badatelé nenacházeli přesvědčivé důkazy, že by se výherci velké loterijní sumy cítili po náhlém zbohatnutí šťastnější. Dokonce z některých studií vycházel opak – že se cítí být spíš nešťastní. A právě tyto studie, píše Vox, vešly v celosvětovou známost. Zřejmě z toho důvodu, že jejich sdělení je pro spoustu lidí (tedy těch, kteří nikdy nevyhráli) přitažlivé: pocit štěstí a spokojenosti nesouvisí s množstvím peněz, které máme, náhlá finanční injekce naše problémy stejně nevyřeší a podobně.

↓ INZERCE

Problém je, že zmíněné studie jsou velmi pravděpodobně chybné. Aspoň podle zmíněných ekonomů z Warwicku. Oswald a Winkelmann jsou přesvědčeni, že dosavadní výzkum na toto téma byl od počátku založen chybně, a proto studie docházely i k nepřirozenému závěru, že výhra v loterii náš pocit štěstí nezvyšuje, místo aby nezvratně odhalily onu naprosto zjevnou a nudnou pravdu, že tomu tak je.

Warwická dvojice zkoumala dopad výher na psychiku nikoli ze zvědavosti, ale ze seriózních důvodů. Loterijní výherci totiž dávají vědcům šanci zkoumat obecnější problém, zda zvýšení příjmů dělá lidi šťastnými. Existuje sice dobře doložená souvislost mezi výší příjmů a pocitem štěstí, ale z ní nelze s jistotou tvrdit, že velikost pocitu štěstí je ovlivněna vyšším příjmem: co když je to tak, že prostě šťastnější lidé vydělávají víc peněz, nebo že lidé s tendencí k depresím vydělávají míň… Výherci v loterii jako zcela náhodně složená skupina nám tak mohou pomoci zodpovědět zásadní otázku: Způsobují peníze štěstí?

První seriózní bádání na toto téma provedl podle Vox.com v roce 1978 ekonom Philip Brickman. Jeho studie „Výherci v loteriích a oběti nehod: Je štěstí relativní?“ zkoumala teorii, že velké životní události a převraty – třeba výhra v loterii, nebo naopak ochrnutí při autonehodě - nemají žádný zvláštní vliv na celkový pocit štěstí. Brickman hovořil s 29 oběťmi havárie, 22 výherci a 22 lidmi kontrolní skupiny, kteří nezažili nic z výše řečeného. Vyšlo mu, co předpokládal: že výherci peněz nejsou statisticky průkazně šťastnější než zástupci kontrolní skupiny.

Následující práce na toto téma pak docházely k řadě různých, často rozporuplných výsledků. Podle některých výhra peněz na pocit štěstí vliv měla, podle jiných naopak tato událost přivedla lidi ke škodlivým riskantním rozhodnutím a ovlivnila negativně jejich duševní rovnováhu, což zase jiné výzkumy vyvrátily atd.

Podle Oswalda a Winkelmanna mají všechny tyto předešlé výzkumy jednu zásadní (a bohužel v pracích věnujících se společenskému zkoumání velmi rozšířenou) chybu: pracují kvůli napjatým vědeckým rozpočtům s příliš malým vzorkem lidí. V důsledku toho docházejí jednou k takovému a jindy opačnému závěru. Aby například zmíněný Brickman dospěl ke „statisticky průkazným“ výsledkům, musel by zkoumat neskonale víc než dvaadvacet lidí.

A právě to warwická dvojice udělala. „Pracovali jsme s vícerem výherci podstatné sumy peněz než naprostá většina výzkumů před námi,“ cituje Vox oba vědce. Celkově mluvili s 617 loterijními šťastlivci zachycenými v německé databázi, z nichž 342 vyhrálo víc než dva a půl tisíce euro (65 000 korun). A statisticky průkazný závěr je tento: Výhra v loterii vás učiní šťastnějšími. A čím víc peněz vyhrajete, tím větší dopad na vaše štěstí to bude mít.

To samozřejmě neznamená, končí Vox svoji zprávu, že každý, kdo vyhraje pár desítek tisíc, je na tom setrvale líp než předtím - jistý typ lidí je bezesporu náchylný k tomu skončit po záchvatu náhlé výhry v horší situaci, než kdyby nevyhráli nic.  Celkově to však zní samozřejmě a logicky: mít víc peněz znamená míň životního stresu a víc životních možností. A s tím je cesta ke štěstí rozhodně snadnější.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].