Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Společnost

Kvůli koronaviru se vyklidí tribuny. Nejsme pupek světa, uznává pořadatel

Biatlonisté však chtějí pomoc od státu, závody bez diváků sami nezaplatí

Bez diváků
Bez diváků

Vrchol sezóny pro český biatlon – závod světového poháru v Novém Městě na Moravě - se pojede kvůli koronaviru bez diváků. Rozhodla o tom Bezpečnostní rada státu s odůvodněním, že velká sportovní akce s desítkami tisíc diváků z celého světa je v dnešní době příliš riskantní. Šéf organizátorů a biatlonového svazu Jiří Hamza rozhodnutí respektuje, nicméně zároveň doufá, že ze státu získá aspoň částečné odškodnění. „My ty peníze nemáme. Ale doufám, že všichni mají zdravý rozum a všechno se vyřeší,“ říká Hamza.

Biatlonista Michal Krčmář si stěžuje, že závod bez diváků je jako „sex bez orgasmu“. Souhlasíte?

Každý má vlastní názor, já to nechci komentovat. Je jasné, že to pro nás není jednoduchá situace. Ani pro závodníky, ani pro nás jako organizátory. Ale existují určité vyšší principy, které musíme dodržovat. Pokud to rozhodla Bezpečnostní rada státu, musíme se tím řídit. Biatlon není pupek světa.

O zrušení závodu nebo o prázdných tribunách se mluví už pár dní. Vy jste možnosti už v pátek probíral s premiérem? Dohodli jste se nějak? Slíbil vám něco?

Já s ním řešil jen eventuality, které mohou nastat, a dopady na naši stranu. Nebylo to jednání o kompenzacích. Ale škody budou velké a on si toho je vědom. Teď je otázka, jak vše poskládat, abychom o nic nepřišli. Nejsme tak bohatý svaz, abychom si mohli dovolit jít do ztrát.

Nedá se proti takovým rizikům pojistit?

Jde o zásah vyšší moci, kterou nikdo nevládne. Takovou věc nelze při plánování ovlivnit. Na to, že někdo zruší akci tři dny před začátkem z takových důvodů, vás žádná pojišťovna nepojistí.

Šéf organizátorů Jiří Hamza • Autor: ČTK
Šéf organizátorů Jiří Hamza • Autor: ČTK

Podle deníku Sport se mluvilo o tržbách za vstupenky ve výši 22 milionů, ale celkem jste prý v mínusu 40 až 50 milionů – je to tak?

Pokud se závody pojedou. Kdyby ne, bylo by to 70 milionů. Když se pojede, tak se ztráta o 20 milionů omezí díky sponzorům a televiznímu přenosu.

A je možné, že se závod vůbec nepojede? Rozhodnutí je přece takové, že se má jet, jen bez diváků - což je pro vás aspoň o něco méně špatná varianta…

Ano, rozhodnutí je závod uspořádat bez diváků. Jen čekáme na oficiální verzi z ministerstva zdravotnictví.

Pochopil jste z debaty s úřady, že s kompenzací můžete počítat?

Nikdo mi neřekl, že ne. Je přece něco jiného, když vám někdo zruší akci dva měsíce předem - anebo tři dny předem.

Co by se stalo, kdybyste měli všechno platit sami?

My ty peníze ani nemáme, sami je nemůžeme zaplatit.

Rozumíte důvodům, proč právě u vaší akce došlo k takovému rozhodnutí?

Já tu nejsem od toho, abych tomu rozuměl. Já řeším důsledky. Rozumím tomu, že zdraví občanů je z pohledu státu na prvním místě. Existuje vyšší moc, které se musíme přizpůsobit. Takový je život.

Co když vás stát odškodní a přihlásí se další pořadatelé podobných akcí? Kde má pomoc státu hranice?

Prozatím stát zrušil jen nás a nic jiného. Jak jsem už řekl, snáz zrušíte akci naplánovanou za dva měsíce než akci, která začíná za tři dny. Také je něco jiného akce mezinárodního významu a hasičský ples někde na vesnici. Ale já tu nejsem od toho, abych tyto hranice posuzoval.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].