0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
Spisovatelé o knihách29. 5. 20093 minuty

Vlaky, řízky, knížky

Ke Střední Evropě patří vlaky a do nich řížky a knížky. Na cestu do Vídně jsem si nedávno vzal dva romány dvou současných rakouských autorů.

Astronaut
 
Author: Karel Cudlín
Author: Karel Cudlín

Vladimir Vertlib se do Rakouska dostal velkou oklikou. Narodil se v roce 1966 v ruské židovské rodině v Lenigradě. S rodiči emigroval v roce 1971 do Izraele, aby pak společně utíkali dál a dál a hledali místo, kde by se konečně cítili doma, v klidu, v bezpečí.  Vídeň, Řím, Amsterodam, USA a nakonec zase Vídeň, kde Vertlib vystudoval. Nyní žije v Salcburku.

↓ INZERCE

Jeho první román Vyhoštění vyšel v roce 1995 a u nás ho loni v překladu Hany Linhartové vydal Kalich. Vertlib do příběhu nasál mnoho ze svého životaběhu, možná by se dalo říct, že autentičností a otevřeností jeho próza nemá daleko k deníku. Vyhoštění je o čekání na vyhoštění, příběh o hledání domova v tvrdém, kafkovsky odcizeném a chladném světě a je jedno, zda v tomto případě jde o Spojené státy. Židovská rodina naráží na nezájem pomalu přerůstající v nenávist hnanou nejdříve skrytým, později otevřeným antisemitismem. Působivé jsou vzpomínky na padesátá léta v Sovětském svazu, silné jsou ale i scény z kanceláří imigračních úředníků obrněných zvláštním vnitřním vztekem. Vertlieb ale svůj vlastní příběh sleduje z nadhledu a tak tu prostor dostává i humor.

Také Radek Knapp (1964) se v Rakousku ocitl jako emigrant. Do Vídně přišel z Polska. Knapp je mistr grotesky, divokých scén a humorných dialogů, z nichž upletl svoji asi nejúspěšnější knihu, Co mi pan Kuka nakukal, podle níž už v Rakousku vznikl film. Do češtiny ji v roce 2008 převedla také Hana Linhartová a dík za vydání opět míří do nakladatelství Kalich. Knapp je velký milovník Bohumila Hrabala, už léta mu slibuju, že se spolu vydáme na pivní výlet do Nymburka a Kerska, která tak dobře zná z jeho povídek.

Hlavní postavu své knihy, Poláka Waldemara, Knapp nemilosrdně láme v kolech osudu. Slušňáček Waldemar si nechá od svého polského souseda Kuky vykukat do hlavy spoustu snů o snadném, skvělém a pozlaceném životě na západě a jednoho dne se ocitne v rozpadajícím se autobuse směr Vídeň. Všude kolem něj bedny pašované vodky a kartony cigaret. A to je teprve jen začátek, jak pochopí ve chvíli, kdy najde slibovaný Hotel Čtyři roční období – je to jenom lavička v parku, kde si ona období užije skutečně naplno.

Knapp je znamenitý humorista, dlouho se mi nestalo, že jsem se u nějaké knihy musel v kupé vlaku smát nahlas. Až mi zaskočil onen středoevropský řízek.

Jaroslav Rudiš

Autor (1972) je spisovatel. Za román Nebe pod Berlínem získal cenu Jiřího Ortena. Napsal také knihy Grandhotel a Potichu a společně s výtvarníkem Jaromírem 99 vytvořil komiksovou trilogii Alois Nebel, podle níž režisér Tomáš Luňák právě natáčí film.
www.rudis.cz


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].