DERER_Kolo01_foto Ivan Derer
Úkol zněl jasně: zvládnout vézt měsíc víc než metrák.

DERER_Kolo07_foto Ivan Derer
Co vlastně potřebuju? Horské kolo asi těžko. (Ivan Derer na své cestě)

Nejsem dálkový cyklista. Takže když jsem začal uvažovat o cestě z Lisabonu do Prahy na kole, neměl jsem ponětí, na čem se dá taková cesta ujet. Bylo mi ale jasné, že kolo, které používám, nesplňuje ani minimum požadavků na takovou cestu.

Dvacet let stará Divoká kočka (Wild Cat), horské kolo, na kterém jsem jezdil po Riu de Janeiru, kde jsem poslední roky žil, se pomalu rozpadala v garáži a ostatní kola v mém okolí byla buď dámská, nebo rozbitá. Začal jsem tedy o nutnosti zakoupení nového kola uvažovat… nahlas. Doufal jsem ve spojené síly velkých bratrů Google a Facebook. Facebook nemám, ale moje okolí ano.

Díval jsem se také na inzeráty. Použitá kola, která mě zaujala cenově, provázel vždycky stejný popis: „Pro nedostatek času prodávám úplně nové…“ Představil jsem si, jak mě někde na hranicích chytnou s kradeným kolem. A když nebude kolo kradené, bude mít určitě skrytou vadu, která mě někde v půlce zastaví, říkal jsem si. Veškeré hledání mezi použitými koly jsem tedy rychle zavrhl.

Co vlastně potřebuju? Horské kolo? To těžko, s tím se přece nejezdí dlouhé vzdálenosti. Takže silniční kolo, které mě udrží. Kolo, které unese sto kil a dalších deset na rámu a nosiči. Asi cestou zhubnu, ale ten metrák to kolo poveze měsíc. Nemůžu si dovolit, aby někde něco prasklo. Na druhou stranu asi by nemělo být těžké, určitě to kolo budu někde tlačit a možná ho i…

1_obalka_jak na to
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_jak na to
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte