Je půl šesté. Venku váhavě svítá, zatím je ještě šero a příjemných 25 stupňů. Musím se co nejdřív vymotat z moskytiéry, nasnídat se a začít pracovat. Co nestihnu do desíti dopoledne, kdy se teplota začne šplhat ke 30 stupňům, prostě neudělám. V poledne už je skoro 40 stupňů a představa, že budu psát třeba článek nebo vlastně dělat cokoli hlavou či rukama, je absurdní.

V poledne už je skoro 40 stupňů a představa, že budu psát třeba článek nebo vlastně dělat cokoli hlavou či rukama, je absurdní.

Tweetni to

V půl šesté večer se dá vypnout klimatizace a vyjít ven. Nicméně je třeba si sednout pod moskytiéru, nebo se jako svěcenou vodou namazat repelentem a pomodlit se. V oblasti Mato Grosso do Sul, kde posledních sedm let žiju, se totiž nebezpečí, že vás štípne obávaný komár, nebezpečně blíží jistotě. Obalamutit je ho možné právě pouze moskytiérou, repelentem či pojídáním koňských dávek vitaminu B. Člověk, který do sebe tenhle „přírodní repelent“ pere několik měsíců, prý komárům nevoní.

Nedávno mi volala kamarádka Aline, že už dengue dostala – nepomohlo ani to, že žije na farmě mimo město a do svých 33 let dengue nikdy nechytila, prý proto, že na farmách blízko řek operují vážky, jakési superhrdinky požírající larvy nakažených komárů typu Aedes aegypti. Tenhle latinský název zná v oblasti každé dítě ze školních lavic. Znají ho hlavně namátkové kontroly všech domácností, které provádí místní zdravotníci. Když k vám přijdou domů na návštěvu…

obal_klima_special
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

obal_klima_special
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte