Dva patnácticentimetrové schody dělí Šárku Sýkorovou z pražských Holešovic od svobody. Pokud by je překonala, dostane se ze svého bytu na ulici a dále k metru, kudy jezdí do školy nebo do práce. Překážka, kterou zdravý člověk zdolá jediným krokem, znamená pro ni nepřekonatelnou hráz. Od svého narození je odkázána na invalidní vozík a vinou těžké obrny nemůže hýbat ani rukama: páčku vozíku ovládá zakloněním hlavy. Odříznutí od ulice by snadno vyřešil jednoduchý nájezd. O něm si ovšem může Šárka nechat jen zdát. Sousedé jí ho totiž nedovolí postavit.

„Raději před námi hned zavírali dveře.“

Tweetni to

Letos na jaře se Šárce splnilo velké přání – mít svůj vlastní byt. Když ho před třemi lety začala shánět, vypadalo to beznadějně. Pak se ale dostala na první místo seznamu nadace Rozrazil, která hledá pro tělesně postižené vhodné bydlení. Nadace zaplatila i rozsáhlou rekonstrukci, aby se Šárka mohla v místnostech pohybovat na vozíku. Poslední překážkou, jež chyběla do dokonalosti, byl vjezd do domu, přes který žádný vozíčkář sám nepřejede. Jednání s úřady proběhlo hladce, bez obtíží se našel i sponzor, který by jednoduchou stavbu zaplatil. Kamenem úrazu se ale stali nájemníci činžáku. Bytové družstvo totiž povolení ke stavbě podmínilo jejich souhlasem. „Raději před námi hned zavírali dveře,“ popisuje Šárka zkušenost přítele, který za ni obcházel partaje s prosebným dopisem. Přímo do očí ovšem vyslanci nikdo nic neřekl. Vše vyšlo najevo později, když…

obaka1_special_Respekt_30_let_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 67 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

obaka1_special_Respekt_30_let_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 67 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte