Martin Roček
Martin Roček • Autor: Matěj Stránský

Když vypráví o skoku do vod Baltského moře, jímž začal jeho dramatický útěk z Československa na Západ, a o dalších „obyčejných“ věcech, působí poněkud nesměle. Promění se ve chvíli, kdy začne mluvit o fyzice. V tu chvíli přechází do angličtiny (po letech strávených v Americe už mu scházejí slova) a stává se sebevědomým a charismatickým profesorem prestižní americké univerzity. Martin Roček: uznávaný teoretický fyzik, znalec české kinematografie a překladatel písní Karla Kryla.

Když vám bylo šest let, utekl jste s rodiči za dramatických okolností z Československa. Jak to proběhlo?

Táta je chemik, v padesátých letech pracoval v Akademii věd. Jeho tehdejší šéf byl František Šorm, velmi vlivný a ambiciózní člověk, generální sekretář Akademie věd a člen ÚV KSČ. V roce 1956 připravoval chemickou konferenci zemí východního bloku a na organizační schůzi, tuším v Bechyni, pozval také tátova profesora Ottu Wichterleho. Wichterle byl tenkrát velmi nastydlý, objednal si svařené víno a ostatní včetně Šorma za ním v pití rozhodně nezaostávali. Šorm se pak vychloubal, že pozvedl českou chemii na takovou úroveň, že teď může poslat své lidi kamkoliv do světa a všude je přivítají s otevřenou náručí. Wichterle se toho chytil a řekl: „Jo? Tak to bys mohl poslat Ročka do Londýna.“ Šorm pak už nemohl couvnout, musel to udělat, aby neutrpěla jeho pověst a pýcha. Poslal tedy tátu do Londýna.

Váš otec ve straně nebyl?

titul
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

titul
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte