Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Téma

Nemáme!

V roce 1988 už lidé nechtěli být bez hezkých věcí

Reklamy 1988
Reklamy 1988 • Autor: Matěj Stránský

Občané, kteří se ve dne a v noci střídají na hlídce před Mototechnou, aby získali Škodu Favorit. Fronty na toaletní papír, které se po požáru v papírnách ve slovenském Harmanci ještě prodloužily – problém řešil na svém zasedání i ÚV KSČ a vyčlenil devizy na dovoz papíru z Číny a Rakouska. Designový nábytek z veletrhů, který se ale nikdy nezačal vyrábět – takže firmy pak musely vracet veletržní medaile. Tohle byla realita roku 1988, zatímco spotřebitelé chtěli Persil, Milku a video, které znali z výloh rozšiřující se sítě prodejen Tuzex.

Frustrace rostla. Chybějící zboží, fronty a shánění nebyly nic neobvyklého. „Ono pořád něco nebylo,“ říká František Hrubý, od roku 1976 vedoucí Drogerie Broumov. Nedostatek byla jeho realita. Když na prodejnu přišlo šest kusů zahraničního „intimspreje“, byl problém, aby se podělily aspoň prodavačky. Když do sousední zeleniny dodali na Vánoce mandarinky, vyjednal pro své zaměstnankyně celou krabici – donesl ji ovšem raději až po setmění. A když přivezli prášek na praní a vyprodal se během několika hodin, bylo jasné, že další bude až za čtrnáct dní.

Reklamy 1988
Reklamy 1988 • Autor: Matěj Stránský

V roce 1987 ovšem dostal František Hrubý novou práci, stal se vedoucím oddělení průmyslového zboží v Jednotě v nedalekém Meziměstí. K prodejně přiléhal objemný sklad, kde bylo radno udržovat zásoby – bylo jich tu skoro stejně jako zboží v obchodě. „V létě se nakupovalo zboží na zimu, a naopak – v zimě třeba opalovací krémy, protože…

Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
obalka
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1111
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte