Reklamy 1988
Reklamy 1988 • Autor: Matěj Stránský

Občané, kteří se ve dne a v noci střídají na hlídce před Mototechnou, aby získali Škodu Favorit. Fronty na toaletní papír, které se po požáru v papírnách ve slovenském Harmanci ještě prodloužily – problém řešil na svém zasedání i ÚV KSČ a vyčlenil devizy na dovoz papíru z Číny a Rakouska. Designový nábytek z veletrhů, který se ale nikdy nezačal vyrábět – takže firmy pak musely vracet veletržní medaile. Tohle byla realita roku 1988, zatímco spotřebitelé chtěli Persil, Milku a video, které znali z výloh rozšiřující se sítě prodejen Tuzex.

Frustrace rostla. Chybějící zboží, fronty a shánění nebyly nic neobvyklého. „Ono pořád něco nebylo,“ říká František Hrubý, od roku 1976 vedoucí Drogerie Broumov. Nedostatek byla jeho realita. Když na prodejnu přišlo šest kusů zahraničního „intimspreje“, byl problém, aby se podělily aspoň prodavačky. Když do sousední zeleniny dodali na Vánoce mandarinky, vyjednal pro své zaměstnankyně celou krabici – donesl ji ovšem raději až po setmění. A když přivezli prášek na praní a vyprodal se během několika hodin, bylo jasné, že další bude až za čtrnáct dní.

Reklamy 1988
Reklamy 1988 • Autor: Matěj Stránský

V roce 1987 ovšem dostal František Hrubý novou práci, stal se vedoucím oddělení průmyslového zboží v Jednotě v nedalekém Meziměstí. K prodejně přiléhal objemný sklad, kde bylo radno udržovat zásoby – bylo jich tu skoro stejně jako zboží v obchodě. „V létě se nakupovalo zboží na zimu, a naopak – v zimě třeba opalovací krémy, protože…

obalka
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

obalka
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1247

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte