Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Téma

Najednou jsem uviděl úplně jiné Slovensko

S novinářem a spisovatelem Martinem M. Šimečkou o normalizační měkkosti, tíze z ní a o tom, že slovenský odpor nikdy nebyl tak silný jako v Čechách a na Moravě

ROZHOVOR_Simecka01_jaros
Martin M. Šimečka • Autor: Milan Jaroš

Cesta, kudy se bude život Martina M. Šimečky ubírat, byla nalinkovaná už tím, v jaké rodině vyrostl – jeho otec Milan Šimečka podepsal Chartu 77 a strávil rok ve vězení. On sám pak působil spolu se svojí ženou v bratislavském disentu, vydával samizdat a také mu v něm vycházely první knížky. Přesto dodnes, když si na normalizační šeď vzpomene, padne na něj znovu tíha, kterou ve svých třiceti letech každodenně zažíval.

Spolu s tvojí ženou jste patřili k nepříliš početné skupině bratislavských disidentů. Jak jste prožívali druhou polovinu osmdesátých let, tedy normalizační roky?

K tomu mám takovou historku. V roce 2014 nás navštívil jeden americký profesor, který byl tady v Bratislavě i v listopadu 1989. Přijel po pětadvaceti letech, aby znovu mluvil s lidmi, se kterými se setkal tenkrát, psal na to téma knihu. Její součástí byl také dotazník, ve kterém jsme měli hodnotit stupnicí od jedné do deseti, kdy deset bylo nejvyšší ohodnocení, jak jsme pociťovali život před rokem 1989 a jak jej vnímáme dnes. Já jsem dal životu v komunismu známku dva a polistopadovým rokům osm. Marta, moje žena, oznámkovala oba režimy stejně – pět a pět. Úplně jsem se tenkrát zděsil. Ptal jsem se jí, jak může dát stejný počet bodů minulému i současnému režimu? Na to mi odpověděla, že i tehdy se cítila být docela šťastná: byli jsme mladí, měli jsme malé dítě, žili v disidentské societě, dělali samizdat, měli spoustu kamarádů… Tu otázku v dotazníku chápala…

obalka
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

obalka
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Mázdrová

redakce vydání

mazdrova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 370
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte