Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Redakce Editorial

Zlatá devadesátá

Vychází nový speciál Respektu: 30 textů o dekádě, v níž se rodila svoboda

special devadesatky

Těžko se smiřuje s tím, že už i devadesátá léta představují historii. A nejen proto, že je to důkaz, jak člověk stárne. Zdá se, že devadesátá léta budou mít v našich dějinách podobně výjimečné postavení jako léta šedesátá nebo dvacátá. Jsou totiž velmi specifickým obdobím svobody, kdy padla svazující totalita a do Československa se nahrnula energie volnosti.

erik tabery, 11.3.2015
Erik Tabery • Autor: Matěj Stránský
Vytvářely se nové instituce, zakládaly strany, vznikala nezávislá média, cestovalo se do zahraničí, s tím vším se pojila rostoucí prostituce, konzumace drog, přibývání podvodů atd. Pro teenagery a mladé lidi do třiceti let to byla většinou ideální doba, protože přinesla méně pravidel a více příležitostí. Starší generace se musely vyrovnat s velkou proměnou svých životů, vstoupila do nich totiž vedle svobody i její nerozlučná partnerka – nejistota.

Reklama
Reklama

Zanedlouho si připomeneme dvacet let od pádu vlády Václava Klause, který způsobily korupční skandály. Konec Klausova kabinetu je tak trochu i symbolickým koncem let devadesátých, protože s touto vládou odešla i naivní představa, že všechno bude snadné. Při této příležitosti jsme se rozhodli vydat i tento speciál o devadesátých letech, který editorsky vedl kolega Marek Švehla. Nejde o chronologický průřez nejdůležitějšími událostmi, spíše jsme se snažili ukázat pestrost tehdejší doby.

Většina textů je nových, menšinu jsme vybrali z našeho archivu. Při hledání jsme sami byli překvapení, co všechno bylo tehdy v Česku možné. Například, že v roce 1993 generální prokuratura vážně řešila, jestli Sociologický ústav AV může zahájit výzkum o „sociální stratifikaci“. Někteří pravicoví politici se báli, aby neposloužil jako podklad pro případný levicový puč. Sociologové se totiž chtěli ptát lidí v lokalitách s vysokou nezaměstnaností, jak se jim žije. Na výzkum byly navíc použity peníze ze zahraničí, a tak se řešilo možné vyzrazení státního tajemství.

Jak vidno, i v úžasných devadesátých letech nebyla nouze o pomatené názory. Totalitního myšlení se společnost zbavovala jen pomalu.

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,
inspirativní čtení vám přeje

Erik Tabery
šéfredaktor

Speciál je dostupný k zakoupení také na novinových stáncích, na webu i v aplikacích pro Android a iPad/iPhone


Pro objednání speciálu DEVADESATKY přes SMS pošlete zprávu ve tvaru:
DEVADESATKY JMENO PRIJMENI ULICE C.P. OBEC PSC (vzor:DEVADESATKY JAN NOVAK SOKOLOVSKA 22 PRAHA 8 18000) na číslo 90211.

Magazín vám doručíme až do schránky.

Objednací SMS jsou zpoplatněny podle běžného tarifu vašeho mobilního operátora. Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 89 Kč vč. DPH, tedy shodná s cenou výtisku na stánku. Službu technicky zajišťuje ATS Praha. Infolinka 296 363 199 v pracovní dny 8:00 – 17:00, www.platmobilem.cz.

obsah

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte