Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Téma

Až starostové povládnou světu

Místo států se o slovo hlásí superměsta

Mesta01_profimedia
Autor: Profimedia, Solent News

Kanada je druhou největší zemí na světě, její panenské lesy a nekonečné pláně se táhnou od Pacifiku až po Atlantik. Je to také velmi bohatá země – stabilně patří do první dvacítky největších národních ekonomik na světě. Všechno je ovšem relativní – kdybychom změřili ekonomický význam měst, celou kanadskou ekonomiku o velikosti 1,6 bilionu dolarů by strčilo do kapsy jediné město – japonská metropole Tokio.

Mužem, který na tento paradox současnosti nedávno upozornil, je profesor Torontské univerzity Richard Florida. Letos v dubnu spočítal ekonomický výkon globálních superměst, jako jsou Tokio, New York nebo Londýn, a porovnal ho s národními státy. A došel k zajímavému postřehu: „Skutečnými centry globální ekonomiky jsou dnes města – to ona jsou platformami pro inovace, podnikání a ekonomický růst. Avšak co se týče fiskální a politické moci, zůstávají uvězněná uvnitř stále více zastaralých a zpátečnických těles, která nazýváme národními státy,“ píše Florida na webu CityLab, který patří pod časopis The Atlantic.

Urbanista Florida není sám, kdo si myslí, že váha měst roste. „Začíná éra, ve které budou města důležitější než státy,“ píše světoběžník a známý autor knih o globalizaci Parag Khanna ve své knize Connectography: Mapping The Future of Global Civilization (Konektografie: Popis budoucnosti globální civilizace). V ní popisuje svět, kde New York (nebo třeba Dubaj) fungují tak trochu jako moderní verze čile obchodujících, nezávislých městských států, které známe…

OBAL_special_nejisty_svet
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

OBAL_special_nejisty_svet
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Horký

redaktor, fokus

horky
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 506
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte