0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
Společnost12. 6. 201716 minut

Až starostové povládnou světu

Místo států se o slovo hlásí superměsta

Author: Profimedia, Solent News

Kanada je druhou největší zemí na světě, její panenské lesy a nekonečné pláně se táhnou od Pacifiku až po Atlantik. Je to také velmi bohatá země – stabilně patří do první dvacítky největších národních ekonomik na světě. Všechno je ovšem relativní – kdybychom změřili ekonomický význam měst, celou kanadskou ekonomiku o velikosti 1,6 bilionu dolarů by strčilo do kapsy jediné město – japonská metropole Tokio.

Mužem, který na tento paradox současnosti nedávno upozornil, je profesor Torontské univerzity Richard Florida. Letos v dubnu spočítal ekonomický výkon globálních superměst, jako jsou Tokio, New York nebo Londýn, a porovnal ho s národními státy. A došel k zajímavému postřehu: „Skutečnými centry globální ekonomiky jsou dnes města – to ona jsou platformami pro inovace, podnikání a ekonomický růst. Avšak co se týče fiskální a politické moci, zůstávají uvězněná uvnitř stále více zastaralých a zpátečnických těles, která nazýváme národními státy,“ píše Florida na webu CityLab, který patří pod časopis The Atlantic.

↓ INZERCE

Urbanista Florida není sám, kdo si myslí, že váha měst roste. „Začíná éra, ve které budou města důležitější než státy,“ píše světoběžník a známý autor knih o globalizaci Parag Khanna ve své knize Connectography: Mapping The Future of Global Civilization (Konektografie: Popis budoucnosti globální civilizace). V ní popisuje svět, kde New York (nebo třeba Dubaj) fungují tak trochu jako moderní verze čile obchodujících, nezávislých městských států, které známe…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc