Důvody, proč se Newyorčan stěhuje? Zdražuje nájem. V bytě je moc švábů. V bytě je plíseň. Sousedi jsou šílenci. Nátěry v bytě jsou s příměsí olova. Nebo všechny tyto důvody dohromady. A pak: školy, školy, školy.

Za soukromou základní školu se totiž ve městě platí až 40 000 dolarů (882 764 Kč) ročně za dítě. A veřejná škola? Jestli do ní budete chtít poslat děti, zcela záleží na tom, kde bydlíte, protože studenti jsou přijímáni především na základě příslušnosti do okrsků. Okrsků, které mají dobrou školu, je pomálu, a ceny realit a nájmů se od toho náležitě odrážejí. Takže – pokud Newyorčané nechtějí platit doslova miliony za vzdělání (budoucích) dětí, začínají obhlížet neskutečně drahé byty v okrscích s dobrou veřejnou školou v podstatě už v momentě, kdy zvažují vysazení antikoncepce. Tím si vlastně kupují místa ve školních lavicích.

Ačkoli je rasová segregace ve školství v USA ilegální od roku 1954, ve skutečnosti se od té doby moc nezměnilo. Brooklyn, kde bydlím, je jedna z rasově nejpromíchanějších oblastí na světě – tedy aspoň se to tak zdá ve vagonech metra, které jím projíždí, a mnohdy i na ulicích. Ale s okrsky a školními zónami se čaruje tak, jako by celý systém měl v rukou Rumburak. Některé školy jsou až šokujícím způsobem zanedbané a segregované a jejich rasové složení rozhodně neodpovídá tomu, jak je namíchané tohle město.

Podíváte-li se zblízka na mapu okrsků veřejných škol, nejde si nevšimnout, že v mnoha oblastech vypadá trochu jako návrh ne příliš…

special_bydleni
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

special_bydleni
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte