Pacific Rim
Roboti nás překonají. Možná úplně ve všem. (Z filmu Útok na Zemi) • Autor: Landmark, Profimedia

Frank Swain dokáže slyšet signál wi-fi. Vzdálený slabý zdroj mu v uších zní jako pomalé cvakání. Jak se přibližuje k routeru a signál zesiluje, klapání se mění v zacyklenou melodii. Různé zdroje vydávají rozdílné tóny a jak pan Swain prochází Londýnem, může se podle „zpěvu“ wi-fin v ulicích i orientovat. „Slyším zpívat ptáky, děti, jak si hrají na dvorcích, auta v ulicích. A do toho slyším, jak z domů prosakuje wi-fi signál,“ vyprávěl nedávno novinářům z časopisu New Scientist. „Vedle obvyklých zvuků je to trochu nepatřičné a zároveň to do obrazu dnešního světa dobře zapadá. Člověk si velmi rychle zvykne.“

Ne snad, že by Frank Swain po nové zkušenosti nějak zvlášť toužil. Po dvacátém roce života mu začal slábnout sluch a lékaři konstatovali, že proces je nevratný. Časem dostal do uší digitální naslouchadla, jež se ze zbytků sluchu snaží vytěžit co nejvíce. Od dřívějších neohrabaných pomůcek se ovšem jejich digitální následovníci dost liší. Díky výkonným procesorům se dokážou samy přizpůsobit hlasitosti okolí, mají zabudované ekvalizéry, čistí zvuk od ruchů a přizpůsobují se prostředí, v nichž se jejich majitel nachází. Propojeny s iPhonem, který slouží jako jejich mikrofon, mohou přes Bluetooth přenášet zvuk do uší třeba i zdálky z druhé strany místnosti nebo svému majiteli pouštět hudbu. Zážitek vylepšeného zvuku je podle svědků tak skvělý, že naslouchátka po první zkušenosti často chtějí nosit i úplně zdraví lidé.

Novinář Frank Swain kvůli svému onemocnění digitální…

obal_trendy_final-(1)
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

obal_trendy_final-(1)
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1568

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte