Autor: Matěj Stránský

Většina medicínských oborů se v posledních dvou dekádách rychle rozvíjela. Platí to také o rehabilitaci?

Určitě. Dříve to byla hlavně pohybová léčba, která pomáhala lidem po úraze nebo s vrozenou vadou chodit a hýbat se. U nás se rehabilitace zrodila z lázeňství a takhle zúženě ji dodnes většina lidí vnímá. Ale nyní má daleko širší cíle. Chce dosáhnout maximální možné kvality života každého člověka po úraze nebo nemoci, ideálně návratu do původního stavu. Týká se tedy onkologických stejně jako interních či psychiatrických pacientů. Vychází přitom stále víc z poznání, že mozek řídí všechno. Když dokážeme aktivizovat mozek, můžeme obnovit i pohyby a schopnosti, které jsou poškozené.

O léčbě mozku se hodně mluvilo, když se v roce 2013 na lyžích zranil závodník formule 1 Michael Schumacher. Z kusých zpráv se zdá, že je na tom pořád špatně. Může se ještě uzdravit?

Nerada věštím. Za svůj profesní život už jsem viděla také zázraky, ale jejich pravděpodobnost je malá. I kdyby se z toho Schumacher ještě dostal, bude pravděpodobně těžce postižený. V medicíně ovšem platí, že každý člověk je úplně jinýa nic není jednoznačné. Zažila jsem těžce postižené pacienty, kteří po mrtvici nepsali, nečetli ani nemluvili a dokázali se zlepšit natolik, že přednášeli na univerzitě. Když je člověk zvyklý hlavu používat, rehabilitace bývá úspěšnější, protože je na čem stavět.

neviditelni_priloha
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

neviditelni_priloha
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1560

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte