0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Soutěž20. 2. 20104 minuty

České filmy, které máte rádi

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt
  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt
Reklama

V rámci soutěže Respektu a filmu Pouta

po Vašem nejoblíbenějším českém filmu posledních let. Hned dva snímky loňského roku se podělili o prvenství. Příběh milostného vztahu na pozadí válečného dramatu

Protektor

a režijní debut Tomáše Mašína

Tři sezóny v pekle

, získali totožný počet hlasů. Shodný počet bodů jste přidělili i dramatu Jana Hřebejka

Kawasakiho růže

a snímku

Zoufalci

 - generační výpovědi dnešních třicátníků. Oba se umístili na druhém místě. Hlasovali jste také pro filmy Tobruk, 2bobule, Sestra nebo právě pro novinku - film Pouta.

Pár nejzajímavějších příspěvků najdete zde:

KAWASAKIHO RŮŽE: Umně propojuje otázky vyrovnání se s minulostí s pohledem na život v současnosti. Dokonce by se dalo říci, že film tvoří dvě osy, jednu více rozpracovanou, zaměřenou na hledání dávné viny hlavní postavy představované Martinem Hubou, druhou spíše naznačenou, avšak neméně zajímavou, ohledávající živočichopis manžela jeho dcery, duchovně zmateného průměrného člověka, ve kterém vyplave na povrch zášť vůči svému úspěšnému tchánu. Právě tato zášť je do značné míry spouštěčem děje, díky ní vystoupí na světlo někdejší mravní selhání známého neurologa, pyšnícího se disidentskou minulostí a morální integritou. Film přesvědčivě ukazuje možné motivy takového selhání a zároveň skvěle promazaný mechanismus zpracování své oběti ze strany STB….

TOBRUK: Obecně mě oslovilo jen pár českých filmů, ale tento film v sobě mísí něco neskutečného. Herecké výkony méně známých herců diváky tak zasadí do sedaček kina, že nezbývá nic jiného než se nechat unášet dějem. Každá postava ve filmu je jiná a jejich charakteristika se i v průběhu filmu mění, což mě vždy u filmů bavilo. Na český film je zde i obdivuhodné hudební zpracování, které dokázalo navodit tak realistickou atmosféru, že opravdu skládám hold.

PROTEKTOR: Za nejlepší český film poslední doby považuji snímek Protektor. Je sice pravda, že jeho příběh mohl být propracovanější, promyšlenější, ale řadu nevyslovených věcí zahrála kamera. Málokdy se na českém plátně povede, aby byl příběh z velké části vyprávěn obrazem, ne jen slovy a větami. To mě na Protektorovi nadchlo. Důležitá byla i celková stylizace, která z filmu činí umělecké dílo. To je navíc podpořeno i mimořádnou hudbou skupiny Midi Lidi, která je (opět) absolutně jiná, než co tak běžně v českých filmech slýcháme.

KAWASAKIHO RŮŽE: Ve skutečnosti jsem na ten film ani zvlášť jít nechtěl, ale moje žena mi sdělila, že o víkendu nemáme (výjimečně) žádné sportovní vyžití, tak že zamluvila lístky do kina. Nakonec myslím, že to stálo za ty 2 hodiny a necelé 3 stovky.
Ty drobné vady na příběhu, zejména zcela nepravděpodobná scéna trialogu hlavní postavy filmu, lékařova zetě a zdánlivého hybatele odhalení tchánova selhání, se svou milenkou a manželkou, kde se snaží manželku přesvědčit pomocí obskurních sdělení o tom, že jejich nevěra je jakousi příležitostí, a manželka je ani nevyhodí, a dokonce je chvíli poslouchá, se dá považovat za snahu vpašovat do příběhu něco žertovných scén, byť to ani nebylo nutné. Radost mi udělalo i to, že mezi diváky nebyli jen samí čtyřicátníci a výše, na které je asi film primárně zaměřen, ale i mladší diváci sem zabloudili, a snad i někteří z nich si z filmu něco odnesou.

V prosinci jen dárky žijem,
málokdo se zdrží kinem.

Já tam předci jednou byla,
představeni navštívila.

Od všech jsme jen slyšeli,
Peklo s Hádkem se hodí.

Peklo mě vsak odradilo,
chci jen něco, kde je živo.

I proto jsem skromná byla,
2Bobule navštívila.

Zápletka je jednoduchá,
skromná dívka, co má hocha.

Protože je z Moravy,
kouzlo Vina zná a ví.

Pražákům, když naliješ,
skoro vždycky uspěješ.

Kvalita vina pěknou teorii má,
tu každý správný Moravák zná.

"Dá sa pit, nedá sa pit, dá sa svařit, dá sa poslat do Prahy!
ach jo, dovolila jsem si tajemství úspěchu prozradit.

Presto toho nelituju,
na Pouta snad za to půjdu :).

Vyhráli jste? Podívejte se zde:

Ondřej Čapek, Šárka Štanderová, Sandra Zalabová, Tomáš Morava, Ondřej Schneider, Andrea Hurtová, Eva Havránková, Marek Ratiborský, Tomáš Zima, Dagmar Tomášová, Petr Rezek, Martin Tužinský, Ivan Turek, Filip Říha, Lucie Dostálová, Jiřina Luksíková, Eva Rezková, Tomáš Sochor.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].