0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Rozhovory20. 6. 200912 minut

O bydlení v jurtě s Pjér la Šé'zem

Na téma alternativního bydlení, netypických přístřeší i života v jurtě, jste mohli diskutovat s Pjér la Šé'zem, psychologem, jehož druhým domovem je jurta.

,
Pjér la Šé'z
Pjér la Šé'z • Autor: Matěj Stránský
Pjér la Šé'z
Pjér la Šé'z • Autor: Matěj Stránský
Pjér la Šé'z • Autor: Matěj Stránský
Pjér la Šé'z
Pjér la Šé'z • Autor: Matěj Stránský
↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Pjér la Šé'z

je promovaný psycholog, spisovatel, scénárista, univerzitní pedagog, hudebník, etnický zpěvák. Vystudoval jednooborovou psychologii na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy (1988 - 1995). Provozuje soukromou psychoterapeutickou praxi. Nevyznává žádnou konkrétní psychologickou školu ani metodu, je mu však duchovně blízko C.G. Jung, toltékové, Indiáni a původní přírodní kultury.

V roce 2003 vydal knihu s názvem

Indián (zpráva o archetypu)

, ve které v historických souvislostech pojednává o hodnotových a duchovních aspektech lidského bytí a v roce 2008 "léčivý román"

Den svatého Ignora

.

Spolu s Jaroslavem Duškem hraje improvizované divadlo v souboru

Vizita

.

„Když jsem poprvé vešel dovnitř, napadlo mě, že tohle je obraz vesmíru,“ ukazuje Pjér kolem sebe. Mozaika boční výstužné konstrukce a paprsky rovných latí sbíhajících se k otvoru nahoře působí mimořádně příjemně a harmonicky. „Největší výhoda je, že tě nic neodděluje od okolního světa,“ vysvětluje Pjér. „Dům tě izoluje, venku prší a ty to nevíš. Tady zafouká vítr a cítíš ho, proletí pták a víš o něm.“ (z článku Petra Třešňáka v Respektu 26/09.)

(On-line rozhovorje hodinový,je tedy časově ohraničen, proto výběr dotazů a také rozsah odpovědí je na odpovídajícím. Rozhovory podléhají pravidlům diskusního fóra uvedeným v obchodních podmínkách. Vámi vložené dotazy se zobrazí s malým časovým zpožděním.)

:18JanekDobrý den!
Chtěl bych se zeptat, jaké myšlenky Vás napadají v souvislosti se zmíněným výrokem básníka Chalila Džibrána „vaše domy jsou obrazem vašeho strachu“? Čeho se bojí typický obyvatel typického bytu v typickém pražském činžáku (kterým jsem nyní i já)?
Děkuji za odpověď, pěkný den!11:02PjérMyslím, že hlavním předmětem našeho strachu je samotná realita. Bojíme se života - pohybu, změny, komunikace. Bojíme se poznání, že jsme součástí univerza. Raději bychom to tady šéfovali a pak se zas bojíme, že to nemáme pod kontrolou. Jsme z tohoto pohledu zábavné bytosti.:24Simon B.Dobrý den.
Jakou nezbytně nutnou pravidelnou údržbu taková jurta potřebuje?
Jakou záruční lhůtu vám poskytne výrobce?
Na co je nejtěžší si při bydlení v jurtě zvyknout?
Děkuji za odpovědi. Simon11:09PjérJe dobré jednou za dva až tři roky naimpregnovat vnější plachtu - podle toho, jaké jsou klimatické podmínky. Nejlepší údržba je samotné bydlení v jurtě.
Záruka na plachtu je pět let - ovšem po roce bydlení mám dojem, že skutečná životnost bude nejméně dvojnásobná. Jinak nová plachta stojí zlomek ceny celé jurty - asi 20.000 kč.
Ostatní materiál je modřínové dřevo - zatím nevidím známky únavy materiálu.
Těžkosti nějak nevidím. Pro mne je nejtěžší po delším pobytu na jurtě přijmout to šílenství, které panuje ve městě. Najednou to daleko víc vnímám. Naštěstí už druhý třetí den obvykle citlivost ztrácím.:51Pavel GrosslichtMůže být jurta i čtvercová? Je to pak ještě jurta?11:11PjérMyslím, že konstrukčně to není možné. Navíc jurta představuje obraz Univerza, tedy úplnosti, která se vždy zobrazuje kruhovým nebo kulovitým tvarem.:10JakubDobry den, mam par dotazu, – Z ceho jste u sve jurty staveli podlahu?
 - Jak jste resili v jurte rozvod el. proudu? (pokud vubec)
 - jakým způsobem je resena izolace kouřovodů od kamen.Dekuji za odpovedi a inspiraci11:16PjérPodlaha je taky z modřínového dřeva. Silné palubky a pod nimi 15 cm kamenné vlny. Perfektně izoluje a navíc akumuluje teplo, takže nemusím topit, když v jurtě nejsem, ovšem po zatopení je do deseti minut velice příjemně vyhřáto. A to i v silných mrazech.
Proud mám zavedený takzvaným „psem“ - víc zásuvek na jednom kabelu. Snažím se tuhle energii používat co nejméně. Do budoucnosti počítám s fotovoltaikou.
Kouřovod je veden ven přímo stěnou jurty - v místě kontaktu je nehořlavá deska.:12sauerDobrý den.
Žijete v jurtě i přes zimu? (Jaké jsou v té době v jurtě podmínky?)
Jak je řešená toaleta?
V čem spatřujete hlavní + a - bydlení v jurtě?
Jak se na Vás dívají naše úřady (trvalý pobyt)?
Předem děkui za odpovědi.11:21PjérByli jsme tam s celou rodinou v těch nejsilnějších mrazech - malý Toník byl v té době asi čtyřměsíční. Bylo nám krásně teplo. Chlad jsme pociťovali v kamenných domech.
Na záchod zatím chodíme na hnůj. Je to tisíce let osvědčené. Ostatně znáte sedláky - proč by daň Matce Zemi odkládali do pitné vody?
Jurta má výhody stanu - jste v kontaktu s realitou. A nemá jeho nevýhody - můžete si v ní zatopit, je tam víc prostoru. A taky má výhody domu - dobře chrání, Ale nemá jeho nevýhody - neizoluje.
Na nevýhody jsem ještě nenarazil.
Ke stavbě jurty nepotřebujete stavební povolení.:39siaDobry den, jak velkou cast roku bydlite i s rodinou v jurte? Vyzniva to tak, ze ji vyuzivate jen jako chatu…11:22PjérSnažíme se tam být co nejvíc. Máme to třicet kilometrů od domu. Na kole hodinu a čtvrt, autem třicet minut. MHD to trvá hodinu.
Výhledově hodláme město opustit.:19paskovZajimalo by mne, podle ceho jste vybiral vyrobce jurty a zda jste byl po jejim dodani necim zklaman, na co by si mel clovek dat pozor? dekuji za odpoved a preji prijemne jurtovani :)11:24PjérNavštívil jsem známého, který v jurtě žije a nadchlo mne to. On mi dal kontakt na výrobce. V článku je o něm zmínka. Jednáním a spoluprací se Sašou Spradem jsem byl čím dál víc nadšený. Je určitě lepší mít povolání než zaměstnání. A on je k tomu podle mne povolaný.:34jankoDobrý deň p. Pjér la Šé'z Nemáte v pláne natočiť nejaký inšpirujúci dokumentárny film ktorý by pomohol predstaviť si oslobodzujúci život v jurte?Tak ako človek pretvára prostredie okolo seba tak aj spätne náš dom a krajina vplýva na nás. Ako ste pociťoval tento vplyv na vás? Musí byť človek pripravený na takýto život, alebo je tento vplyv pre všetkých pozitívny.Nemáte chuť po určitom čase zase zmeniť prostredie a presťahovať sa s jurtou do iného prostredia a obohatiť sa o nové zážitky?Prečo je podľa vás tento typ bývania pre väčšinu ľudí nepredstaviteľný, neakceptovateľný? Ľuďom to pripomína život bezdomovcov, vyhnancov, boja sa nedostatočných hygienických podmienok, chladu, nepohody, zničením vandalmi, zlodejmi, počasím. Ako prekonať tieto obavy, alebo je na nich niečo pravdy a romantický život v jurte si iba idealizujeme? Javí sa mi že ideálna forma bývania sa nastavuje v hlave podľa toho čo je v každej krajine zaužívané ako určitá šablóna, pričom ľudia sa boja experimentovať, vytrčať z davu. Ďakujem za odpoveď
Janko11:30PjérFilm točit nehodlám. Nejsem propagátor. Jsem uživatel.
V přírodě a v jurtě speciálně se velmi rychle dostávám do harmonie. Pro práci psychoterapeuta ji dost nutně potřebuji. Příroda nemá pozitivní vliv na ego. Rozpouští je.
Na tom místě se nám zatím velmi líbí. Jsem zastánce životního postoje, kterému říkám - kopat jednu studnu. Proč bych měl kopat jinde, jen proto, že jsem ještě nenarazil na vodu?
Myslím, že je dobré, když člověk naslouchá své duši. To je nejlepší příprava.:38Dáša RezkováNedochází v kruhovém prostoru k jisté dezorientaci, podobně třeba jako u rybek v kulatém akváriu?11:33PjérZa rybky mluvit nemohu, ale dezorientovaný se necítím. Pohlavně jsem orientovaný na ženy, po silnici jezdím vpravo, padám vždy dolů, spím v noci a vstávám ráno.
Víte, kruhový prostor naopak odpovídá přirozenosti člověka - myslím tím duchovní přirozenost. Čtverec je manifestací matérie. Samozřejmě, že materiálně orientovaný člověk by v kruhovém prostoru mohl mít potíže.:29JanylDobry den, jsem s Kyrgyzstanu, a moje maminka se narodila ve jurte. Chtela zeptat jestli mate prakce v jurte, a bydleli mezi nomadama. Mate li zajem podiveite se tady na jurty na brehu jizera v Kyrgyzstane: kultur-multur.org.S pozdravem
Janyl Jusubjan
Praha 611:35PjérMoc děkuji a také zdravím. Samozřejmě jsem prostudoval pravidla nomádské etikety.
Když přichází návštěva, uvazuji psy.:55TomášDobrý den, chtěl bych se zeptat, jaký má smysl stavět jurtu, tj. původem mobilní stepní obydlí, někde na skále? Není to stejné, jako kdybyste si postavil někde v poušti, kde nerostou stromy, srub? A dále by mě zajímalo, zda je podle vás 6-ti metrová jurta mající plochu zhruba 28 m2 dostatečně velká pro rodinu s dvěma malými dětmi. Nebyla by lepší aspoň 8-mi metrová?11:40PjérPřesně nevím, jak stavět srub v místě, kde nerostou stromy. Možná srub z písku?
Ale pro Váš klid. Mám kamaráda, který je velký perfekcionista a měl podobnou námitku jako Vy. Když mne přišel navštívit, řekl, že tu námitku bere zpět. To místo se pro jurtu hodí. Jiné by se třeba zase nehodilo.
Ta plocha nám vyhovuje. Navíc by se tam větší ani nevešla. A znáte to - přístřeší potřebujete, když je zima nebo prší. Jinak jsme raději venku. Spát pohromadě nám nevadí.
Víte, Indiáni spolu žili vždy v harmonii, protože měli taky dost prostoru pro samotu.:33Ctirad OráčTím, že žijete odlišným způsobem určitě hodně lidí ovlivňujete ať chcete nebo ne - otvíráte uzavřené, zaškatulkové myšlení. Uvědomujete si to a baví Vás to - pozorovat jak vaše bydlení působí na ostatní lidi?11:44PjérMoc se tím nezabývám. Ať si každý dělá, co chce. Alespoň zjistí, co vlastně chce. Stejně to tak všichni děláme. Dokonce i když si myslíme, že děláme to, co nechceme, v hloubi naší bytosti jsme se pro to rozhodli.
Baví mne být sám sebou. Naplňuje to moje srdce láskou ke světu a k lidem. A z toho pramení štěstí a harmonie.:55SherlaJsou nějaká specifika, jež je třeba brát v úvahu při výběru pozemku?
Je plachta naimpregnovaná tak, že se časem neušpiní a zůstává bílá i po letech?
Jaké pocity zažíváte v jurtě při dešti nebo při bouřce?
Doporučil byste ji na celoroční bydlení - viz souvislost s vytápěním pro teplomilné osůbky…
Co vás v souvislosti s jurtou nejvíce překvapilo?Děkuji za odpovědi..o)11:48PjérAsi jde o to, aby zbytečně netrčela do prostoru.
Plachta samozřejmě reaguje na Slunce a třeba u mne nad jurtou stojí strom. Déšt tedy plachtu lehce zabarvuje.
Při dešti a bouřce zažívám krásné pocity. Neprší na mne, ale vím o každé kapce. Vítr s jurtou taky moc pěkně komunikuje.
Už jsem to psal - záleží hodně na podlaze. Potom co do tepelného komfortu nemá jutrta konkurenci.
Překvapila mne míra korespondence s Univerzem. Chrání, ale neizoluje.:33Olda PencJak se v jurtě připravuje jídlo? Dá se vařit na kamnách, nebo využíváte např. plyn?11:49PjérVaříme na plynu. Kdybychom vařili na kamnech, děsně jurtu přetopíme.:32MagdaKdy je podle vás člověk připravený na život v jurtě a co je potřeba udělat jako první krok?11:50PjérKdyž je v dobrém kontaktu s vlastní duší. První krok - utišit své ego, abych mohl uslyšet duši. Ta totiž mluví potichu.:51LubošAhoj Pjére,mohl by jsi prosím doporučit nějakou literatůru o indiánech která tě zaujala.Právě čtu tvou knihu (indián) a moc se mi líbí.Děkuji.11:52PjérTen, který loví jeleny, Duše Indiána, Kopí a štít, Škola Malého stromu, Odvedu vás do Sierra Madre, Chromý jelen, Mluví Černý jelen. To je jelenů, co? Uvádím jen názvy.:34J. TkáčJak to bylo s první nocí v novém příbytku? Zdál se Vám sen? řídí se rozmístění nábytku v jurtě světovými stranami?11:56PjérPrvní sen byl fantastický. Řekl mi asi toto: Pro člověka není přirozené, když je spoutaný formou. Forma je sen zvířete. Takže je to zvíře v člověku, které inklinuje k formě. Každé zvíře je určitá konkrétní forma. Člověk má přímý podíl na Duchu a Duch si vane, kudy chce.
Proto není pro člověka přirozené, když je spoutaný formou.
Nomádi jsou v tom dosti striktní, ale já se tím moc neřídím. Beru to prakticky.:05Jan KubelaBylo zmíněno, že jste se nějaký čas rozhodoval pro typ bydlení. Nad jakými dalšími možnostmi jste vážně uvažoval? Proč jste třeba zamítl hliněný dům? Má se člověk při výběru alternativy řídit svým naturelem, charakterovými vlastnostmi, nebo i dobou svého narození?11:57PjérMám tam málo hlíny. Žiju na skále. Díval jsem se ještě na dřevostavby, ale nejlepší mi připadala jurta. S maringotkou bych tam nevyjel. Je to fakt velkej kopec.:44Anna ŽantovskáCo z klasické současné konzumní domácnosti do jurty rozhodně nepatří?
Jak třeba řešíte prostor pro knihy?
Používáte k své práci PC či notebook?11:58PjérNepatří tam splachovací záchod a všechny stroje, které vytvářejí nelibé zvuky. Patří tam jednoduchost a prostota.:48PavlaDobrý den, Pjére.Díky za inspiraci - jurta je v našich končinách rozhodně unikátní alternativou bydlení! Zajímá mě, jak je ten konkrétní model jurty, který vlastníte Vy, náročný na stěhování - v kolika lidech se dá složit, přepravit, znovu postavit…? Zvládnete to sám (s rodinou či přáteli), anebo vždy potřebujete někoho povolaného?Jak si zvykla Vaše žena? (Že pozdravuju! Olomouc - Lucka Č. - …)P.11:59PjérKupodivu moje žena po zimním pobytu prohlásila, že není třeba nic jiného stavět.
Bez podlahy jurtu složíta a postavíte za dvě hodiny. Jsou k tomu potřeba alespoň dva lidé.:18N. LexaSmím se zeptat, jak jste přišel ke svému pseudonymu?
Měl by si člověk po nastěhování se do jurty také zvolit jiné jméno?12:00PjérDobrá otázka. Začali mi tak říkat kamarádi. Je to parafráze na jméno hřbitova v Paříži.:02David KutalekDobreho dne,rad bych se zeptal, jak vnimate vnitrni vuni jurty, danou pouzitim vlnene plsti jako izolace. Byla Vam hned od zacatku prijemna? Pokud ne, jak rychle jste si zvykl? :-oDavid Kutalek12:01PjérByla mi příjemná hned. A vítám, že není moc příjemná komárům.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].