V roce 2003 vydal knihu s názvem Indián (zpráva o archetypu), ve které v historických souvislostech pojednává o hodnotových a duchovních aspektech lidského bytí a v roce 2008 „léčivý román“ Den svatého Ignora.
Spolu s Jaroslavem Duškem hraje improvizované divadlo v souboru Vizita.
„Když jsem poprvé vešel dovnitř, napadlo mě, že tohle je obraz vesmíru,“ ukazuje Pjér kolem sebe. Mozaika boční výstužné konstrukce a paprsky rovných latí sbíhajících se k otvoru nahoře působí mimořádně příjemně a harmonicky. „Největší výhoda je, že tě nic neodděluje od okolního světa,“ vysvětluje Pjér. „Dům tě izoluje, venku prší a ty to nevíš. Tady zafouká vítr a cítíš ho, proletí pták a víš o něm.“ (z článku Petra Třešňáka v Respektu 26/09.)
(On-line rozhovorje hodinový,je tedy časově ohraničen, proto výběr dotazů a také rozsah odpovědí je na odpovídajícím. Rozhovory podléhají pravidlům diskusního fóra uvedeným v obchodních podmínkách. Vámi vložené dotazy se zobrazí s malým časovým zpožděním.)
Chtěl bych se zeptat, jaké myšlenky Vás napadají v souvislosti se zmíněným výrokem básníka Chalila Džibrána „vaše domy jsou obrazem vašeho strachu“? Čeho se bojí typický obyvatel typického bytu v typickém pražském činžáku (kterým jsem nyní i já)?
Děkuji za odpověď, pěkný den!
Jakou nezbytně nutnou pravidelnou údržbu taková jurta potřebuje?
Jakou záruční lhůtu vám poskytne výrobce?
Na co je nejtěžší si při bydlení v jurtě zvyknout?
Děkuji za odpovědi. Simon
Záruka na plachtu je pět let - ovšem po roce bydlení mám dojem, že skutečná životnost bude nejméně dvojnásobná. Jinak nová plachta stojí zlomek ceny celé jurty - asi 20.000 kč.
Ostatní materiál je modřínové dřevo - zatím nevidím známky únavy materiálu.
Těžkosti nějak nevidím. Pro mne je nejtěžší po delším pobytu na jurtě přijmout to šílenství, které panuje ve městě. Najednou to daleko víc vnímám. Naštěstí už druhý třetí den obvykle citlivost ztrácím.
– Z ceho jste u sve jurty staveli podlahu?
- Jak jste resili v jurte rozvod el. proudu? (pokud vubec)
- jakým způsobem je resena izolace kouřovodů od kamen.
Dekuji za odpovedi a inspiraci
Proud mám zavedený takzvaným „psem“ - víc zásuvek na jednom kabelu. Snažím se tuhle energii používat co nejméně. Do budoucnosti počítám s fotovoltaikou.
Kouřovod je veden ven přímo stěnou jurty - v místě kontaktu je nehořlavá deska.
Žijete v jurtě i přes zimu? (Jaké jsou v té době v jurtě podmínky?)
Jak je řešená toaleta?
V čem spatřujete hlavní + a - bydlení v jurtě?
Jak se na Vás dívají naše úřady (trvalý pobyt)?
Předem děkui za odpovědi.
Na záchod zatím chodíme na hnůj. Je to tisíce let osvědčené. Ostatně znáte sedláky - proč by daň Matce Zemi odkládali do pitné vody?
Jurta má výhody stanu - jste v kontaktu s realitou. A nemá jeho nevýhody - můžete si v ní zatopit, je tam víc prostoru. A taky má výhody domu - dobře chrání, Ale nemá jeho nevýhody - neizoluje.
Na nevýhody jsem ještě nenarazil.
Ke stavbě jurty nepotřebujete stavební povolení.
Výhledově hodláme město opustit.
Nemáte v pláne natočiť nejaký inšpirujúci dokumentárny film ktorý by pomohol predstaviť si oslobodzujúci život v jurte?
Tak ako človek pretvára prostredie okolo seba tak aj spätne náš dom a krajina vplýva na nás. Ako ste pociťoval tento vplyv na vás? Musí byť človek pripravený na takýto život, alebo je tento vplyv pre všetkých pozitívny.
Nemáte chuť po určitom čase zase zmeniť prostredie a presťahovať sa s jurtou do iného prostredia a obohatiť sa o nové zážitky?
Prečo je podľa vás tento typ bývania pre väčšinu ľudí nepredstaviteľný, neakceptovateľný? Ľuďom to pripomína život bezdomovcov, vyhnancov, boja sa nedostatočných hygienických podmienok, chladu, nepohody, zničením vandalmi, zlodejmi, počasím. Ako prekonať tieto obavy, alebo je na nich niečo pravdy a romantický život v jurte si iba idealizujeme? Javí sa mi že ideálna forma bývania sa nastavuje v hlave podľa toho čo je v každej krajine zaužívané ako určitá šablóna, pričom ľudia sa boja experimentovať, vytrčať z davu.
Ďakujem za odpoveď
Janko
V přírodě a v jurtě speciálně se velmi rychle dostávám do harmonie. Pro práci psychoterapeuta ji dost nutně potřebuji. Příroda nemá pozitivní vliv na ego. Rozpouští je.
Na tom místě se nám zatím velmi líbí. Jsem zastánce životního postoje, kterému říkám - kopat jednu studnu. Proč bych měl kopat jinde, jen proto, že jsem ještě nenarazil na vodu?
Myslím, že je dobré, když člověk naslouchá své duši. To je nejlepší příprava.
Víte, kruhový prostor naopak odpovídá přirozenosti člověka - myslím tím duchovní přirozenost. Čtverec je manifestací matérie. Samozřejmě, že materiálně orientovaný člověk by v kruhovém prostoru mohl mít potíže.
S pozdravem
Janyl Jusubjan
Praha 6
Když přichází návštěva, uvazuji psy.
chtěl bych se zeptat, jaký má smysl stavět jurtu, tj. původem mobilní stepní obydlí, někde na skále? Není to stejné, jako kdybyste si postavil někde v poušti, kde nerostou stromy, srub?
A dále by mě zajímalo, zda je podle vás 6-ti metrová jurta mající plochu zhruba 28 m2 dostatečně velká pro rodinu s dvěma malými dětmi. Nebyla by lepší aspoň 8-mi metrová?
Ale pro Váš klid. Mám kamaráda, který je velký perfekcionista a měl podobnou námitku jako Vy. Když mne přišel navštívit, řekl, že tu námitku bere zpět. To místo se pro jurtu hodí. Jiné by se třeba zase nehodilo.
Ta plocha nám vyhovuje. Navíc by se tam větší ani nevešla. A znáte to - přístřeší potřebujete, když je zima nebo prší. Jinak jsme raději venku. Spát pohromadě nám nevadí.
Víte, Indiáni spolu žili vždy v harmonii, protože měli taky dost prostoru pro samotu.
Baví mne být sám sebou. Naplňuje to moje srdce láskou ke světu a k lidem. A z toho pramení štěstí a harmonie.
Je plachta naimpregnovaná tak, že se časem neušpiní a zůstává bílá i po letech?
Jaké pocity zažíváte v jurtě při dešti nebo při bouřce?
Doporučil byste ji na celoroční bydlení - viz souvislost s vytápěním pro teplomilné osůbky…
Co vás v souvislosti s jurtou nejvíce překvapilo?
Děkuji za odpovědi..o)
Plachta samozřejmě reaguje na Slunce a třeba u mne nad jurtou stojí strom. Déšt tedy plachtu lehce zabarvuje.
Při dešti a bouřce zažívám krásné pocity. Neprší na mne, ale vím o každé kapce. Vítr s jurtou taky moc pěkně komunikuje.
Už jsem to psal - záleží hodně na podlaze. Potom co do tepelného komfortu nemá jutrta konkurenci.
Překvapila mne míra korespondence s Univerzem. Chrání, ale neizoluje.
Proto není pro člověka přirozené, když je spoutaný formou.
Nomádi jsou v tom dosti striktní, ale já se tím moc neřídím. Beru to prakticky.
Jak třeba řešíte prostor pro knihy?
Používáte k své práci PC či notebook?
Díky za inspiraci - jurta je v našich končinách rozhodně unikátní alternativou bydlení!
Zajímá mě, jak je ten konkrétní model jurty, který vlastníte Vy, náročný na stěhování - v kolika lidech se dá složit, přepravit, znovu postavit…? Zvládnete to sám (s rodinou či přáteli), anebo vždy potřebujete někoho povolaného?
Jak si zvykla Vaše žena? (Že pozdravuju! Olomouc - Lucka Č. - …)
P.
Bez podlahy jurtu složíta a postavíte za dvě hodiny. Jsou k tomu potřeba alespoň dva lidé.
Měl by si člověk po nastěhování se do jurty také zvolit jiné jméno?
rad bych se zeptal, jak vnimate vnitrni vuni jurty, danou pouzitim vlnene plsti jako izolace. Byla Vam hned od zacatku prijemna? Pokud ne, jak rychle jste si zvykl? :-o
David Kutalek