Koalice SPOLU se osvědčila, ale důležité také bude prosazování programu ve vládě
 
Jan Jakob
Jan Jakob na sjezdu TOP09 • Autor: @Jan_Jakob

V pražském centru Cubex na Pankráci a částečně také on-line se v sobotu konal sedmý sněm TOP 09. Straníci se k volbě nového předsednictva sešli po dvou letech: v roce 2019 se do čela dostala Markéta Pekarová Adamová po těsném souboji se senátorem Tomášem Czerninem, který se následně stal první místopředsedou. Ve stejném složení odchází předsednictvo strany i letos, ale tentokrát oba kandidáti obhajovali své funkce bez vyzyvatelů. Staronová předsedkyně byla zvolena 163 hlasy ze 175 hlasujících, staronový první místopředseda pak 170 hlasy ze 177. Na sněmu vystoupili také hosté, mimo jiné budoucí premiér Petr Fiala či lídr Starostů a nezávislých Vít Rakušan. „Jako koalice Pirátů a Starostů jsme si samozřejmě přáli jiný výsledek. Ale věřte, že když jsme viděli trend, že můžete jako koalice Spolu porazit Andreje Babiše, tak jsme tleskali,“ řekl mimo jiné Rakušan. Vystoupil i předseda KDU-ČSL Marian Jurečka či první místopředsedkyně Pirátské strany Olga Richterová. Straníci i hosté kromě apelu na další spolupráci stran v následujících volbách hovořili také o kandidátovi na ministra zdravotnictví Vlastimilu Válkovi, kterému vyjádřili svou podporu. Sněm volil i zbylé místopředsedy strany - jedním z nich se stal předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob, který se poslancem stal po odchodu Miroslava Kalouska ze sněmovny a byl do ní znovu zvolen letos v říjnu.

Hosté i vaše předsedkyně hovořili o nutnosti další spolupráce. Čestný předseda Karel Schwarzenberg varoval dokonce před rozpadem strany a propadem do bezvýznamnosti. Souhlasíte s tím, že bez další spolupráce hrozí TOP 09 propad do bezvýznamnosti?

To si nemyslím. V minulém období jsme ukázali a dokázali, že jsme týmoví hráči, že dokážeme vytvořit silný tým a dokážeme se domluvit i s našimi politickými partnery - a to se ve výsledku voleb zúročilo. Spolupráce je správná cesta a plně souhlasím s tím, že bychom v ní měli pokračovat.

A dovedete si tedy představit budoucnost TOP 09, kdy bude kandidovat v některých volbách samostatně?

Nechci teď říkat, že by spolupráce s dalšími stranami měla být navždy. Lze potvrdit, že se spolupráce osvědčila a vede k cíli, ale důležité také bude, jak se nám bude dařit na vládní úrovni, tedy jak budeme prosazovat koaliční program.

Máte už konkrétnější představu, jak bude ona spolupráce vypadat v budoucnu?

O spolupráci se musíme pokusit na všech úrovních. Prezidentskou kandidaturou počínaje, kde je jednoznačné, že se musí shodnout ideálně všechny demokratické strany na vhodném kandidátovi, aby měl šanci na úspěch. Příští rok jsou také senátní volby a já pevně věřím, že primárně na úrovni koalice Spolu se dokážeme dohodnout v co největším počtu obvodů. U komunální úrovně je to možné a byli bychom rádi - ale jako starosta menšího města vím, že ne vždy to bude reálné.

V rámci sněmu - znovu jak od hostů, tak od vašich představitelů - zazněla podpora Vlastimilu Válkovi, budoucímu ministru zdravotnictví. Čím si to vysvětlujete? Je to tím, do jaké epidemické situace vstupuje, nebo se do téhle „nutnosti“ vyjádřit podporu propsala i veřejná kritika jeho dosavadních vyjádření k epidemii?

Kolega Válek i v minulém volebním období jako vůdčí osobnost AntiCovid týmu prokázal jednoznačnou erudici. Všichni si uvědomují, že situace není lehká, že je třeba, aby se řešila koncepčním způsobem. Aby opatření byla systémová a lidé věděli, co mohou očekávat. Proto je jistá stabilita na místě a jsem velmi rád, že i kolegové z ostatních stran vyjádřili Vlastimilu Válkovi podporu.

Jak hodnotíte jeho působení od chvíle, kdy bylo jasné, že koalice Spolu může spoluvytvořit vládu?

V první řadě je třeba si uvědomit, že pořád máme vládu Andreje Babiše, kde je ministrem zdravotnictví Adam Vojtěch - a ti nesou plnou zodpovědnost za opatření, která se doposud udělala, nebo neudělala. Já jsem vnímal, že se kolegu Válka snaží nějakým způsobem vtáhnout k přijetí zodpovědnosti, ale on ji do doby, než bude ministrem zdravotnictví, mít nemůže.

Část veřejnosti nicméně namítá, že AntiCovid tým, potažmo Vlastimil Válek zatím nepředstavili ucelenou koncepci, jak epidemii řešit.

To si nemyslím. Už v minulosti AntiCovid tým představil řadu strategií a postupů, jak se z krize vrátit k normálu. V tuto chvíli funguje a je rozšířen o naše koaliční partnery z PirSTAN - a pečlivě se s panem Válkem připravují na okamžik, kdy převezmou odpovědnost.

Před dvěma lety vyzvala Markéta Pekarová Adamová v nominační řeči k přijetí eura. Jeho prosazování ale dala TOP 09 v rámci vznikající spolupráce stranou. Není to právě prosazování evropské měny a od něj odvinutá orientace, která stranu pro část veřejnosti definovala?

Jednoznačně jsme proevropskou stranou a jasně prozápadně orientovanou, to je od prvopočátku TOP 09. Při spolupráci se ale musí dělat kompromisy. A co se eura týče, jsme realisté. Dnešní ekonomická situace přijetí eura nepřeje. Pevně věříme, že se nám podaří konsolidovat schodky státního rozpočtu tak, abychom směřovali k lepší ekonomické situaci země a mohli o přijetí eura uvažovat. A to bude chvíle, kdy samozřejmě ukážeme jasný názor a velmi rádi se budeme účastnit diskuze, zda je třeba přijmout euro, či nikoliv.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte