Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Rozhovory

Fiala nemusí být vůči prezidentovi submisivní

S místopředsedkyní Pirátů Olgou Richterovou o nové vládě, ministerstvu práce i vnitřním fungování jejich strany

Olga Richterová • Autor: Aktuálně.cz - Jakub Plíhal
Olga Richterová • Autor: Aktuálně.cz - Jakub Plíhal

Budoucí premiér Petr Fiala byl ve středu se seznamem ministrů za prezidentem Milošem Zemanem. Ten pak na televizi Nova řekl, že bude vetovat jednoho ministra – a k několika dalším že má výhrady, ale „přežije je“. Důvody veta neřekl: testuje zřejmě svoji sílu, jako to dělal v minulosti. V této souvislosti se nejvíce spekuluje o kandidátovi Pirátů na šéfa diplomacie Janu Lipavském, s nímž se prezident neshodne v pohledu na zahraniční politiku.  „Myslím, že Petr Fiala je vůči prezidentovi v úplně jiné pozici, než byl dosluhující premiér Andrej Babiš. Vzhledem k většině v Poslanecké sněmovně nemusí být tak submisivní. Věřím, že Petr Fiala vyjedná úkol, který leží na jeho bedrech, tedy prosazení všech kandidátů na ministry,“ říká místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová na otázku, co by měl Fiala dělat, kdyby Zeman trval na svém „ne“.

V případě, že by prezident skutečně nějakého kandidáta vetoval, měl by se Fiala obrátit na Ústavní soud s kompetenční žalobou?

Petr Fiala má mou plnou důvěru, že to zvládne, protože k tomu má obrovský mandát od voličů.

Názor na Ústavní soud nějaký máte, ne?

Jenom řeknu, že si myslím, že bychom měli být pevní.

Tedy obrátit se na Ústavní soud, protože jinou možnost Fiala mít nebude?

Myslím, že by bylo předčasné, to nyní rozvádět.

Kdy podle vás bude hotová nová vláda?

Velmi to záleží na panu prezidentovi. Z mého pohledu není důvod otálet - i s ohledem na řešení covidové krize.

K některým kandidátům na ministry máte výhrady i vy sama. „Jsou pro nás nepřijatelní lidé, kteří měli v minulosti problémy, tedy například nějaké závažné kauzy. Budeme se muset asi proti některým jménům vymezit, probíráme to zatím interně,” řekla jste bez bližších podrobností. Koho konkrétně jste myslela?

Za každého nominanta či nominantku si ručí každá strana, celek je odpovědností premiéra. Jména říkat nebudu: řekla jsem, že to budeme probírat interně.

Nepochybně jste myslela někoho u konkurenční koalice Spolu. Byl tím člověkem kandidát ODS na ministra spravedlnosti Pavel Blažek?

Nechci vzkazovat věci přes média.

Má tedy Pavel Blažek vaši podporu?

Jsou jména, která budí pozitivnější emoce. A jména, u kterých to je prostě vlažnější.

A co u vás osobně budí jméno Pavla Blažka?

To nechci komentovat přes média.

To už jste udělala tím, že jste tuhle věc veřejně nakousla. Je to politický výrok, proč ho říkáte, když to nyní nechcete dopovědět?

Protože další krok je interní. Přijde mi fér probírat věci osobně uvnitř koaličních stran.

Olga Richterová • Autor: Matěj Stránský
Olga Richterová • Autor: Matěj Stránský

S kým jste o tom už interně mluvila?

Probírali jsme to - a detaily jsou vnitřní záležitostí toho, aby vláda fungovala jako tým.

Může vláda zkrachovat na nějakém jménu, které bude vadit vám nebo kolegům z jiných stran?

Finální odpovědnost je na předsedech stran.

Takže tahle bouře ve sklenici vody skončí tím, že si to maximálně řeknou?

Ale vyjasňování věcí je hodně důležité. Někdy se může ukázat, že druhého svými argumenty přesvědčíte, někdy ne; to je život.

Vy sama do vlády nakonec nejdete, i když jste se před volbami profilovala jako možná ministryně práce. „Pokud jde o ministerstvo práce a sociálních věcí, Olga Richterová z osobních důvodů v současné situaci o toto ministerstvo neusiluje,” řekl k vaší neúčasti v kabinetu předseda strany Ivan Bartoš. Jaké máte osobní důvody? Je to výchova dětí?

Vždy jsem říkala, že to je kombinace důvodů. První je, že nám druhá koalice tenhle resort vůbec nenabídla, rozhodla se, že ho chce mít ve svém portfoliu. Nyní vidíme, že si to uvnitř Spolu vyjednali lidovci. Naše koalice se Starosty byla ve volbách slabší než Spolu a my jako Piráti jsme získali čtyři poslance. Měli jsme před volbami priority, ale s ohledem na výsledek jsme tomu některé věci uzpůsobili. Navíc má Spolu také ministerstvo financí a resort práce s tím úzce souvisí - v sociálních službách je třeba vyřešit financování a odměňování. A s financemi to nebudou snadná jednání. Je mnohem vhodnější, když si tohle řeší jedna koalice uvnitř sebe v rámci těchto ministerstev. A ano, pak tam byla i moje osobní rovina.

O té osobní jste věděla už před volbami?

Ne, byla to povolební novinka.

Nechci vyzvídat citlivé věci, ale jako Piráti se profilujete jako transparentní politici. Nebylo by na místě říct víc?

Transparentně jsme sestavili vládní tým, povolební strategii, popisuji vám, co je možné. Část odpovědi na osobní rovinu přijde v pravý čas.

Nebojíte se, že svým chováním můžete odradit jiné ženy, které by přemýšlely o vysoké politice?

Mám odpovědnost hlavně za to, abychom v rámci sil, které máme, zvážili, do čeho je napřít. Maximálně jsme se soustředili do vyjednávání priorit o vládním programu, získali jsme jako Piráti ministerstvo pro místní rozvoj, to souvisí s bydlením, což je klíčová věc, a také s digitalizací. Máme i ministerstvo zahraničí, tam jde o důležitá hodnotová, liberální témata. A mnoho se dát prosazovat i přes třetí resort, ministra pro legislativu. Jako politička chci dělat to, co jsem dělala doposud, bojovat za to, v co věřím - to myslím, že pro další ženy odrazující být nemůže.

Získala jste post místopředsedkyně Poslanecké sněmovny. Tím pádem nebudete v sociálním ani rozpočtovém výboru. Nemáte tak méně možností, jak za priority bojovat tam, kde se řeší?

Členkou výborů být z titulu své funkce nemohu, ale můžu všude chodit, vyjadřovat se k tomu, využívat sílu svého místopředsednictví. Můžu také diskutovat s odbornými společnostmi, kraji a podobně. Zkrátka být na začátku, když se ty věci rodí, a ovlivňovat to, aby konečný výsledek byl co nejlepší.

Olga Richterová  na ustavující schůzi nové sněmovny; 10. listopad 2021  • Autor: Profimedia
Olga Richterová na ustavující schůzi nové sněmovny; 10. listopad 2021 • Autor: Profimedia

Jste ráda, že se většina Pirátů nakonec vyslovila pro účast ve vládě?

Ohromně si toho vážím. Podpora dvaaosmdesáti procent hlasujících při účasti více než devadesáti procent členů a členek strany je velice silná a přesvědčivá. Chci zdůraznit, že respektuji i tu menšinu, která byla proti, vždy budu vnímat kritické hlasy.

Proti byla řada vysoce postavených politiků Pirátů, vaši europoslanci i senátoři. Čím to je?

Tuhle otázku si také kladu. Vnímám tam rozdílnost zkušenosti z těles, která jste jmenoval, s tou, již mají naši krajští politici, radní a náměstkové hejtmanů. Ti jsou často v různých koalicích – cítím, jak je to formuje a dává další náhledy.

Takže europoslanci a senátoři, kteří nemusí dělat tolik kompromisů, mají problém s kompromisní koaliční vládou?

Jsem přesvědčena, že z odlišné zkušenosti pochází odlišný názor.

Jak se žije ve straně, která kvůli vnitrostranickému referendu do poslední chvíle netušila, jestli se pro vládu rozhodne, nebo ne?

Jsem velmi ráda, že tímto způsobem fungujeme. Vždyť podobné je to s parlamentními volbami: my všichni v Česku nevíme, jak dopadnou. Jsme jako republika založeni na tom, že každý máme jeden hlas, vybíráme své zástupce - a až se to sečte, tak se to ví. Stejný princip jsme jako Piráti uplatnili na část našeho vnitřního rozhodování, na strategická rozhodnutí. U jiných stran o schválení koaliční smlouvy rozhodují různé stranické orgány, u nás měli možnost všichni členové. Pro nás je důležité vědět, že máme širokou podporu - vyplývá z toho jasný mandát.

Referendum pro vás není tedy přežitý model, jak stranu organizovat?

Důležité je, že to je o strategických věcech. Hlasování o koaliční smlouvě trvalo čtyři dny a zúčastnila se ho většina členů - pro mě je to příklad demokracie. Pro nás jako vedení strany je to víc práce, člověk stráví spoustu času debatováním se členy a členkami, ale podle mě to diskusi kultivuje, jsme pak soudržnější. Obrovsky cenné je i to, že hodně lidí se pak zapojuje dobrovolnicky – právě proto, že vědí, že se na zásadních věcech podílejí.

Jste jediní liberálové ve vládě, co budete dělat, aby tenhle hlas nebyl přehlušen? Na co se chcete zaměřit?

Jsme strana liberální, středová a současně není důvod si namlouvat, že prosadíme nějaké věci, když voliči navolili Poslaneckou sněmovnu tak, jak ji navolili. V tomhle jsem realistka. Podstatné hodnoty, za nimiž stojíme, zůstávají. Na nich stojíme a trváme. Moje kolegyně v Poslanecké sněmovně Klára Kocmanová, nově zvolená poslankyně, nabídla ostatním poslaneckým klubů podpisem podpořit pro polské ženy možnost interrupce v Česku, když v Polsku jsou nyní zásadně ztížené. Ženy by měly mít svobodu volby a lékaři poskytovat lékařskou péči. V takových věcech budeme pokračovat. Za liberální téma považuji i snížení administrativní zátěže nebo podporu bydlení. Stojíme za tím, čemu věříme, a budeme se zasazovat za to, čeho lze dosáhnout.

„Také bychom jako Češi [nechtěli], aby Poláci vyzývali k tomu, aby do Polska mohly české ženy jezdit dělat něco, co je u nás nelegální. Třeba brát heroin,” vyslovil se naopak proti interrupcím Polek v Česku zástupce vaší koaliční strany, europoslanec Tomáš Zdechovský. Co říkáte na jeho názor?

Sám jste řekl, že ohledně hlasování o vládě byly u Pirátů různé názory. Stejně tak si myslím, že i u jiných stran jsou politici s extremnějšími názory.

Česko má rekordní přírůstky nakažených koronavirem. Co proti epidemii chcete dělat jako budoucí vláda?

Je to kombinace věcí tak, aby dobře fungovaly různé složky státu, které to mají řešit. Andrej Babiš měl možnost připravit zemi na další vlnu epidemie a neudělal to. Velice důležité je přeočkování třetí dávkou, kde jsme za dalšími zeměmi pozadu. Třetí dávka je důležitá zejména pro seniory a lidi obecně ohrožené. Není možné, aby vám chodily sms, že se můžete registrovat na třetí dávku, ale nebylo to proveditelné, protože vám ještě dobíhá termín od druhé dávky, takže vás to ani nepustí do registračního systému. Co se týče testování, opakovaně jsem žádala končící vládu, aby ho zajistila neinvazivními PCR testy ve školách. V Dánsku na to důsledně navýšili kapacity, a mohli si tak odpustit některá jiná omezení. V domovech seniorů testují dvakrát týdně úplně všechny, klienty i zaměstnance, očkované, neočkované, v tom vidím také cestu. Naší povinností je se inspirovat osvědčenými recepty.

Zavedla by vaše vláda lockdown pro neočkované?

Nechci dál štěpit společnost i s ohledem na chaotickou komunikaci vlády v minulosti.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].