Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt Kino

Jeden musí z kola ven

Píše se rok 1973 a britská tajná služba MI6 se pokouší ve svém středu nalézt sovětského špiona a udržet Spojené království v bezpečí.

Jeden musí z kola ven • Autor: Aerovod
Jeden musí z kola ven • Autor: Aerovod

režieTomas Alfredsonzemě, rokVelká Británie 2011délka127 minkvalita720p (HD)ČSFD70 %

Píše se rok 1973 a britská tajná služba MI6 se pokouší ve svém středu nalézt sovětského špiona a udržet Spojené království v bezpečí. K odhalení „krtka“ je povolán z předčasného důchodu George Smiley (Gary Oldman). Seznam podezřelých ze zrady je zúžen na čtyři a Smiley má jediný úkol – označit, kdo z nich kompromituje britskou tajnou službu. Je to ambiciózní Percy Alleline (Toby Jones), jemuž přidělili krycí jméno Švec; zdvořile sebevědomý Bill Haydon (Colin Firth), přezdívaný Krejčí; statečný Roy Bland (Ciarán Hinds), zvaný Voják; pokuřující Toby Esterhase (David Dencik) vystupující pod jménem Chudák; nebo samotný Smiley, zapsaný jako Žebrák? Jen tomu nejlepšímu špionovi je radno věřit. Ale kdo jím je a na čí straně stojí? Klasika, která změnila špionážní drama v režii Tomase Alfredsona (Ať vejde ten pravý) a s hudbou génia Alberta Iglesiase (skládal hudbu k většině filmů Julia Medema a Pedra Almodóvara).

Proč Jeden musí z kola ven?

“Rozhodně se nedá říci, že by snímek nudil. Naopak. Snad žádný jiný loňský film s výjimkou Drive od dánského kolegy Nicolase Windinga Refna nepůsobí tak stylově. Už od úvodní předtitulkové sekvence je jasné, že máme co do činění s vyzrálým tvůrcem. Alfredson neotřelé režijní nápady, propracovanou retrovýpravu a podmanivý najazzlý soundtrack Alberta Iglesiase propojuje do suverénního tvaru, který žánrovou podívanou z dob studené války povyšuje na mnohovýznamovou výpověď o mužské psýché.”
Jan Gregor, Respekt

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].