Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Útery 3. 8. 2010

Rudé náměstí v Moskvě zahalené dýmem / Foto  Globe Media/Reuters • Autor: Globe Media /  Reuters
Rudé náměstí v Moskvě zahalené dýmem / Foto Globe Media/Reuters • Autor: Globe Media / Reuters

07:59
Dobré ráno…Všem, kteří se chystají prosedět celý den u počítače, posílám nejprve malou rozcvičku.

08:28
Dnes zataženo a deštivoJiž od včera se přes naše území vlní studená fronta, která postupuje od západu k východu. Díky ní bude dnes celý den zataženo a deštivo, místy se mohou vyskytnout bouřky. Vyjasňovat se začne pravděpodobně až odpoledne a k večeru. Denní teploty jsou hlášeny mezi  19 až 23 stupni.Vát bude mírný západní vítr.Takže deštníky s sebou.

09:15
Kalousek navrhuje ušetřit na výdajích o čtyři miliardy víceHospodářským novinám se podařil získat první návrh rozpočtu na rok 2011, který ministr financí Miroslav Kalousek rozeslal ministrům. Navrhuje v něm ušetřit na výdajích 58,5 miliardy korun, což je o čtyři miliardy více, než bylo původně v plánu. Zároveň chce získat dalších 20 miliard na vyšších příjmech. Deficit státního rozpočtu by tak měl dosáhnout 135 miliard korun, což znamená, že celkový schodek by nepřevýšil 4,6 procenta HDP. Úspory by se měly dotknout všech ministerstev, především však těch, která řídí ministři Věcí veřejných. Například ministerstvo vnitra by mělo dostat o osm a půl miliardy korun méně než letos, ministerstvo dopravy dokonce o deset a půl. Kalousek k návrhu řekl, že: "Takto katastrofický scénář (jako v roce 2009) není možné s ohledem na zásady rozpočtové odpovědnosti, ke kterým se současná vláda hlásí, dopustit." Návrh vládě předloží příští středu.Uvidíme, jak odpovědní se chystají být ostatní ministři. Vždyť právě představitelé Věcí veřejnýchvyhrožovali odchodem z vlády již před týdnem, když se jim nezdály letošní škrty v jejich resortech.

10:02
Nová vlna násilností v pákistánském KaráčíPo pondělní vraždě Ráza Haidara, představitele Národního hnutí muhadžírů (MQM), vypukla v Karáčí další vlna násilí. V noci na dnešek bylo zabito nejméně 37 lidí, v několika částech města se odehrávají potyčky, žhářství a rabování. Město se propadlo do chaosu a anarchie, obchodní centra byla uzavřena a podle líčení tamních médií se život téměř zastavil. Střety se v posledních několika letech odehrávají v Pákistánu především mezi stoupenci MQM a přívrženci Lidové národní strany (ANP). Obě strany jsou přitom zastoupeny v koaliční vládě prezidenta Ásifa Alího Zardárího.

11:04
Kadeřníkem na KuběPřed třemi měsíci dovolila Kuba soukromě podnikat kadeřníkům a holičům. Ti si mohou sami stanovovat ceny a najímat pomocníky. Nyní se Castrova vláda rozhodla toto opatření rozšířit i na ostatní řemesla. Podle pozorovatelů to znamená, že si Raúl Castro uvědomuje, že kubánské ekonomice pěkně teče do bot. Země je rok od roku více zadlužená a výnosy z exportu cukrové třtiny a tabáku nestačí pokrýt dovoz. Vláda se proto rozhodla propustit část státních zaměstnanců, kterých je beztak nadbytek, a umožnit jim zakládat vlastní obchody či dílny. Zřejmě to však neznamená, že by na obzoru byly nějaké výraznější reformy. Jak k tomu podotkl kubánský ministr hospodářství Marino Murillo, socialistické hodnoty budou i nadále prvořadé.A my si k tomu pustíme jednu klasiku.

12:02
Požáry v Rusku se dál šíříV Rusku se zatím nepodařilo omezit požáry, které se dále šíří. Za posledních 24 hodin eviduje ruské ministerstvo pro mimořádné situace více než 320 nových ohnisek a oproti včerejšku se plocha hořících lesů rozšířila o dalších šedesát tisíc hektarů. Nejvíce nových požárů je hlášeno z okolí Moskvy. Kritická je situace u Voroněže, kde se přes všechnu snahu hasičů a jejich pomocníků nedaří oheň uhasit. Jeho šíření napomáhá zejména vítr, díky kterému se požár nešíří jen spalováním hrabanky a křovisek, ale přeskakuje i horem do větví a korun stromů. Ohroženy nejsou však jen lidská obydlí, ale též jaderné objekty. Nejohroženější je zatím centrum pro vývoj jaderných zbraní ve městě Sarově, které leží asi 250 km od Moskvy. V nebezpečné situaci se ocitá i Voroněžská jaderná elektrárna. Do boje s ohněm se dosud zapojilo 150 tisíc lidí.

13:25
Vsaďte si na PitraSázkové kanceláře Fortuna a Chance vypsaly kurz na vydání uprchlého podnikatele Tomáše Pitra ze Švýcarska do Česka. Bookmakeři jsou přesvědčeni, že Pitr do Česka do konce roku vydán nebude. Fortuna tak na jeho vydání vypsala kurz 3,9, na to, že zůstane ve Švýcarsku 1,17. Chance věří ve vydání Pitra ještě méně, na jeho vydání vypsala kancelář kurz 4,15.  Pitr je zatčen od minulého pondělí a Česko má 18 dní na vytvoření žádosti o jeho vydání. Jednání pak mohou trvat až rok. Podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila má Česko asi padesátiprocentní šanci, že dostane Pitra zpět.Zatím to tedy vypadá, že na Pitrovi se moc vydělat nedá.

14:15
Jak se Klaus s Drobilem potkalPrezident Václav Klaus dnes schůzkou s Pavlem Drobilem, ministrem životního prostředí, začal své seznamovací kolečko s novými ministry. A na ministertvu životního prostředí (MŽP) našel konečně toho správného partnera. Narozdíl od Martina Bursíka, který se s prezidentem pohádal již na první schůzce, rozešli se dnes Drobil s Klausem ve výborné náladě a shodě. Prezident se podle Drobilova vyjádření rozhodl podporovat nové směřování MŽP a změnu jeho priorit, Drobil zase přislíbil, že své cíle bude s prezidentem dále konzultovat. Dnes spolu mluvili mimo jiné o aktualizaci energetické koncepce státu, financování projektů z peněz MŽP a chystaných změnách ve Státním fondu životního prostředí.

15:13
Ministerstvo spravedlnosti už připravuje žádost o vydání PitraNejpozději počátkem příštího týdne chce ministerstvo spravedlnosti poslat do Švýcarska žádost o vydání zadrženého Tomáše Pitra.  Ministerstvo nyní shromažďuje a předkládá všechny potřebné materiály, uvedla pro ČTK mluvčí úřadu Veronika Ludvíková. Ministerstvo tak nebude požadovat prodloužení osmnáctidenní lhůty pro žádost o vydání. Vida, kurz sázek na vydání se možná brzy sníží.

16:10
Společnosti BP hrozí pokuta minimálně čtyři miliardy dolarůSpolečnosti BP hrozí za únik ropy do Mexického zálivu pokuta nejméně čtyři miliardy dolarů. Pokuta se vypočítává z množství ropy, které do zálivu uniklo. Poslední odhady vědců pracujících pro vládu uvádějí, že to bylo okolo 4,9 milionů barelů ropy, zhruba osm set tisíc barelů se podařilo zachytit. Zákon počítá s pokutou asi 1100 dolarů za barel.  Rozhodne-li však vláda, že příčinou katastrofy bylo hrubé zanedbání na straně BP, mohla by se pokuta vyšplhat až na 4300 dolarů za barel. BP se dnes chystá k plánovanému statickému umrtvení vrtu, tzn. že se do vrtu skrze prozatimní kryt začne vhánět bahno a cement. První fáze tohoto umrtvování by měla trvat mezi třiceti až šedesáti hodinami.

17:05
Sluneční korunaZa okny dle předpovědi vysvitlo slunce a dnešní DJ se loučí. Na závěr posílám jednu povedenou sluneční korunu. Pěkný zbytek dne.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].