Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Respekt DJ

Úterý 21. 9. 2010

Ropa - nová naděje Grónska na nezávislost • Autor: Globe Media /  Reuters
Ropa - nová naděje Grónska na nezávislost • Autor: Globe Media / Reuters

07:59
Dobré ráno všemDobré ráno. Dnešek (a také zítřek) si „užijeme“ ještě jako poslední letní dny (astronomicky, meteorologové považují září již stejně za podzimní měsíc), ve středu v 5.09 pak nastává podzimní rovnodennost a oficiálně tedy začíná podzim. A co hlásí předpovědi? Dnešek má být jasno nebo skoro jasno s nejvyššími teplotami 18 až 22 stupňů – a pohled z okna nasvědčuje, že by to mohlo vyjít. Přeji úspěšný den!

08:55
Co přinese dnešní denProtestovat do Prahy proti chystaným rozpočtovým škrtům, které znamenají propouštění a snižování mezd, míří státní zaměstnanci, především policisté a hasiči. Počítá se s účastí okolo dvaceti tisíc lidí, demonstrace by měla vrcholit ve 13 hodin na Palachově náměstí, podpořit je přijdou někteří poslanci za ČSSD a KSČM. O hodinu později by měli poslanci zasednout do svých lavic na jednání Poslanecké sněmovny - jednat mají např. o zrušení regulačních poplatků ve zdravotnictví, změnách v bodovém systému, o omezení imunity poslanců či návrhu přímé volby prezidenta – Václavu Klausovi skončí druhé volební období za tři roky a o tom, kdo ho vystřídá, by se mělo rozhodovat v přímé volbě.

10:00
Francie je ve střehu, obává se útoku atentátníkůFrancie je ve střehu a zvyšuje bezpečnostní opatření poté, co tajné služby varovaly před bezprostředním nebezpečím sebevražedného pumového atentátu islámských radikálů. To potvrdil – bez dalšího upřesnění – i francouzský ministr vnitra Brice Hortefeux. Jak tvrdí šéf francouzské rozvědky Bernard Squarcini, nebezpečí teroristického útoku ve Francii nebylo nikdy tak vysoké jako v současné době. Francouzští vojáci jsou nasazeni v Afghánistánu, Francie také zatím jako jediná země zavádí zákaz nošení burek na ulici – zákon schválily minulý týden obě komory parlamentu a měl by začít platit na jaře příštího roku. Zákon ještě musí posoudit Státní rada, která se zabývá tím, zda je v souladu s francouzskou ústavou.  

11:17
Klausův vzkaz: škrtat se musíPrezident Václav Klaus vzkázal demonstrantům z řad státních zaměstnanců, kteří se právě teď scházejí na pražské Letné, že jejich protesty proti vládním škrtům nic neřeší – podle něj jsou důsledkem dlouhodobě špatné a nezodpovědné politiky a v současnosti jsou tudíž naprosto nezbytné. „Prostě stát vydával více peněz, než kolik měl, a to je evidentní. Lidé jako já na to upozorňovali málem celé desetiletí. A někdy to muselo skončit, a to je právě teď, a proto se škrtá," řekl Klaus.

12:30
Zablokovaná LetnáRedakce Respektu sídlí na pražské Letné a hlavní porada k právě vyráběnému číslu je každé úterý ve 12 hodin. Takže jsem se ocitla ve špatný čas na špatném místě – na Letné je zablokovaná kvůli stávce doprava a přesun na poradu, alespoň na její začátek, jsem nestihla. Milan Štěpánek, který zastupuje policisty-odboráře, dle iDNES.cz odhaduje, že na demonstraci je kolem 15 tisíc lidí. Jsem mile překvapen, tolik jsem nečekal,“ řekl. Na chvíli tedy malá pauza a přeji dobrou chuť, pokud právě obědváte nebo se na oběd chystáte. 

13:10
Popírač holocaustu Irving v PolskuKontroverzní britský publicista, spisovatel a samozvaný historik David Irving, známý svou glorifikací nacistů a tím, že s historickými fakty nakládá zcela svévolně – dle něj plynové komory za druhé světové války neexistovaly a šest milionů Židů nezemřelo (Poláci prý koncentráky postavili až po válce), Deník Anny Frankové je podvrh či že Hitler o konečném řešení židovské otázky nic nevěděl, přijel dnes do Polska. Chce zde uspořádat „zájezd“ do Treblinky a Osvětimi s vlastním výkladem. Účastníci „zájezdu“ zaplatí za „výlet“ 50 tisíc dolarů. Irving byl za své názory několikrát odsouzen, v Rakousku si odseděl tříletý trest odnětí svobody, řada zemí mu nedovoluje vstup na své území. I v Polsku probíhá debata, zda nešlo jeho příjezdu zabránit - úřady se brání tím, že přijel jako soukromá osoba.  

14:15
Kdo po Kim Čong-iloviStranické špičky Severní Koreje, jedné z nejizolovanějších zemí světa, již delší dobu hledají, kdo nastoupí na místo dosavadního vůdce Kim Čong-ila, jehož zdravotní stav po mrtvici prodělané před dvěma lety se stále zhoršuje. Jméno jeho nástupce by měla mocenská elita oznámit přesně za týden, 28. září, na dlouho avizovaném mimořádném sjezdu vládnoucí Dělnické strany. Jedná se o první podobné shromáždění po 30 letech – v roce 1980 se tehdy rozhodovalo také o generační obměně a „drahého vůdce“ Kim Ir-sena nahradil právě Kim Čong-il. Předpokládá se, že do čela Severní Koreje bude dosazen další z komunistické dynastie, syn nynějšího „drahého vůdce“, Kim Čong-un. O něm se ví velice málo – není například známo, kolik je mu let, neexistují ani jeho potvrzené fotografie. 

15:38
Vrty v Grónsku potvrzují zásoby ropyBritská společnost Cairn Energy narazila u západního pobřeží Grónska na ropu. Geologické průzkumy odhalily již dříve mimořádné zásoby, odhadem by mohlo jít až o 100 miliard tun. To vzbuzuje naděje v zemi s rozlohou 2,2 milionu čtverečních kilometrů s osmapadesáti tisíci obyvateli na nezávislost na Dánsku (pod které spadá od roku 1721), jež ostrov drží nad vodou právě vládními dotacemi. Gróňané do svého rozpočtu přispívají pouze příjmy z rybolovu a vývozu vody z tajících ledovců.Před dvěma lety, v listopadu 2008, nastoupili Gróňané cestu k větší samostatnosti, když odhlasovali v referendu větší nezávislost na Dánsku. Plná nezávislost ostrova je ale možná pouze v případě nezávislosti ekonomické – a tu by mohla přinést právě ropa či zásoby zlata, diamantů a uhlí. Před ropným výzkumem v Antarktidě však varují ekologové, k čemuž přispěla i dubnová havárie vrtu v Mexickém zálivu.

16:53
V Praze opět klidDnešní demonstrace odborářů z řad policie, hasičů, úředníků a zdravotníků skončila. Odhadem se sešlo na „konečné“, Palachově náměstí, kolem 40 tisíc lidí. Někteří politici demonstraci podpořili přímo – např. sociální demokraté František Bublan, bývalý předseda strany Jiří Paroubek, stínový ministr zahraničí Lubomír Zaorálek či místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka spolu s poslanci za KSČM.Mnozí politici naopak vyjádřili s protesty nesouhlas. Kromě Václava Klause, který označil demonstraci za „českou“, protože někteří ze zúčastněných si vzali na dnešek náhradní volno, například ministr práce Jaromír Drábek (TOP 09) či po premiér Petr Nečas (ODS), který prohlásil, že vláda v žádném případě neuhne, pokud se týče snižování platů ve veřejném sektoru o deset procent.

17:34
Co nám to chtějí na těch billboardech říct?Do komunálních a senátních voleb zbývají tři týdny a člověk se nestačí divit. Stačí k tomu pohybovat se po ulicích – všude samý billboard s tvářemi ponejvíce neznámých žen a mužů, které nám chtějí cosi sdělit. Marně si lámu hlavu: Co nám chtějí sdělit?Například v Brně sociálnědemokratický kandidát nabízí „Méně chamtivosti a více slušnosti“. Co si pod tím představit? Že když hypoteticky přijde ke mně domů na večeři, dá si místo knedlíků jen šest a ještě poděkuje? Nejinak je to s heslem „Rozum a cit“ – sociální demokratky doma nejspíš po večerech louskají román Jane Austenové téhož názvu. A co Pýcha a předsudek, tu z knihovniček vyřadili?To ODS ústy kandidátů z Jižního Města se chlubí, že poslala 7000 dětí zdarma na hory – škoda, že nebydlím na Jižáku a děti jsou odrostlejší. Možná by stačil bazén – pětatřicet let prý po něm obyvatelé Jižného Města toužili a až teď se dočkají – cihla k cihle a brzy bude hotovo.No nic, nebudu závistivá, vždyť u nás na Žižkově mi sice neslibují koupání či lyžovačku pro děti, zato klid a bezpečí domova – fajn – a navíc čistý domov – super! Jsem dost zaměstnaná a s uklízením jsem na štíru.Takže to shrnu do pár slov: podzimní kampaň je opět jedna velká prázdná nuda.

18:00
Pro dnešek se loučímPro dnešek se loučím, od „mixážního pultu“ se vám ráno ozve zkušený muzikant, kolega Petr Třešňák. Babí léto je v plném proudu a i zítra nás čeká jasno, sluneční svit, teploty přes 20 stupňů Celsia a večer v O2 Areně vystoupení Stinga společně s britským královským symfonickým orchestrem. Doufejme, že to bude vydařený koncert. A na rozloučenou jeden „starej dobrej“ Sting a Police.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].