Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Úterý 19. 4. 2011

Dochází jim síly. Jak dlouho vydrží? (Libyjští povstalci) • Autor: Globe Media /  Reuters
Dochází jim síly. Jak dlouho vydrží? (Libyjští povstalci) • Autor: Globe Media / Reuters

08:00
Nové ráno se starou koalicíPo pětihodinovém večerním a nočním jednání se představitelé vládní koalice shodli, že budou ve spolupráci pokračovat. Radek John opustí ministerstvo vnitra a stane se vicepremiérem pro boj s korupcí. Post ministra vnitra překvapivě zaujme Jan Kubice. Víta Bártu vystřídá na ministerstvu dopravy jeho náměstek Radek Šmerda. Ministr školství Josef Dobeš ve funkci zůstává. Vláda se má dále měnit až do konce června.„Nekompromisní polda“ Jan Kubice coby ministr vnitra zní jako zajímavá volba, nad tím ostatním se člověk musí trochu zamyslet a přesvědčit sám sebe, že je to tak správně: vždyť kdo jiný by se měl stát vicepremiérem pro boj s korupcí než muž, který označil za půjčku půl milionu v obálce vložené Vítem Bártou stranické kolegyni před jednáním mezi spisy? To je přece vcelku běžný způsob, jakým se půjčky poskytují. A ministr školství? Hnidopich by mu mohl vytknout například to, že zlikvidoval evropskou sekci na svém ministerstvu a obestírá jej aféra se sledováním emailů, ale skutečný intelektuál pochopí, že jeho setrvání ve funkci je požehnáním pro tuto zemi. Vždyť co by si jinak počal jeho poradce Bátora, tento intelektuální titán, autor převratného díla s pracovním názvem „Mám radši jihočeskou selku než pražskou intelektuálku“?

09:00
Nevesely, truchlivy, jsou ty zprávy z krajeČetba ranních novin jednoho nepotěší: Bankrot Řecka je zřejmě hotovou věcí. Spojeným státům do dvou let hrozí zhoršení ratingu následované pádem dolaru. Český prezident omilostnil podnikatele, který dle čtyř soudů okradl své obchodní partnery o miliardy. Kvůli připravovanému zákonu hrozí, že se těhotných českých dívek mladších šestnácti let napříště už nikdo nebude ptát, jestli chtějí potrat, a pokud si to budou přát rodiče, budou na něj muset jít. Přijetím nové ústavy učinilo Maďarsko další krok na pozvolné cestně k totalitnímu státu s fašistickými prvky. Sever Nigérie ovládl po volbách chaos. V Sýrii a Jemenu se střílí do demonstrantů ostrými. Čínská vláda zřejmě plánuje útok na klášter plný protestujících mnichů…Je to jen běžný šum přelidněné Země nebo předzvěst hlubších celosvětových otřesů?

09:30
Kubice proti CalveroviVáš dnešní DJ si zkouší představit, jak asi bude vypadat nástup plukovníka Kubiceho na ministerstvo vnitra. Obejde tento muž své bývalé detektivy z rozprášeného ÚOOZ a nabídne jim novou práci tak, jako pistolník Chris v Sedmi statečných?V tom případě držíme palce, V. Calvera Bárta bude těžký soupeř.

10:00
Rekonstrukce bez legraceA teď bez legrace: Rekonstrukce vlády neodpovídá smělým slovům premiéra Nečase o očistě od ABL. „Bártova loutka“ Radek John v kabinetu zůstává. Sám Bárta se prý na své ministerstvo vrátí, „až se očistí“. Zatím jej na „dopravě“ střídá jeho dosavadní náměstek Radek Šmerda, muž, jehož si prý Bárta vybral jako jednoho z prvních spolupracovníků. Předtím působil v různých funkcích na ministerstvu obrany, mimo jiné jako poradce nechvalně známého náměstka Jaroslava Kopřivy, který musel z ministerstva odejít poté, co vyšlo najevo, že s lobbyistou Josefem Jindrou domlouval podfuk s nákupem minometů. A Josef Dobeš, bývalý personální šéf agentury ABL, ve funkci zůstává.Co za tím vším je? Tlak prezidenta, který nechce přijít o své možné budoucí spojence a nedodržením ústavy zahnal Nečase do kouta? Nebo je to prostě nutný kompromis se stranou, která je sice totálně diskreditovaná, stále však má v parlamentu 21 poslanců? Váš dnešní DJ neví, zkouší se však spojit se svým kolegou Jaroslavem Spurným, který je nyní v televizi. Stay tuned…

11:15
Co se říká v kuloárechTak tedy, nabízíme pár střípků z kuloárů Respektu, takový neoficiální pohled na situaci: rekonstrukce vlády je skutečně dočasná, čeká se na červnovou volbu předsedy Věcí veřejných. Pak budou změny pokračovat; pokud by například vyhrála Karolína Peake, stala by se asi členkou vlády. Kdyby vyhrál Vít Bárta, měla by koalice ještě větší problém než teď.Současné změny ve vládě nelze příliš chápat jako výsledek Klausova tlaku; premiér je na prezidenta naštván a nemá chuť mu ustupovat. Setrvání ministra Dobeše je ústupkem Věcem veřejným, nikoliv Klausovi. Počkejme si opět na červen.Skutečně překvapivou věcí je nástup Jana Kubiceho na ministerstvo vnitra. Není mu co závidět: policie je v krizi, jeho nepřátelé zaujali důležité posty, ministr John zkazil, co mohl. Jak bude Kubice vycházet s novým policejním prezidentem Lessym? Může ho sice odvolat, tím by však policii nejspíš dál destabilizoval. S Kubiceho nástupem na ministerstvo možná souhlasila TOP 09 proto, že může bývalého šéfa ÚOOZ chápat jako protiváhu Ivana Langera, jehož vlivu se obává. Přesto je shoda všech stran na Kubicem překvapivá.Úřad vicepremiéra pro boj s korupcí nemusí být trafika, takový člověk může leccos ovlivnit. Od Radka Johna se toho ovšem moc čekat nedá. 

12:00
Další nepokoje v SýriiSyrské bezpečnostní síly střílejí na demonstranty ve městě Homs a používají proti nim slzný plyn. Tiskové agentury zatím hlásí jedno zranění na straně protestujících. Několik hodin před propuknutím dnešního kola nepokojů označil syrský ministr vnitra současnou situaci za povstání řízené islamisty. Ve skutečnosti jsou však jádrem protestů prodemokratické demonstrace, při nichž už zahynulo nejméně 200 lidí.

12:30
Je to dávnoK obědu nabízíme hudební klip - jednu méně známou píseň Oldřicha Janoty.

13:15
Je to dávno 2Čas se podepisuje na našem zevnějšku a nevyhýbá se ani politikům, jak ukazují tyto fotografie zveřejněné Bleskem. Ještě že se s tím vědci chystají něco udělat, o čemž informuje pro změnu Respekt.

13:45
Peníze na kryt černobylského reaktoru nestačíUkrajinské vládě se zatím nepodařilo získat dost peněz na stavbu nového sarkofágu pro černobylský reaktor. Schází ještě čtvrtina z odhadovaných 740 milionů eur. Před nadcházejícím pětadvacetiletým výročím havárie v Černobylu to zaznělo na konferenci v Kyjevě.Původní sarkofág, který byl kolem reaktoru postaven krátce po havárii v roce 1986, se již blíží konci své životnosti. Ukrajinská vláda proto spolu Evropskou unií a Evropskou bankou pro obnovu a rozvoj staví nový kryt: obří konstrukci 100 metrů vysokou, 250 m širokou a 160 m dlouhou. Bude sestavena mimo Černobyl a pak „nasunuta“ přes původní sarkofág s reaktorem. Vydržet by měla 100 let.

15:05
Malé ohlédnutí aneb týden v zábavné zemiNení on ten současný týden nějaký nudný? Děje se toho sice celkem dost, ale při vzpomínce na týden minulý se konzument zpráv tak trochu nudí. Připomeňme si proto pár střípků z období, které se bezpochyby zapíše do dějin:– V ložnici poslankyně Kočí je nalezena „štěnice“. Ministr vnitra John spolu se stranickou kolegyní Peake prohlásí, že by si Kočí měla doma uklidit. Když později musí John čelit výtkám, že ministr vnitra by rozhodně neměl nález odposlouchávacího zařízení zesměšňovat a bagatelizovat, s vážnou tváří tvrdí, že se skutečně domníval, že šlo o hmyz.– S razancí počítačového viru se po internetu šíří video, na němž prezident Klaus „ztopil“ chilské protokolární pero. O kauze informují snad všechna světová média. Klaus nejprve tvrdí, že šlo o obyčejnou propisku, pak se ovšem ukazuje, že to bylo drahé pero se zlatem a diamanty, umělecký výrobek chilských šperkařů. Pozoruhodné je, jak Klaus pero schovává během vzletného projevu chilského prezidenta a tváří se přitom dle známé hlášky z filmu Jáchyme, hoď ho do stroje: „Jen si pindej, na to jsme zvyklí“.– Objevuje se tajně pořízená nahrávka, na níž poslankyně Kristýna Kočí kromě řady dalších fascinujících věcí říká, že akci proti vedení Věcí veřejných připravovala tři čtvrtě roku spolu s Petrem Tluchořem z ODS. Později se hájí absurdním tvrzením, že šlo o záměrnou lež.– Ministerstvo obrany přiznalo, že nákup vozidel Iveco, které si Česká republika pořídila dvakrát dráž než jiné země, byl nesmyslný. Ze 112 zakoupených italských obrněnců armáda využije jen pár. Do té doby zcela neznámá společnost Praga - Export, která kontrakt zprostředkovala (dodnes nemá ani webovou stránku), mohla dle odborníků získat provizi ve výši zhruba deseti procent z celkové částky čtyř miliard korun, které Česko za vozidla zaplatilo.Zkrátka, nežijeme v zábavné zemi?

15:30
Británie pošle vojenské poradce do LibyeDeset britských důstojníků se vypraví do Libye, aby tu pomohlo školit povstalce. V zemi již dříve s podobným úkolem operovaly jednotky USA a dalších států, avšak neoficiálně.Síly plukovníka Kaddáfího mezitím pokračují v útocích na město Misuráta, baštu rebelů na západě země. Sevření Misuráty, při němž Kaddáfího ostřelovači masakrují civilisty, západní představitelé nazvali „středověkým obležením“. Celkem si už konflikt v Libyi vyžádal 10 tisíc mrtvých a 55 tisíc raněných. Konec války je zatím v nedohlednu.Dnešní DJ doufá, že se Kaddáfího režim nakonec zhroutí. Pokud ne, na obranu civilistů už nikdo nikdy nezasáhne.

16:35
Mexický záliv se rok po katastrofě zotavujeZítra to bude rok, co v Mexickém zálivu explovala vrtná plošina Deepwater Horizon. Následoval několikaměsíční únik ropy do moře. S ročním odstupem se zdá, že se nejhorší obavy nenaplnily: velkou část ropy rozložily bakterie či odnesly mořské proudy a vědci doufají, že se rybářský průmysl, lov krevet a většina dalších odvětví závislých na moři zotaví během jednoho či dvou let. Na druhou stranu uhynuly například desetitisíce mořských ptáků, koráli, mořské hvězdice a spousta delfíních mláďat.Konečný účet za katastrofu vystaví až vzdálenější budoucnost. I když situace vypadá nadějně, kolaps některých ekosystémů stále není vyloučen. Například lov sleďů se zhroutil až tři roky po katastrofě tankeru Exxon Valdez, k níž došlo v roce 1989 ve vodách Aljašky.

17:15
V Sýrii byl zrušen výjimečný stavSyrská vláda dnes zrušila výjimečný stav, který v zemi platil téměř 50 let, a povolila „poklidné demonstrace“. Zároveň však nechala střílet do protestujících ve městě Homs. „Střely na nás dopadají jako déšť,“ řekl svědek událostí společnosti BBC. Syrský ministr vnitra varuje občany, aby se „zdrželi všech pochodů, demonstrací či mítinků pod jakýmkoliv transparentem“. Podle komentátorů jsou tyto matoucí a protichůdné zprávy odrazem debat v syrském vedení.

17:30
V Rusku našli mrtvého mimozemšťana…… o čemž mají svědčit tyto záběry. Váš dnešní DJ se pokusil oprášit někdejší znalost ruštiny, leč nerozuměl víc než to, že „pes kolem (mrtvého ufona) čenichal“. V Rusku je možné leccos, není ale zvláštní, že mimozemšťan vypadá zhruba stejně jako většina dosavadních vyobrazení návštěvníků z hvězd?

18:05
„Děláme nepěkné věci“Na závěr dnešního dne nabízíme čtenářům "projev Víta Bárty", jak jej ztvárnili v A studiu Rubín v představení Blonďatá bestie. Byla by to veselá podívaná, kdyby ta slova před časem skutečně nezazněla…

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].