Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Středa 25. 8. 2010

Situace v Pákistánu je stále dramatická / Foto Globe Media/Reuters • Autor: Globe Media /  Reuters
Situace v Pákistánu je stále dramatická / Foto Globe Media/Reuters • Autor: Globe Media / Reuters

07:59
Dobré ránoDnes má být polojasno, kolem 22 stupňů ve stínu. Pršet by podle předpovědi mohlo snad jen na severu Moravy a v Krkonoších. V nejlepší tradici Dikobrazu, Felixe Holzmana, Luďka Soboty a dalších gigantů českého humoru začněme den vtipem – přesněji řečeno nejvtipnějším vtipem světa.

08:10
Živo u grónských břehůNedaleko od Grónska se schyluje k boji. Dánská loď aktivistů Greenpeace se snaží znepříjemnit život skotské firmě Clairn Energy, která asi dvě stě kilometrů od západního pobřeží Grónska hledá ropu a zemní plyn. Ochránci životního prostředí se snaží upozornit na to, jak se těžba ropy přesouvá nebezpečně blízko k pobřeží arktického ostrova, který stále platí za přírodní ráj. V místě je těžní – nebo zatím spíš průzkumná - věž a loď ochranky těžařů.

09:27
Nečas přijme hejtmanyPremiér Petr Nečas si dnes odbude premiéru – poprvé se setká s hejtmany, kteří jsou bez výjimky jeho politickými konkurenty z ČSSD. Řeč bude o škrtech v rozpočtu, které chce vláda prosadit. Výpadek v krajských rozpočtech má být až dvě miliardy korun. Hejtmanům se to přirozeně nelíbí, jejich lídr, jihomoravský hejtman Michal Hašek ve svém obvyklém razantním stylu prohlásil, že Nečasův návrh je paskvil, a chce o něm dál jednat. Ministr financí Miroslav Kalousek ale na úspoře trvá a tvrdí, že kraje mají finanční rezervy. Na tom asi něco bude, vzhledem k tomu, jak nadšeně začaly kraje před časem proplácet občanům zdravotnické poplatky.

09:43
Pernes není plagiátorEtická komise Akademie věd ČR zjistila, že historik Jiří Pernes není plagiátor. Tedy alespoň plagiátor, jak to definuje norma ISO 5127–2003. Píše to deník Právo s odvoláním na předsedkyni komisi Helenu Illnerovou. Důležité přitom je, že Pernes kvůli obvinění z plagiátorství odešel z čela Ústavu pro studium totalitního režimu. Spor byl o jeho práci Až na dno zrady: Emanuel Moravec. V něm si Pernes podezřele hodně pomáhal citacemi z diplomové práce Josefa Vytlačila. Etická komise tedy neřešila, jestli Pernes opisoval – to je zjevné i laikovi. Řešilo se to, zda opisoval přes únosnou míru nebo zda lze jeho „opisování“ označit termínem „citace“. Akademici soudí, že ano, píše Právo.

10:43
Konec psacího písmaOd letošního roku se budou prvňáci učit jinak psát. Místo dosavadního psacího písma, v žargonu kritiků zvaném „kudrlinky“, má nastoupit písmo blízké tiskacímu. Podle expertů to bude pro děti snazší, protože u něj odpadá nutnost udržet souvislou čáru. Navíc psací písmo se v tištěné formě nikde nepoužívá a vzhledem k počítačům je pro děti v praktickém životě téměř nevyužitelné. Nejde o jedinou novinku: od letošního září si školy mohou zařadit do rozvrhu výuku o filmu a tanci, rozšiřuje se i povinná angličtina.

11:43
Volte ODSODS brojí na podzimní volby. Podle serveru iDnes chystá předvolební manifest, kde bude voliče lákat na pokračování reforem, boj se státními dluhy, postup proti zneužívání sociálních dávek a boj s korupcí. Česko má podle iDnes zaplavit velkorozměrné plakáty s fotkou předsedy Nečase, který s rozmáchlým gestem bude voliče vyzývat, aby „vzali dávky těm, kteří odmítají pracovat“. ODS chce také voliče přesvědčit, že jedině hlas pro ni potvrdí mandát Nečasovy vlády.
 
Ještě by to chtělo něco dalšího: podrobnější pohled do regionů ukazuje, jak moc se ODS v posledních letech změnila ve stranu podnikatelů, kteří si stranickou knížkou chtějí zajistit přístup k evropským dotacím a státním zakázkám. Na tom ani Nečas zatím nic nezměnil, ale rozhodně by měl.

13:10
Český odpad jako test?Český toxický odpad odhalený brazilskou přístavní kontrolou putuje z Brazílie zpět do Evropy. Mezitím sílí pochybnosti o celé transakci. Brazilský list O Estado de Sao Paulo citoval tamní úředníky, kteří jsou přesvědčeni, že export toxických plastů a dalšího odpadu byl jen pokusem otestovat jejich pozornost. Pokud by zásilka prošla, následovala by nějaká další, větší a nebezpečnější, myslí si Brazilci. Tyto pochybnosti sdílí podle zprávy ČTK i německé úřady. Podle nich by spálení zmíněného odpadu vyšlo i v Německu levněji než vývoz do Brazílie. Česká firma NeOmA nařčení odmítá s tím, že šlo skutečně o běžný vývoz recyklovaných plastů, na který se firma specializuje. Inspekce životního prostředí už ohlásila, že tento týden provede ve firmě kontrolu.  Nebylo by lepší kontrolu předem neohlašovat?

13:49
Pákistán: po velké vodě palčivé slunceDramatická situace v Pákistánu trvá. Pracovníci OSN přitom neustále zpřesňují, co by k jejímu zmírnění potřebovali. Na 800 tisíc lidí zůstává stále odříznuto od okolního světa, podle OSN by tedy bylo potřeba víc vrulníků. Američané jich poskytli 18, podle OSN by ale bylo potřeba dalších alespoň 40 pracujících v plném nasazení. S postupem vody se problémy přesouvají na jih - 200 tisíc lidí bylo nyní evakuováno z jižní provincie Sindh. Pět milionů lidí zůstává bez jakéhokoliv přístřeší, potřebují tedy stany nebo alespoň slunečníky k ochraně před sluncem. Záchranné operace se stále potýkají s nedostatkem peněz. Pro případné zájemce: konto organizace Člověk v tísni SOS Pákistán má číslo 50985098/0300. Dárcovské SMS se dají posílat ve tvaru DMS PAKISTAN na číslo 87777.

14:34
Kancléř Kynštetr lhal a má namáleHospodářským novinám se povedl pozoruhodný kousek. Díky jejich důslednosti se teď kývá židle pod šéfem zaměstnanců Poslanecké sněmovny Petrem Kynštetrem. Ten se totiž snažil tajit jména poslanců, kteří používají při cestách do Ostravy letadlo. Přitom tvrdil, že jména nesmí zveřejnit na příkaz Úřadu pro ochranu osobních údajů. Ten ale žádné takové nařízení nevydal. Poslancům teď podle HN vadí, že kancléř lhal a pozvou si jej, aby celou věc vysvětlil. HN z toho s odvoláním na některé poslance vyvozují, že by po dvaceti letech ve funkci mohl mezi novináři velmi nepopulární Kynštetr skončit. Tady ale bude zřejmě přání otcem myšlenky. Kynštetr proslul svojí nevstřícností vůči médiím. Vždy se chová naoko korektně, velmi sveřepě a dlouhá léta ale kryje, jak poslanci nakládají se státními penězi. Na to se nezapomíná a ve sněmovně lze tedy zřejmě čekat hádku mezi novými poslanci (nic Kynštetrovi nedluží a budou ho chtít možná odvolat) a těmi "starými", kteří jsou naopak kancléři v mnohém zavázáni.

15:37
Radičová bouříSlovenská premiérka Iveta Radičová oznámila, že je pobouřena a že bude chtít omluvu Evropské komise. Důvodem je prohlášení eurokomisaře Olliho Rehna, který včera zopakoval to, co logicky vyplývá z chování nové slovenské vlády: a sice že Slovensku chybí solidarita s těžce zadluženým Řeckem. Radičová to nazvala kritikou a prohlásila, že člen Evroské komise, tedy "pouhé administrativní instituce", nemá právo kritizovat rozhodnutí demokraticky zvoleného slovenského parlamentu. Radičová to celé prohlásila krátce před dnešní návštěvou v Berlíně u kancléřky Angely Merkelové. Německá kancléřka ostatně také prohlásila, že rozhodnutí Slovenska nepůjčit Řecku "lituje". Radičové se nepřímo zastal alespoň český premiér Nečas. Ten v rozhovoru pro rakouský deník Kurier prohlásil, že bychom Řecku také nepomohli. Slovensko bylo v nepříjemné situaci: muselo se rozhodnout pro solidaritu, nebo proti ní. Proč ale předem, aniž by musel, někdo sám od sebe říká, že nebude ctít zavedené principy, na nichž stojí společenství, do něhož jsme se sami přihlásili? To ví zřejmě jen Petr Nečas.

16:16
Šabatová z kola venAnna Šabatová se nestane ombudsmankou ani napodruhé. Horní komora parlamentu ji totiž dnes překvapivě nenominovala. Více hlasů získal bývalý ústavní soudce Pavel Varvařovský a předseda pražské židovské obce František Bányai. Šabatová byla přitom stále největší favoritkou. Při první volbě získala nejvíc hlasů a i teď měla jasně deklarovanou podporu od ČSSD a části TOP 09. Dalšími kandidáty jsou bývalý disident John Bok a bývalý jihočeský hejtman Jan Zahradník, které nominoval prezident.  Škoda. U Šabatové je velmi pravděpodobné, že by byla dobrou ombudsmankou.

17:08
Time: Nejlepší weby Americký týdeník Time uveřejnil svůj žebříček nejlepších webových stránek. Například v kategorii zpravodajství a informace vyhrály webové stránky britského deníku Guardian, na pátém místě je WikiLeaks, jemuž americké úřady slibují trestní stíhání za zveřejnění tajných materiálů z afghánské války.

17:24
Policie chce demonstrovatMužům zákona, hasičům a celníkům se nelíbí rozpočtové škrty plánované ministrem vnitra a vyjdou protestovat do ulic. Podle předsedy jejich odborů Milana Štěpánka se tak má stát 21. září. Ministr vnitra Radek John zatím policistům demonstraci nerozmlouvá, naopak říká, že se k nim rád připojí. "S velkou radostí půjdu demonstrovat s policisty, ale proti těm, kteří tento stav způsobili," cituje ministra Aktualne.cz. Policie musí příští rok ušetřit na provozních nákladech 2,6 miliardy, na platech pak 1,7 miliardy.

17:57
Hejtmani proti RathoviRozkol mezi čelními lidmi ČSSD se prohlubuje. Známá je nevraživost mezi nejžhavějšími kandidáty na předsedu - Haškem a Sobotkou, která se projevila i tím, že Hašek chybí na fotce Sobotkovy stínové vlády. Teď je ale největší rozruch kolem Davida Ratha. Středočeský hejtman dnes odmítl jít po schůzce hejtmanů s premiérem na společný oběd. Hejtmani, bez výjimky z ČSSD, pak zřejmě v reakci na to zrušili funkci zástupce šéfa Asociace krajů ČR, kterou zastával právě Rath. Informuje o tom server novinky.cz.

18:10
Rošťáci nakonecZačali jsme anekdotou, skončit by se slušelo pěknou písničkou. A když pěkná písnička, tak skupina Rošťáci z Unhoště aneb proti lidské lhostejnosti. 

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].