Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Středa 10. 8. 2011

Radní v Táboře přizpůsobují lavičky sedacím návykům tamní mládeže. • Autor: Profimedia.cz
Radní v Táboře přizpůsobují lavičky sedacím návykům tamní mládeže. • Autor: Profimedia.cz

08:00
Na svatého Vavřince čtyři řípy do hrnce!Na svatého Vavřince první podzimní den. Tak praví pranostika a dnešní den jí to jen dosvědčuje. Počasí se ani dnes nechystá vybočit ze svého prázdninového módu - bude oblačno až polojasno, místy přeháňky. Jedinou obměnou oproti předchozím dnům je, že zřejmě nezažijeme každodenní skleník, neboť se ochladilo. Nejvyšší denní teploty se budou držet mezi 15 až 19 stupni.Dnes je středa 10. srpna, 222. den roku a do konce prázdnin zbývá ještě 21 dnů.DJka přeje všem krásný den, všem Vavřincům a jednomu malému zvlášť a přidává po ránu připomínku, že léto ještě neskončilo!

08:20
Anarchy in the UKZatímco Londýn hlásí po dnešní noci klid,  přelily se výtržnosti do dalších britských měst. Nepokoje a střety s policií hlásí Manchester, Birmingham, Nottingham, Liverpool či Bristol. Všude se shodně jedná o mladé výtržníky, kteří rabují obchody, zapalují objekty a útočí na policisty. V Manchesteru pronikl asi stočlenný gang do nákupního centra a loupil v obchodech s oblečením a botami. Policie tam zatím zatkla 47 lidí. Na předměstí Manchesteru, v Salfordu, zase gangy zapálily několik aut a poté útočily na novináře z BBC a další televize. V Nottinghamu pak rovnou zapálily policejní stanici na Canning Circus pomocí molotovových koktejlů. V Birminghamu a Liverpoolu, kde se odehrávaly podobné střety bylo celkem zatčeno již tři sta lidí. Podle policie nemají útočníci v menších městech žádný konkrétní důvod k výtržnostem a jejich jediným cílem je loupit, ničit a rvát se.V Londýně zřejmě zabralo nasazení 16 tisíc policistů, kterým se podařilo město zklidnit. Však také policie čelila ostré kritice za to, že nechala násilnosti přerůst do takové míry. Jisté znepokojení vyvolává fakt, že do ulic se vydali rovněž příznivci krajní pravice rozhodnutí pomáhat s obnovením pořádku. Šéf Britské obranné ligy Stephen Lennon prohlásil, že „my nepokoje zastavíme, neboť police není evidentně schopná je zastavit“. Podle něj by během dne měly být v ulicích stovky přívrženců hnutí. Napětí v Londýně tak prý zůstává znatelné. Anarchy in the UK.

09:30
Prague Pride vyvolává další vášněPremiér Petr Nečas včera večer odsoudil chování extremisty a personálního šéfa ministerstva školství Ladislava Bátory. Podle premiéra je nepřijatelné, aby se státní úředník choval jako politický aktivista. Zároveň vyzval všechny strany, aby se zdržely přehnaně ostrých vyjádření s tím, že Česko je demokratická země, kde každý může hlásat své názory, jsou-li v souladu se zákonem. Připomeňme, že Bátora protestoval proti tomu, aby primátor Svoboda podpořil pochod homosexuálů a svou stížnost zaslal i americkému velvyslanci v Praze, který rovněž vyjádřil akci svou podporu.Pětidenní Festival Tolerance - Prage Pride, který začíná v ulicích hlavního města právě dnes vyvolává odpor  jak u zástupců krajně pravicových skupin, tak i u křesťanských demokratů. Obě skupiny již ohlásily, že se proti sobotnímu karnevalovému průvodu chystají protestovat. Křesťanští demokraté ohlásili na tento den protiakci - Pochod pro rodinu a proti průvodu se chystá i extremistická Dělnická strana sociální spravedlnosti. Účast extremistů a členů DSSS bohužel vyvolává obavy o bezpečnost, neboť v minulosti již několikrát homosexuály napadli, například při duhových  pochodech v Brně. Organizátoři festivalu již také z bezpečnostních důvodů zrušili jednu z plánovaných akcí.Zatímco politické strany a hnutí dávají najevo svou nelibost, podle ředitele společnosti Factum Invenio Herzmanna jsou Češi k homosexuálům poměrně tolerantní. A tak si k tomu pustíme pěkné video.

10:30
Paušály pro živnostníky se snižovat nebudouPremiér Petr Nečas uvedl v rozhovoru pro Českou televizi, že výdajové paušály pro živnostníky se snižovat nebudou. S tímto návrhem přišel původně ministr financí Kalousek, který počítal se snížením paušálů až o 50 procent. Pro živnostníky by to znamenalo výrazné zvýšení daní. Premiér Nečas tento plán odmítl s tím, že je v rozporu s programovým prohlášením vlády. V tom se jasně píše, že celková odvodová zátěž osob samostatně výdělečně činných se nezvýší. Premiérovi ale oponuje ministr Kalousek, který tvrdí, že v Česku paušály daleko přesahují skutečné daňové náklady drobných podnikatelů a jsou pouhým nástrojem ke snižování daňové povinnosti.Dosavadní paušály pro živnostníky se pohybují ve výši 80 (zemědělci),  60 (živnostníci) a 40 (auditoři, tlumočníci aj.) procent. Výdajové paušály využívá přibližně 450 tisíc lidí.

11:10
PoprcháváDJka se vydá do redakce a k přesunu posílá jednu pěknou písničku od Evy Olmerové, která zemřela právě před osmnácti lety.

12:30
Aktivisté požadují odchod policejního veliteleAktivisté, kteří se účastnili blokády na Šumavě požadují odchod policejního šéfa Plzeňského kraje a velitele zásahu. Zároveň podali na polisty několik trestních oznámení kvůli brutalitě zásahu. Aktivisty podpořil Ekologický právní servis, podle kterého došlo k porušení zákona o policii, nepřiměřenému postupu, trestnému činu vyhrožování a ublížení na zdraví. Již před třemi dny se na místo vydala i předsedkyně Českého helsinského výboru Anna Šabatová, která zaznamenala výpovědi účastníků blokády a žádá proto vyšetření celé situace ministerstvem vnitra.Policie celkem zadržela 180 lidí a u poloviny z nich použila donucovací prostředky. Policie Plzeňského kraje svolala dnes mimořádnou tiskovou konferenci. Podle krajského policejního ředitele Jaromíra Knížete byly všechny policejní zákroky adekvátní.V současnosti už Správa národního parku nechala pokácet více než 4000 stromů a chystá se kácet v dalších lokalitách. Protože má však obavy z dalších protestů, nechce zveřejnit, v kterých místech bude v kácení pokračovat. Aktivisté jsou připraveni v blokádě pokračovat.

13:10
Daňová reforma se odkládáVláda se dnes nedohodla na daňové reformě a rozhodnutí o ní odložila o dva týdny. Udělala to prý proto, aby umožnila další diskuzi o daňových změnách. Očekává se, že to bude hodně napjatá diskuze.  Nejmenší koaliční partner, Věci veřejné, se postavil proti zrušení superhrubé mzdy. Vládní reforma však počítá s tím, že by se sazba daně vypočítávala z hrubé mzdy. Vláda dále chce sjednotit daňové sazby na 19 procent a zrušit řadu daňových výjimek, kterých je v současnosti 118. Podle ministra financí Kalouska přinesou změny jednodušší administrativu a rovné podmínky pro všechny. Proti jsou nejrůznější zájmové skupiny, opozice a odbory.O rovné dani čtěte v aktuální čísle Respektu článek Tomáše Sachera Česko přeje bohatým.

14:20
Balkan television presents: 3 Mustaphas 3DJka usoudila, že nastal čas na trochu balkánského folku, aby byl den o něco veselejší: 3 Mustaphas 3.

15:15
Uhde předsedou Rady České televizeNovým předsedou Rady České televize se stal Milan Uhde. Známého dramatika a bývalého předsedu Sněmovny zvolila rada 12 hlasy z 15 možných. Proti Uhdemu nestál žádný jiný kandidát, dosavadním předsedou byl Jiří Baumruk, kterému skončil mandát v červnu tohoto roku. Sám Uhde je členem Rady ČT od roku 2008. Ve svém proslovu předeslal, že se chystá být nadále kritický ke kvalitě vysílání České televize a rada podle něj bude kritická ve všech směrech. Mandát předsedy Rady ČT trvá dva roky.

15:20
Na lavičce Speciální lavičky si nechalo vyrobit město Tábor, které řešilo problém s mládeží, která sedí ze všeho nejraději na opěradle. Úřednice z oddělení životního prostředí se nechala inspirovat německým Eppelheim, kde stejný problém vyřešili speciální lavičkou. Město Tábor si tak nechalo vyrobit tři podobné lavičky, které mají sedátko na opěradle a na dolní část lavičky slouží pro nohy. Zatím jsou jen tři a město je umístilo poblíž gymnázia, aby vyzkoušelo jejich oblibu.Sympatický přístup vyjít mladým vstříc. Za to posíláme do Tábora pěknou písničku. Lavičky jsou v životě teenagera prostě důležité.

16:37
Syrské tanky v blízkosti turecké hranicePo městech Hamá a Dajr az-Zauru vjely dnes vládní tanky do měst na severu země v blízkosti od turecké hranice, aby potlačily protesty. Podle BBC byly tanky ve městech Taftanaz, Sermín a Biniš, celkem zahynulo asi šest lidí a několik dalších bylo zraněno. Od začátku konfliktu bylo v Sýrii zabito více než 1700 lidí,  tisíce pak bylo uvězněno. Turecký premiér dnes znovu vyzval syrskou vládu k ukončení operací vůči civilním demonstrantům a řekl, že doufá, že se Damašek nejdéle do dvou týdnů vydá vstříc reformám.Více o situaci v Sýrii v článku Jiřího Soboty Poslední Bašárův ramadán v aktuálním vydání Respektu.

17:23
Večerní hlazení po dušiA je to tady, služba se chýlí ke konci a DJka má na závěr kulturní tip. Dneškem totiž začíná třídenní turné islandské skupiny Árstíðir, která vystoupí dnes večer v pražském Jazz Dock, zítra v Palackého sadech v Písku a v pátek zavítá na festival Prázdniny v Telči. Jak píše v upoutávce kolega Pavel Turek, skupina sází na čistotu výrazu a křehké vokály se potkávají se smyčcovou sekcí a akustickou kytarou. Prostě takové hlazení po duši. Zde je ochutnávka a krásný večer, ať ho strávíte jakkoli!

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].