Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Pondělí 17. 5. 2010

  • Autor: IMDB/Out now
• Autor: IMDB/Out now

08:00
Filadelfie zatím drtí HalákaKanadsko-americká NHL včera vstoupila do finále konferencí. Obě přitom nabízí dvě velmi různé zápasy. Zatímco v západní spolu bojují o vítězství dvě jasně nejlepší mužstva z dlouhodobé části – Žraloci ze San Jose a Jestřábi z Chicaga, na východě už favorité dávno vypadli a prvenství si to rozdávají týmy, které do vyřazovacích bojů postoupily jen těsně – Montreal Canadiens a Letci z Filadelfie. První noční vzájemné zápasy skončily trochu překvapivě. Chicago si veze první vítězství ze San Jose 2:1. Především ale Letci smetli v minulých kolem skvěle hrající Montreal s výborným slovenským brankářem Jaroslavem Halákem v brance 6:0.
 
Každý rok je příjemné sledovat, jak si hokej v Americe a Kanadě žije svým životem bez ohledu na národní „povinnosti“ kolem mistrovství světa. Taky Tomáš Plekanec patří ke klíčovým hráčům Montrealu, nikoliv Česka. Papírově nejslabší Canadiens jsou mým letošním favoritem na zisk Stanley Cupu.

09:00
Velká voda na MoravěSeverní Morava a Slezsko se probudily do dramatického dne. Zatím v sedmnácti místech byl vyhlášen třetí stupeň povodňové škály. Na zaplavené zahradě v Třinci dokonce našli hasiči mrtvou sedmdesátiletou ženu, která zřejmě šla zkontrolovat stav hladiny blízkého potoka a strhl ji proud. Situace už došla tak daleko, že v řadě měst dochází k evakuaci lidí (třeba ve Valašském Meziříčí nebo Karviné). Meteorologové přitom předpovídají, že hladiny Ostravice a Lubiny dosáhnou ještě dnes úrovně padesátileté vody. Podrobné povodňové zpravodajství zde.Šéf ODS Petr Nečas má povodeň přímo ve svém domovském obvodu. Předpokládám, že už teď má na nohách gumáky a starostlivě někde v hloučku vystrašených občanů obhlíží valící se vodu. Zajímalo by mě, co by se muselo stát, aby se napotřetí odložily volby.

09:52
Asie zrychlila pád euraPondělní obchodování na burzách ve východní Asii prodloužilo propad hodnoty evropské měny. Její kurz je nyní vůči dolaru nejnižší za poslední čtyři roky a vůči čínské měně jüanu dokonce nejnižší za posledních osm let. Důvodem je pokračující nedůvěra v záchranu zadlužených jižních zemí eurozóny.Pro nás, milovníky plných nádrží, to ale přináší i výhody. Díky levnému euru klesá cena ropy – dnes je nejnižší za poslední tři měsíce. Podle analytiků souvisí zlevňování ropy i s tím, že s nedůvěrou na trzích rostou její zásoby. Ještě informace pro ty, kteří stejně jako dnešní DJ starostlivě sledují kurz koruny a indické rupie: 100 INR = 45,077 CZK.

10:24
Nečas sedí Na Fidlovačce Naše domněnka, že Petr Nečas asistuje u záchraných prací v jeho volebním obvodu v blízkosti rozvodněných řek na severní Moravě, se ukázala jako mylná. V tuhle chvíli sedí v divadle Na Fidlovačce v Praze, kde probíhá pohřeb s Otakarem Motejlem. Odpoledne pak má jet na setkání s ekonomy. Mluvčí ODS Martin Kupka říká, že povodním se Nečas zatím vyhne - prý by spíš jen překážel. Plán je, že pojede až ve chvíli, kdy voda začne opadávat. Na Fidlovačce sedí i Jiří Paroubek a i ten se podle zpráv od lidí z jeho okolí na ohrožený sever Moravy zatím nechystá. Mít teď zatopený nebo evakuovaný dům na břehu Bečvy, osobně by mě spíš potěšilo, kdyby tam Nečas nebo Paroubek přijeli "překážet". Byla by přece jen větší šance, že budou v obraze, až bude vláda hlasovat o řešení povodňových škod.

10:49
Írán mírně ustupuje Islámský režim v Íránu souhlasí, že vyveze část svého uranu do zahraničí, konkrétně do Turecka. Včera se na tom v Teheránu dohodli prezidenti těchto zemí plus Brazílie, dnes by měla být dohoda stvrzena. V detailu to znamená, že Írán pošle do zahraničí 1200 kilo nízko obohaceného uranu a vrátí se mu palivové uranové tyče určené k vědeckým účelům. Současně s tím íránský prezident Ahmadínežád vyzývá světové lídry k obnovení rozhovorů s Íránem. Západ se snaží Írán přesvědčit, aby zastavil vlastní obohacování uranu, které je zcela mimo kontrolu a může vést k výrobě atomové bomby. Vloni se západní státy proto snažily íránský režim přesvědčit, aby si nechal obohatit uran v Rusku a Francii. Tato dohoda ale selhala.  Nynější dohodu s Tureckem a Brazílií vnímají diplomaté jako poslední šanci před uvalením sankcí na Írán. Těžko říct, nakolik jde o skutečně vstřícný krok, anebo o trik. Pouze víme, že režimy, jako je ten íránský, nemají ve zvyku ustupovat. 

11:59
Záplavy: zlepšení asi až ve středuV Bohumíně začali evakuovat devadesát pacientů z tamní nemocnice, zavírají se školy, přestávají jezdit vlaky. Situace na severní Moravě se dál dramatizuje, krizové štáby poslali na evakuaci lidí i vrtulníky. Nejhorší zprávy přitom přicházejí z poměrně velké oblasti – z Vsetínska, Frýdku-Místku, Novojičínska, Ostravska, Karvinska. Meteorologové mezitím zpřesňují své předpovědi. Podle těch posledních přestane pršet až ve středu. Mezitím má spadnout v průměru pět centimetrů vody. Od čtvrtka mají být už jen místní přeháňky.

12:39
Nová strategie NATO: hlavní je ÍránZastánci stavby amerického radaru v Česku dostávají určitou satisfakci. Dnešní jednání expertů v Bruselu o novém strategickém výhledu NATO definuje jako hlavní problém íránský jaderný program. Kvůli němu by NATO mělo budovat protiraketovou obranu, jejíž součástí nepochybně budou i radary. Řeči expertů ČSSD a dalších českých odpůrců radaru o tom, že Írán hrozbou není, experti NATO nesdílí.Poslední podobný dokument NATO přijalo koncem 90.let, tedy ještě před teroristickým útokem na Ameriku v roce 2001. V něm se jako hlavní problém definovaly války na Balkáně a jejich zpacifikování. Svět se ale změnil. Nyní se mluví jako o klíčovém území zájmu NATO Afghánistánu a zamezení jeho přeměně v domovské území teroristů. Český ráj pacifismu může jásat nad tím, že pro sebe ubránil Brdy. Plody spojenecké vstřícnosti při stavbě radaru a raketových nosičů už ale budou sklízet jiní, třeba Rumuni.   

13:13
Demonstranti v Bangkoku se odmítají vzdát Situace v thajském Bangkoku zůstává i po dnešku velmi dramatická. V centru města je opevněné ležení několika tisícovek ozbrojených protivládních demonstrantů,  k nimž se policie nemůže dostat. Proto je vyzvala, aby své pozice sami opustili a nabídla jim odvoz z města. Mezi demonstranty jsou totiž i ženy a děti. Pokud místo neopustí, hrozí jim až dva roky vězení, prohlásila policie. Navzdory těmto výhrůžkám ale odpůrci režimu nadále setrvávají na svých pozicích. BBC na svém webu ukazuje, jak jsou dříve velmi rušné ulice zcela prázdné a vojáci se ukrývají za valy pytlů s pískem v bezpečné vzdálenosti. I reportér britské televize má neprůstřelnou vestu a vojenskou helmu a co chvíli se přikrčeně ohlíží za svá záda, kde jsou pozice ozbrojených demonstrantů. Ti mají postavené barikády a armádními puškami už dokázali zastřelit několik vojáků. Celkem od minulého týdne podle dostupných zpráv zahynulo 36 lidí a stovky dalších byly zraněny. Protestující jsou z tábora "červených" (podle barvy oblečení, které nosí), z velké části jde o vesničany svezené z chudších oblastí na severu země. Požadují návrat k moci pro bývalého premiéra Thaksina Shinavatry, kterého v roce 2006 sesadila armáda. Výhrady vůči dnešní vládě formulují červení spíš obecně, například že je "nelegitimní" a k moci že se dostala zmanipulovanými volbami. Situace v solidně bohatém a turisty vyhledávaném Thajsku je už roky velmi nepřehledná (tedy minimálně pro cizince). O moc se přetahují politické strany s armádou a není jasné, proč se do situace nevloží král, který by vzhledem ke své obrovské popularitě mohl přinést uklidnění.

14:27
Diplomaté pochybují o íránské změněZe světa přicházejí reakce, které výrazně tlumí uspokojení s včerejší dohodou mezi prezidenty Brazílie, Turecka a Íránu o tom, že si Írán nechá obohatit svůj uran v cizině, jak jej už dlouho žádá mezinárodní společenství. Podpis dohody šéfů tří uvedených zemí sice bylo plné euforie, sepínání rukou a jejich zvedání do vzduchu na důkaz svornosti, západní diplomaté ale zatím pochybují, že Írán skutečně mění své chování. Poslání 1200 kilo nízko obohaceného uranu do Turecka, za něž má Írán zpět získat 120 kilo vysoce obohaceného, speciálně upraveného uranu prý pro vědecké lekařské účely, totiž samo o sobě nic neřeší. Známka skutečné změny by byla, pokud by Írán zastavil vlastní obohacování uranu ve městě Natans, zrušil stavbu těžkovodního reaktoru v městě Arak a pustil inspektory do svého tajného provozu ve městě Gom. Nic takového ale Írán neudělal. Francouzská a německá vláda tedy podle dnešních vyjádření zůstávají k dohodě velmi skeptické. Mluvčí ruské vlády prohlásil, že napřed musí dohodu pečlivě přezkoumat s tím, že zatím žádné jasné informace o změně postoje Íránu nemají. Zatím se spíš zdá, že Írán bude ve vlastním obohacování uranu pokračovat, takže prezident Obama dohodu odmítne. To je důležité, protože turecko-brazilská snaha je chápaná jako poslední před případným vyhlášením sankcí. Možná jde jen o chytrý úhybný manévr Ahmadinežáda: poslat část svého uranu do ciziny, odvrátit sankce a ještě vnést rozkol mezi Turecko (hrdé na svojí diplomatickou aktivitu) a Spojené státy.  

14:37
STEM: volby by vyhrála levicePředvolební průzkumy pokračují ve skákání nahoru dolů podle toho, která z agentur je dělá. Ten poslední (s účastí 1257 respondentů) uveřejnil před chvílí STEM. Podle něj je nyní nálada voličů nakloněná vítězství levice. Konkrétně - ČSSD by získala 75 mandátů, ODS 55, bolševici 28, Věci veřejné 21, TOP 09 také dvacet jedna. Lidovci a zelení by se do sněmovny nedostali a právě to levici velmi nahrává. Minimálně bez lidovců totiž pravice podle dosavadních zkušeností víc hlasů než levice nezíská. Sociální demokracie by tedy měla tři možnosti, jak sestavit vládu: s komunisty, s malých středopravými stranami  nebo velkou koalici s ODS. Dala by se tedy očekávat velmi složitá povolební vyjednávání - ovšem s velkou nadějí na solidní většinovou nekomunistickou vládu.  V roce 1998 ztroskotala středolevá vláda ČSSD, lidovců a Unie svobody na nechuti Jana Rumla a dalších unionistů jít do vlády s Milošem Zemanem. Výsledkem byla korupční opoziční smlouva ČSSD-ODS, jejíž plody sklízíme dodnes. Nemohl by to někdo Karlu Schwarzenbergovi a dalším zásadovým odpůrcům Paroubka nenápadně sdělit?

16:02
Woody Allen v Cannes promluvil o stárnutíWoody Allen opět přijel do Cannes, tentokrát se svým posledním filmem You Will Meet A Tall Dark Stranger (Potkáš vysokého tmavého cizince). Film, k němuž napsal i scénář, je o jeho vztahu ke stárnutí a hlavní roli hraje Anthony Hopkins. Allen prohlásil, že při psaní role dopředu myslel právě na Hopkinse.Film se promítal mimo soutěž a po projekci Allen potěšil své dychtivé příznivce několika větami o tom, co si vlastně o stárnutí myslí: „Můj vztah ke smrti je pořád stejný - jsem zásadně proti. Nemůžu ale dělat nic jiného, než na ni čekat. Přitom stárnutí nemá žádnou výhodu. Je mi 74 a člověk není bystřejší ani chytřejší, není hezčí, není milejší. Naopak bolí vás záda, máte zažívací potíže, pořádně nevidíte a potřebujete naslouchadlo. Doporučoval bych se stárnutí vyhnout, pokud to jde." Pokud vám nevadí němčina, přes níž Allen není skoro slyšet, tady je video.

16:58
GM po bankrotu opět jedeAmerická automobilka General Motors je opět v zisku a mnohé nasvědčuje tomu, že se staví na nohy. Poslední tři roky automobilka prodělávala miliardy dolarů a vloni vyhlásila bankrot. Po pomoci americké vlády ve výši 50 miliard dolarů a ozdravné kúře je z GM menší, ale pružnější podnik, která podle expetrů umí lépe reagovat na potřeby trhu. K zisku ve výši 865 milionů dolarů za první čtvrtletí pomohly jednak úspory a také zvýšený prodej GM v USA, Asii a Jižní Americe. GM je po krizi z velké části státní podnik: americká vláda díky své pomoci drží 61 procent akcií, kanadská vláda 12 procent.

17:12
Mobily rakovinu nezpůsobují, říká obří studie Používání mobilních telefonů velmi pravděpodobně nezpůsobuje rakovinu mozku. Říká to zatím největší studie, která na toho téma vznikla. Probíhala ve 13 zemích celých deset let od roku 2000. Během této doby vědci údajně zkoumaly stovky tisíc lidí. "Zvýšené riziko rakoviny mozku se nepodařilo prokázat," prohlásil Christopher Wild, ředitel Mezinárodní agentury pro výzkum mozku, jež je součástí Světové zdravotnické agentury.Skeptici upozorňují, že takový závěr spoustu lidí stejně nepřesvědčí, aby se rakoviny ze záření svých mobilů nebáli. Vědci ale považují další výzkumy za zbytečné. "V tuhle chvíli bych další peníze na objasnění této otázky nevydávala, existují důležitější problémy," citoval server spiegel.de profesorku statistiky Univerzity v Meinzu a spoluautorku výzkumu Mariu Blettnerovou.  Studie s názvem Interphone má být zveřejněna zítra v časopisu International Journal of Epidemiology.   Přeji hezký večer s mobilem u ucha.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].