Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Pondělí 1. 11. 2010

Alkohol prý škodí víc než heroin. • Autor: Milan Jaroš
Alkohol prý škodí víc než heroin. • Autor: Milan Jaroš

08:05
Dobré ráno Dnešní DJka přeje všem pěkné ráno. Den by to neměl být příliš „dušičkový“, vzhledem k tomu, že předpověď hlásí po celém Česku polojasno a slušné teploty od dvanácti až do sedmnácti stupňů.

08:25
A co nás dnes čeká - tak trochu výlet do minulostiJe toho celkem dost. Mezi Prahou a Brnem začne létat nový spoj, ministr zemědělství Ivan Fuksa bude s spolu s premiérem hodnotit sto dnů svojí práce a jablonecký iluzionista se pokusí překonat hned tři rekordy v žonglování. Jinak se bude toto pondělí hodně obracet do minulosti – v Plzni začíná konference o válečných veteránech a první světové válce,na školách startuje další ročník projektu Človka v tísni Příběhy bezpráví a v Praze rovněž začíná konference Zmizelí sousedé po deseti letch, která připomíná pátrání dětí po zmizelých židovských sousedech ve svých městech.A pokračovat bude taky zvláštní série posledních týdnů, kdy před sousdem stojí za různé činy tuzemští neonacisté – dnes by u Městského soudu v Praze pokračovat soud s osmi špičkami české extrémní pravice. A bylo by toho ještě víc, soud s předními představiteli zakázané Dělnické strany či její nástupkyně Dělnické strany sociální spravedlnosti, který měl dnes začít v Brně, byl ovšem zrušen.K soudům s ultrapravičáky – byť to není právě příjemné se s těmi obličeji potýkat dnes a denně, této sérii počínající přísnými tresty pro vítkovské pachatele po osud s vůdci neonacistů nelze než zatleskat. Je nutné jasně a nahlas říci: takové chování je nepřijatelné, ať už jde o o pokus o vraždu nebo pořádání koncertů rasistických skupin či jiná propagace.

08:50
A ještě Dohnal…A ještě jedna důležtá událost DJce před pár minutami unikla, a to soud s prezidentem Nejvyššího kontrolního úřadu Františkem Dohnalem. Jde o pověstné luxusní byty a další „nadstandard“, který Dohnal za státní peníze využíval.DJka se nemůže zbavit pocitu jisté nepřiměřenosti. Plýtvání státními penězi, čili našimi penězi, je samozřejmě nepřijatelné. Jenže NKÚ přišel - také za Dohnalova působení - na špatné hospodaření či rovnou plýtvání za miliardy. Před jakými soudy stojí lidé odpovědní za ony miliardy?

09:15
A Public Enemy na cestuAmeričtí klasičtí hiphopeři Public Enemy hráli včera v pražském klubu SaSaZu a pro všechny, kterým se tahle hudba líbí, a nestihli zaskočit do Holešovic, tady je Fight the Power.A ještě něco málo dalšího „old skoolu“, DJka přiznává, že není právě expertka na slovo vzatá, nicméně právě hip hop konce osmdesátých a první poloviny devadesátých let se jí vždy zdál mnohem hudebně i textově zajímavější než ten dnešní, otravně gangstersko-šovinistický. Takže tu je třeba Grandmaster Flash nebo Queen Latifah.

09:40
Jak to dopadne na radnici v Praze - večer se radí ODSDnes večer se rovněž sejdou občanští demokraté v Praze - konkrétně regionální rada, čili místní vedení, a zastupitelský klub. Budou mluvit o tom, zda vládnout s vítěznou TOP09, nebo raději oprášit velkou koalici s ČSSD. Zprávy z nitra ODS naznačují, že většina by raději vládla se sociálními demokraty.Politici ODS zcela zjevně netuší, s čím si zahrávají, a můžeme zodpovědně prohlásit, že odtržení pražské organizace od reality a od přání občanů zřejmě dosahuje svého vrcholu. Djka byla kupříkladu včera na návštěvě u dobrých přátel, oba dřívější voliči ODS, tentokrát přešli kvůli znechucení nad chováním Bémovy party k TOP09. A oba zcela vážně prohlašují, že pokud to dopadne velkou koalicí, nepůjdou snad příště volit. Pokud takové znechucení zavládne i u inteligentních, vzdělaných lidí, kteří chodí volit pokaždé, je to značně znepokojující…

10:00
Turecko dovolilo svým občanům YouTubeDva roky nemohli Turci využívat nekonečné zdroje YouTube, počínaje dneškem už to neplatí. Tamní vláda oznámila, že už nebude stránku patřící gigantu Google dál blokovat. Byť byl zákaz široce kritizován nejen občany, ale třeba i tureckým prezidentem, vláda dlouho nechtěla o ukončení „blokády“ slyšet. Na počátku totiž byla „urážlivá“ videa, v nichž byl zakladatel státu Mustafa Kemal Ataturk zobrazován kupříkladu jako homosexuál. Urážet otce zakladatele je v Turecku trestné. Stránku stát zablokoval, přestože Google zmíněná videa ostranil.   Jak připomíná BBC, trestné je rovněž urážet „tureckost“. Jenže co to je tureckost a kdo posoudí, co už je urážka a co už ne?

10:25
Dobeš představil výsledky generálky státních maturitMinistr školství Josef Dobeš (VV) právě představil výsledky generálky státních maturit, která se konala v půlce října. Zkoušku absolvovalo 94 tisíc studentů a třetina z nich neuspěla. Nejlépe dopadly školy v kraji Vysočina, následně v Jihočeském a Pardubickém kraji.Číslo o neúspěšných studentech je značně pochybné a zavádějící - studenti přece nečekají, že budou maturovat v půlce října. Jednak mají před sebou celý čtvrtý ročník studia, během něhož se probere podstatná část látky, a pak šli ke zkoušce bez intenzivní přípravy, která obvykle maturitě předchází. 

11:20
Dilma Rousseff první brazilskou prezidentkouVe druhém kole prezidentských voleb v Brazílii uspěla podle očekávání favorizovaná Dilma Rousseff. Dvaašedesátiletá ekonomka a politička, kterou podporoval předchozí, nesmírně populární prezident Lula, získala šestapadesát procent hlasů. Někdejší ministryně energetiky má dramatickou minulost - počátkem sedmdesátých let byla za kritiku tehdejšího vojenského režimu vězněna a mučena.Čím to je, že v Jižní Americe, kontinentu, který máme tendence vnímat jako místo, kde ženská emancipace právě nekvete, je na klíčových místech tolik političek? Dáma stála donedávna v čele Chile, prezidentku mají v Argentině a teď i v největší latinskoamerické zemi.

12:20
Prezidentovy zápisky z cestKolega Ondřej Kundra už to ráno zmiňoval na ČT 24 a je třeba to znovu připomenout - dnešní Právo publikuje zápisky prezidenta Václava Klause z jeho cesty do Kuvajtu, k přečtěni zde. Za pozornost stojí rovněž reportáž serveru ParlamentniListy.cz, k přečtění zde.Pokud byste to sami nepoznali, o čemž autorka vážně pochybuje, tak text pochází z pera autora Václavu Klausovi kladně nakloněného. DJka si to sama příliš nepamatuje, ale tak nějak - formulacemi i obsahem - musely vypadat zprávy z cest pohlavárů před Listopadem…

14:1052
 mrtvých v iráckém BagdáduNejméně dvaapadesát lidí zaplatilo životem při dramatu, které dnes vyvrcholilo v katolickém kostele v irácké metropoli Bagdádu. Útočníci hlásící se podle dostupných informací k teroristické organizaci Al-Káida přepadli svatostánek večera večer a do té doby zadržovali desítky lidí jako rukojmí. Ke krveprolití došlo při zásahu bezpečnostních jednotek, údajně při něm zemřela i šestice útočníků. BBC nicméně upozorňuje, že počty mrtvých i zraněných se ještě mohou změnit.Podle reportéra BBC přímo v Bagdádu jde o největší útok na křesťany, kterých v Iráku žije podle odhadů asi 600 tisíc, od invaze v roce 2003.Potvrzují se tak slova kolegyně Katky Šafaříkové, která se minulý týden (a nutno dodat, že vzhledem k popsaným událostem naštěstí) z Iráku vrátila - pocit, který má povrchní čtenář novin, že v Iráku je už víceméně klid, je zcela mylný. Na její obsáhlý text se můžete těšit v některém z příštích čísel Respektu.

14:40
Alkohol škodlivější než heroin?S tvrzením z titulku přišel britský vědec David Nutt, který se podílel na studii zkoumající dopady návykových látek nejen na zdraví uživatele, ale rovněž obecně na společnost. Studie byla zveřejněna v lékařském časopise. Zatímco heroin nebo crack jsou drogy, které jsou pro lidský organismus nejničivější, kombinace dopadů na zdraví a společenských (kriminalita, násilí, náklady na léčení) je nejvýraznější právě u alkoholu.Je zjevné, že nejde o obhajobu heroinu, spíš o připomneutí rizik, které s sebou nese droga společností akceptovaná a masivně užívaná. K podobným závěrům navíc dospěly v minulosti i jiné studie.

15:09
Čekání na koalici bude zřejmě delší než jsme čekaliZpravodajský server iDnes.cz cituje volebního lídra ODS Bohuslava Svobodu, jak říká, že vyjednávání o nové vládě na pražském magistrátu se ještě více protáhne - chce totiž počkat na to, jak dopadne stížnost zelených, SNK a Věcí veřejných na volby. Menší strany se minulý týden obrátily na Městský soud, aby posoudil, zda rozdělení na sedm obvodů, které před volbami prosadila ODS, bylo v pořádku.

16:40
Rezignoval šéf šumavského parkuFrantišek Krejčí odstoupil dnes a ministr životního prostředí Pavel Drobil (ODS) jeho rezignaci přijal. Žádné velké překvapení to nebylo, nějaká výměna v čele parku se čekala už delší dobu, Krejčího totiž do funkce jmenoval zelený Martin Bursík. A nový ministr se svým předchůdcem nesdílí názor téměř na nic.A jistého náznaku se řediteli dostalo už při nedávné Drobilově návštěvě - ministr se sešel s tamními starosty a po parku se nechal provést právě jimi, nikoliv jeho ředitelem. Nový ředitel by měl být vybrán ve výběrovém řízení.

17:25
Výbušiny nalezené v Řecku měl dostat francouzský prezident Řecká policie oznámila, že zadržela čtyři balíčky, v nichž byly uloženy výbušniny. Jeden z balíků, adresovaný mexické ambasádě, vybuchl v sídle doručovatelské firmy a lehce zranil její zaměstnankyni. Další byl adresovaný právě Sarkozymu, zbylé balíčky byly určeny belgické a dánské ambasádě. Dva muži byli zatčeni. Další podrobnosti nejsou známy, věc šetří policie. 

18:00
Trocha melancholie na závěrDJka se loučí, ráda by skončila nějakou optimistickou hudbou, ale momentální rozpoložení velí sáhnout po melancholictějších záležitostech - skvěle se hodí Placebo a jejich Pure Morning nebo Sunshine a Days Will Never By The Same.Pěkný týden.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].