Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ úterý 10. 4. 2012

Vždy s úsměvem, i když mám perný den. (Petr Nečas) • Autor: Milan Jaroš
Vždy s úsměvem, i když mám perný den. (Petr Nečas) • Autor: Milan Jaroš

08:00
Zpátky ke strojůmDobré ráno, milí čtenáři, DJka vás vítá zpět u „strojů“. Chladné velikonoční svátky jsou za námi, před námi normální pracovní týden. Dnes je úterý 10. dubna, svátek má Darja a dnešek je 101. dnem roku. Po včerejším slunečném dni je opět zataženo (alespoň prozatím), meteorologové však hlásí, že k nám od jihozápadu začíná proudit teplý vzduch. Odpolední teploty by se tak měly pohybovat mezi 15 a 17 stupni Celsia.K dnešnímu dni se váže smutné výročí, před dvěma lety spadlo u Smolenské letecké základny letadlo Tu-154 Lux s 89 vysokými politickými a vojenskými představiteli Polska včetně prezidenta Lecha Kazcynského, kteří letěli uctít památku obětí Katyňského masakru u příležitosti 70. výročí. Za hlavní přičinu tragédie se považuje letecká nekázeň pilota, objevily se však mnohé spekulace. Celkem v letadle zahynulo i se členy posádky 96 lidí.Tolik k výročí a počasí, DJka roztáčí kotouče a zprávy budou následovat Když už jsme u těch strojů, tak tu jsou Krásné nové stroje. Povedený den! 

08:40
Sýrie nedodržuje příměříNavzdory mírovému plánu zmocněnce OSN Kofiho Annana se v Sýrii nadále bojuje. Dnešek měl být dnem začínajícího příměřím, syrská armáda se měla podle dohody začít stahovat z měst, v kterých se bojuje. K ničemu takovému však nedošlo. Bašár Asad vyzval povstalce, aby se písemně zavázali, že ukončí boje. Ti se však k něčemu takovému odmítají upsat. Asádovu výzvu ostře kritizovaly Spojené státy, podle kterých režim jen hraje o čas. To potvrzují i další kritici Asádova režimu. Podle nich se Asád domníval, že dnes převezme kontrolu nad povstaleckými městy. K dodržení příměří vyzvala včera Sýrii důrazně také Čína.Boje probíhají dál, nejvíce se bojuje v provinciích Hamá, Halab a Dajr az-Zaur. Jen během včerejška zabila syrská armáda okolo sto lidí, ponejvíce žen a dětí. Konflikt se přelévá na hranice s Tureckem, kde mezi uprchlickými tábory a armádními pronásledovateli dochází k přestřelkám. Do Turecka už uprchlo okolo 24 tisíc Syřanů, další hledají bezpečí v Libanonu, Iráku či Jordánsku.

09:30
Perný den pro koaliciVládní koalici dnes čeká perný den. Začal ostatně brzy. Již v půl sedmé se sešli zástupci ODS a TOP 09, aby společně projednali úspory na roky 2013 a 2014. Obě strany zastávají názor na nutnost zvýšit DPH na 21 procent a plánují pomalý růst důchodů. V půl deváté se pa sešly Věci veřejné, aby se dohodly na postoji k vládním škrtům a revizi vlády. Na tu má však premiér Nečas a spolu s ním ODS i TOP 09 jasný názor. Žádná revize vlády se konat nebude. Věci veřejné buď přistoupí na návrhy svých koaličních partnerů ohledně rozpočtů na příští dva roky, nebo se budou konat předčasné volby. K tomuto postoji dohnaly VV premiéra Nečase minulý týden svými požadavky a výhrůžkami demisí. Celá situace by se měla rozhodnout v 11 hodin na úřadě vlády, kde se mají sejít ekonomičtí ministři a zástupci tří koaličních stran a dohodnout se na rozpočtech. Uvidíme, jak to dopadne. Zatím písnička.

10:35
Jevgenie Čirikovová bude souzena za stanováníRuská aktivistka a ochránkyně Chimkinského lesa Jevgenie Čirikovová (35) dnes stane před soudem za to, že před dvěma dny chtěla na Rudém náměstí v Moskvě postavit stan. Ten den na naměstí přišlo několik desítek lidí s bílými stužkami - příznivci hnutí Za čestné volby. Čirikovová se u soudu bude hájit tím, že v Rusku neexistuje žádný zákon, který by zakazoval postavení stanu na jakémkoli náměstí, včetně Rudého. Přesto jí za neuposlechnutí příkazů policie hrozí až patnáct dní vězení.Jevgenie Čirikovová se angažuje v záchraně rezervace, přes kterou má vést čtyřproudá dálnice. Díky pět let trvajícím pokusům o záchranu moskevského lesa se stala veřejným nepřítelem.Více o ní psal Tomáš Sacher v článku V bouřícím se Rusku.

11:30
Překlenovací píseňRedakce Respektu se právě sešla na úterní poradu, DJka pro tuto chvíli přidává píseň.

13:00
Breivik je trestně zodpovědnýNorský tisk přinesl zprávu o tom, že podle lékařů je masový vrah Anders Breivik trestně zodpovědný za své činy. Lékaři původně vypracovali posudek, podle kterého je Breivik paranoidní schizofrenik. Tento posudek se však nelíbil ani veřejnosti, ani samotnému Breivikovi. Ten napsal, že si nedovede představit horší trest, než kdyby ho soud poslal na doživotí do psychiatrické léčebny. Řekl, že by to byl horší osud než smrt a trvá na tom, že je psychicky zcela v pořádku.Soud s Breivikem má zažít příští pondělí 16. dubna. Za zabití 77 lidí mu hrozí doživotní vězení.

13:56
SPD už nechce Grasse v kampaníchNěmecká opoziční sociálně demokratická strana SPD se dnes v tisku zřekla slavného spisovatele a nositele Nobelovy ceny za literaturu Güntera Grasse. Reagovala tak na jeho báseň Co musí být řečeno, kterou Grass minulý týden otiskl ve světovém tisku. Báseň označuje Izrael a jeho jaderný arzenál za hrozbu světovému míru a současně obviňuje Německo za dodávky ponorek do Izraele.SPD využívala spisovatele ve svých předvolebních kampaních. Nyní je prý, slovy sociálně demokratického předáka Christiana Langa, otázka další Grassovy podpory ve volbách vyřešena. I jiní představitelé SPD tvrdí, že už ho v kampaních nechtějí zažít.Grassova báseň vyvolala velkou kritiku v zahraničí, nejbouřlivěji však reagoval Izrael, který spisovateli zakázal vstup do země. Ne všichni však izraelskou reakci schvalují, například izraelský velvyslanec v Německu Šimon Stein považuje postoj své země za přehnaný a upozorňuje na to, že ve skutečnosti jen odvádí pozornost od opravdového problému, kterým je jaderná výbava Íránu.

14:55
Když se premiér usmíváPremiér Petr Nečas se na fotografiích usmívá - ekonomičtí ministři a zástupci koaličních stran se shodli na rozpočtových opatřeních na roky 2013 a 2014. Ty by měly udržet schodek HDP pod třemi procenty. Uvidí se, jestli premiérovi vydrží úsměv až do večera. Odpoledne se má totiž sejít koalice, aby potvrdila, na čem se shodli ekonomičtí ministři. Jak už bylo několikrát napsáno, jedná se o zvýšení DPH na 15 a 21 procent, nižší růst důchodů a solidární příspěvěk od lidí s vyššími příjmy. Jen na zvýšení DPH by koalice chtěla vydělat 17 až 18 miliard korun. Pokud se koalice dnes odpoledne dohodne, tedy pokud Věci veřejné nepřijdou znovu s podmínkami, kterými se pokusily minulý týden vládu vydírat, schválí dohody zítra vláda.

15:45
Vondra ocenil účastníky třetího odbojeÚčastníci třetího odboje získali dnes oficiální status odbojářů. Ministr obrany Alexander Vondra dnes slavnostně ocenil prvních 23 odbojářů, kteří se aktivně účastnili odporu proti komunistickému režimu. Odbojáři mají nárok na čestný odznak, odškodné do výše 100 tisíc a případné dorovnání důchodů. Zákon o třetím odboji vešel sice v platnost už loni v listopadu a ministerstvo eviduje tři tisíce žádostí, jejich vypořádávání však probíhá pomalu. Pro odbojáře je uznání důležité. Mnozí z nich zažili roky komunistických lágrů v uranových dolech, nemohli vykonávat své profese (proto mají také často nízké důchody) a díky zákonu o třetím odboji mohou zažít alespoň nějaké narovnání a také pocit, že to mělo smysl.Zákon dokonce dělí odboráře na dvě kategorie, ti kteří prokáží, že bojovali proti režimu se zbraní v ruce budou uznáni za válečné veterány, z čehož by jim plynuly další výhody - pečovatelské domovy, sociální služby, lázně a další. Představitelům Konfederace politických vězňů se toto dělení však nelíbí.

16:37
Hladovkáři, Navalnyj, Němcov a další v Astrachani Ve městě Astrachaň na jihu Ruska se již několikátý týden drží hladovka. Drží ji kandidát ve volbách starosty Oleg Šejn, jenž měl březnové hlasování vyhrát, nakonec byl ale vítězem vyhlášen jeho protivník Michail Soljarov, kandidující za stranu Jednotné Rusko, hlásí z Moskvy naše kolegyně Naďa Straková. Šejn hladovku drží již 26. dnem, spolu s ním  na protest proti zfalšovaným volbám odmítají potravu i někteří Šejnovi příznivci.Včera a dnes se do Astrachaně z Moskvy vydaly dva tábory lidí: protikorupční bloger Alexej Navalnyj, bývalý vice-premiér Boris Němcov, levicový předák Sergej Udalcov a další opozičníci na jedné straně a příznivci prokremelského hnutí Naši na straně druhé. V centru města se pak střetli, ještě spolu s policií, která zabránila opozičníkům přístup k hladovkářům, které Navalnyj a spol. přijeli podpořit. Na náměstí proto postavili stany a odmítají z místa odejít.Gubernátor Astrachaňského kraje Aleksandr Žilkin podpořil Soljarova a Navalného nařkl z provokace. „Snažili se vyvolat nepokoje už v Moskvě. A teď to zkouší tady v Astrachani. Ale tady žijí jiní lidé. Tady žijí lidé různých národností a já Navalnému a těm, kteří s ním přijeli, doporučuju, aby ze Astrachaně odjeli,“ nechal se slyšet gubernátor Žilkin, aniž by více vyjasnil, co myslel tou mnohonárodností. Moskva, kde měli navalnyj aspol. vyvolávat nepokoje, si na nedostatek národností stěžovat opravdu nemůže.Situaci nadále sledujeme a budeme vás informovat.

17:06
Om Namah ShivayDJka se loučí a děkuje všem čtenářům za pozornost. Na závěr pracovního dne přidává Ninu Hagen v její meditativní poloze - mantra Om Namah Shivay. Klidný zbytek odpoledne a večera!

17:44
Vládní krize zažehnána?DJ se už pro dnešek musela rozloučit, máme tady ale jednu důležitou zprávu: Věci veřejné, které před týdnem rozpoutaly vládní krizi, se nejspíše rozhodly, že zůstanou v kabinetě Petra Nečase.Její ekonomičtí ministři Kamil Jankovský a Pavel Dobeš se s ostatními koaličními partnery kývli na dvojí DPH ve výši 15 a 21 procent i na nižší valorizaci důchodů. Pokud by to neudělali, ODS a TOP 09 by začaly připravovat předčasné parlamentní volby. Ty by se mohly konat už  červnu.Zatím není jisté, jakou „odměnu“ za své „kývnutí“ dostanou. TOP 09 říká, že o ničem jiném než rozpočtu s koaličními partnery jednat nehodlá. Připustila pouze revizi programového prohlášení vlády, které avizoval Nečas. A o té nyní koaliční špičky jednají.Server iHned.cz připravil podrobný přehled toho, na čem se ministři dneska dohodli.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].