0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Respekt DJ28. 1. 20147 minut

DJ středa 29. ledna 2014

Barack Obama při projevu o stavu unie • Autor: ČTK

08:04
Radujme se, veselme seDobré ráno při poslední lednové středě 29. ledna. Do astronomického jara, které vypukne 20. března přesně v 17.56.36 hodin, zbývá rovných 50 dní. Ti, kdo se nad zimou zrovna nerozplývají, si tedy ještě nějaký ten den počkají - vzorem trpělivosti jim může být vláda, která na své jmenování panem Milošem čekala rovných 95 dní, nejdéle ve zdejší novodobé historii. Po 169 dnech tak končí úřednická Rusnokova vláda. Ta Sobotkova bude jmenována dnes ve 14 hodin.Radujme se, veselme se. Mám radost.

08:41
Rok akceV tradičním, v případě Baracka Obamy již šestém poselství o stavu unie prezident oznámil, že hodlá zvýšit minimální hodinovou mzdu ze sedmi na deset dolarů, kritizoval příjmovou nerovnost Američanů, kdy střední třída má problém se zachováním životní úrovně, zatímco nejbohatší vrstva prosperuje, či chce zastavit násilí ve Spojených státech a nabídnout Američanům větší bezpečnost tím, že se zasadí o lepší kontrolu střelných zbraní - a to i přes nedostatečnou podporu v Kongresu.Obama hodlá vetovat protiíránské sankce ve sporu o íránský jaderný program; šanci podle jeho slov mají dostat nejprve diplomatická jednání. Amerika bude pokračovat v podpoře mírového procesu na Blízkém východě, v letošním roce hodlají Spojené státy také uzavřít věznici na Guantánamu.Prezident nazval rok 2014 rokem „akce“ a apeloval na obě komory Kongresu, aby se soustředily na „životy, naděje a touhy všech Američanů“.Zpráva o stavu unie, předkládaná americkými prezidenty Kongresu, má tradici již od roku 1790, kdy ji toho roku 8. ledna poprvé předložil George Washington. K poslechu Horses.

Reklama

09:50
Kam kráčíš, Ukrajino? Ukrajinské opozici nestačí demise vlády a zrušení represivních zákonů a dál trvá na odchodu prezidenta Viktora Janukovyče. Situací v zemi se dnes bude znovu zabývat parlament, který by měl projednat hlavně zákon o amnestii pro zadržené aktivisty. Do Kyjeva míří také šéfka unijní diplomacie Catherine Ashtonová a krize na Ukrajině bude i tématem summitu zemí visegrádské čtyřky. Přes nabitý program spojený se jmenování vlády se ho zúčastní i premiér Bohuslav Sobotka.

10:53
Dobrá zpráva: Schumacher se probouzíDobrá zpráva přišla z Grenoblu. Měsíc od nehody na lyžích začali lékaři probouzet Michaela Schumachera z umělého spánku. Výsledek, respektive návrat do života je nejistý – může totiž trvat i několik let.Michael Schumacher prodělal dvě operace mozku a podle odborníků jsou čtyři týdny mezní doba, kdy bývá pacient udržován v umělém spánku.Přečtěte si téma Jana H. Vitvara F1 - vzrušení bez rizika.

11:50
Od sedmi do sedmiV desítce evropských zemí včetně Česka začala stávka dispečerů, jde o asi 14 tisíc zaměstnanců. Stávka potrvá dva dny, v některých zemích jen den, což je také případ Česka - stávkuje se od dnešních sedmi do 19 hodin večer.Důvodem protestu je unijní projekt Jednotné evropské nebe; aerolinky by podle něj měly zkrátit letové vzdálenosti a uspořit tak miliony eur ročně. Letecké odbory ale varují před bezpečnostními riziky i před tím, že projekt oslabuje pozice členských států či příliš centralizuje pravomoci národních úřadů pro civilní letectví.Požadavky letových odborářů jsou běžnému cestujícímu poněkud nejasné. Ten se zkrátka chce za své peníze dostat včas na místo, kam si koupil letenku. O tom, že při stávce nabírají letadla logicky zpoždění, však například pražské letiště nechce slyšet, prý proběhne vše bez problémů (kde bere tuto jistotu, není známo, vymluvit se dá ale každopádně vždy na počasí).Proleťte se! Nebo si aspoň skočte.

12:43
Vítejte v mraveništiOslavy příchodu nového lunárního roku koně rozpohybovaly Čínu - podle odhadů se v tomto období za příbuznými na oslavu svátků přepravují desítky milionů Číňanů, jež uskuteční podle odhadů na tři a půl miliardy cest. Veškeré dopravní prostředky od letadel přes autobusy po vlaky mají dlouho dopředu vyprodané jízdenky, které se na černém trhu nyní prodávají až za desetinásobky obvyklé ceny.Oslavy nového roku, kdy se Čína dá do pohybu, patří ke dnům největší lidské migrace na světě.Ezop a brabenec.

13:49
Střídání strážíNový sedmnáctičlenný kabinet (osm za ČSSD, šest za hnutí ANO, tři za KDU-ČSL) jsou již na Pražském hradě. Kolem 14 hodiny by mělo v Korunním sále začít jejich jmenování. Poté, co pořídí tradiční family foto, společně vyrazí autobusem na Úřad vlády, kde Bohuslav Sobotka převezme od Jiřího Rusnoka klíč ke korunovačním klenotům. Ihned poté se ministři s premiérem vrhnou do práce.

14:50
Pomotané jmenováníZdá se, že se prezidentu Zemanovi podařilo ulovit sólokapra. Mohl tak před všemi vyčinit premiérovi, že ohrozil jmenování tří z navrhovaných ministrů. V listině se jmény kandidátů, kterou předal Bohuslav Sobotka prezidentovi, byla pomotána jména i ministerské funkce. Ministr Brabec byl zaměněn za Brabence, křestní jméno ministra Jurečky Marian bylo změněno na Martina a jeho rezort zemědělství za zdravotnictví. V listině byly údajně i další chyby, takže by nemusel být jmenován ministr školství ani ministryně pro místní rezort.Sobotka byl za chyby pokárán (nechápeme, jak je vůbec možné, že takhle lajdácky sestavenou listinu nikdo nezkontroloval). Vypadá to, že ten, kdo dokument připravoval, dnes zažije horké chvilky. Zdá se, že z dlouhého čekání na jmenování se mnohým mnohé pomotalo.Copak to asi je za druh ryby?

15:37
Jiří Pospíšil: S ODS, či bez ní?Bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil reálně zvažuje, že opustí řady občanských demokratů. Do konce tohoto týdne by se měl sejít s novopečeným předsedou strany Petrem Fialou a oznámit mu, jak se rozhodl. Pospíšil před deseti dny na sjezdu ODS neúspěšně kandidoval do vedení ODS, což on sám vnímá jako pomstu za jeho - pro mnohé nepohodlné - reformy v justici.Čtěte také přestřelku v novém vydání Respektu.

16:04
Velká Británie nezavírá oči před uprchlíkyStovkám syrských uprchlíků poskytne dočasný azyl Velká Británie, přijmout chce hlavně ty nejzranitelnější, tedy ženy a děti. Vláda chce pomoci také osobám, jež se staly oběťmi sexuálního násilí. Běžence hodlá kabinet vytipovat s pomocí OSN – do programu, který vyhlásil Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky, se ale Británie přímo nezapojí. Dočasná víza, která londýnská vláda běžencům poskytne, umožní v zemi setrvat tři roky. Od vypuknutí občanské války udělilo Spojené království azyl 3500 syrských běženců. K Sýrii čtěte komentář Tomáše Lindnera Nepříjemná lekce v novém vydání Respektu. 

17:17
Konec kruté zimy a porodní asistentka zproštěna vinyObvodní soud pro Prahu 3 osvobodil porodní asistentku Ivanu Königsmarkovou, jež byla obviněna z podílu na smrti dítěte při domácím porodu. Původně dostala podmínku a třímilionovou pokutu, rozsudek ale na konci srpna minulého roku Ústavní soud – jeho nález zněl, že bylo porušeno právo na spravedlivý proces.Výsledkem dnešního soudního přelíčení je její zproštění viny, rozsudek ale zatím není pravomocný. Přečtěte si také téma Petra Třešňáka Vzpoura tvrdohlavé ženy.Podle předpovědí zítřkem současná „krutá zima“ skončí. Připravte se na oteplení, tání a déšť. Bude k nám proudit teplý vzduch od jihu, a to kolem tlakové níže nad západní Evropou. Hrozí noční náledí, na horách prý ale sníh vydrží.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].