0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Respekt DJ19. 6. 201212 minut

DJ středa 20. 6. 2012

Vybírat auto a střední školu není totéž • Autor: Matěj Stránský

07:48
Mubarak prodělal mrtvici a zástavu srdce, jeho stav je kritickýZpráva z pozdního večera: Zdravotní stav bývalého dlouholetého egyptského prezidenta Husního Mubaraka se v úterý prudce zhoršil. Agentura Reuters napsala, že je Mubarak ve stadiu klinické smrti. Později upřesnila, že je Mubarak v bezvědomí a napojený na respirátor, avšak není „klinicky mrtev“. Čtyřiaosmdesátiletý Mubarak zřejmě utrpěl infarkt a mrtvici a podle stanice Al-Džazíra je jeho stav kritický. Ve věznici musel být resuscitován s pomocí defibrilátoru, pak byl převezen do vojenské nemocnice. Mubarak byl 2. června odsouzen za tvrdý postup proti účastníkům loňských demonstrací na doživotí a byl proti své vůli převezen do věznice. Mubarak podle lékařů trpí rakovinou a má nemocné srdce. V nemocnici byl i před vyhlášením rozsudku. Do soudní síně ho vozili na lůžku.O mrtvých prý jen dobře – a podle toho taky vypadají nekrology zdejších kontroverzních osobností. Ale Egypt je daleko, o klinicky mrtvých se žádné přísloví nezmiňuje, a navíc je DJ přesvědčen, že diktátor zůstává diktátorem i po „odchodu na zasloužený odpočinek“. Takže klidně napíše, že nás dnes taky může trefit šlak, protože má být až 30 stupňů a do toho bouřky. Čili hupky šupky do práce a pustit si klimatizaci. Kdo chce, může si pak i zatančit.

08:35
Poslanci řeší, zda vydají Parkanovou policiiMandátový a imunitní výbor začal řešit případ exministryně obrany Vlasty Parkanové, kterou chce policie stíhat kvůli okolnostem nákupu dopravních letounů CASA pro českou armádu. Podle posudku, který si policie zadala, vznikla počínáním Parkanové při nákupu letadel státu škoda 658 milionů korun. Zatímco zástupci opozičních stran se od začátku případu kloní k tomu, že by Parkanová měla být imunity zbavena, postoj vládních ODS a TOP 09 je rozporuplný. Se samotným hlasováním nicméně výbor počítá až na červencovou schůzi sněmovny.Není asi pochyb, že by se měla exministryně očistit u soudu, pokud to vláda myslí se současným tažením proti korupci vážně. Oproti jiným má navíc někdejší zpěvačka písně Dobrý den, prapore zjevnou výhodu: může to se svým obhájcem pojmout jako duet.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

09:44
Přestaví Sekyra i Jiřičná Fischerův hrad?Server iDnes v reportáži z londýnské přednášky Jana Fischera píše, že jeho kandidaturu na prezidenta podpoří tak odlišné osobnosti jako podnikatel Luděk Sekyra a architektka Eva Jiřičná. Připomíná, že developer a předlistopadový člen KSČ se ucházel o stavební společnost IPS za pomoci Františka Mrázka a lobbování místopředsedy ODS Ivana Langera. Emigrantka Jiřičná zase podle serveru dala překvapivě Fischerovi přednost před Karlem Schwarzenbergem.Tak tady není co řešit. Sekyra a Jiřičná samozřejmě podporují Fischera proto, že pak chtějí přestavět Pražský hrad. Možná na Helsinki.

11:10
Pozor na bouřky, hlásí meteorologovéStředa bude jak nejteplejším dnem týdne, tak nejteplejším dnem od začátku roku. Nejvyšší odpolední teploty se na východě území zastaví až na 34 °C.  V celém Česku se ve středu odpoledne, večer i v noci objeví silné bouřky, varují meteorologové. Nejintenzivnější by měly být na jihu. Hrozí přívalové srážky, krupobití a silný vítr. Také během noci na čtvrtek se mohou místy vyskytovat silné bouřky. Úderem čtvrtečního dne pak začíná astronomické léto, což opět potvrdí i teploty, které budou šplhat až ke 30 °C. Ještě první letní den naměříme tropické teploty, poté se ale začne ochlazovat; z měsíčního výhledu počasí vyplývá, že letošní školní prázdniny odstartují teplotami pohybujícími se jen kolem 20 °C.DJ zastává názor, že ve městech by se mělo horko oficiálně zakázat. Ti, kdo o něj stojí, mají dnes ovšem šanci být higher tan the sun.

12:22
Kellner pronajal Klausovi hanspaulský zámečekFinančník Petr Kellner pronajal pro Institut Václava Klause pražský Hanspaulský zámeček. Klaus zde začne působit hned po odchodu z Hradu: do svého prvního civilního zaměstnání od revoluce v roce 1989 sem zamíří v pátek 8. března 2013. V sídle už začala rekonstrukce, kterou Kellnerova společnost PPF financuje stejně jako provoz barokní budovy na několik desítek let, napsaly Lidové noviny.„Finišují jednání se sponzory. Až budeme jasně vědět, s čím můžeme počítat, začneme dávat dohromady program konferencí, přednášek a dalších aktivit,“ řekl kancléř Jiří Weigl, který je i ředitelem institutu.Kellner svůj záměr postarat se druhému českému prezidentovi o zázemí ohlásil už před několika měsíci. Podmínku, aby v Hanspaulském zámečku vše bylo připraveno tak, aby prezident nezůstal ani jediný den doma, si podle LN dala Livia Klausová.Takže aktovky na záda a můžeme vyrazit. Zbývá jen vybrat školní hymnu - což by možná bylo nejlepší užití Kollerovy písně Sami.

12:40
Přímo od soudu: Pussy Riot zůstanou ve vazbě do červenceJak už jsme včera informovali, moskevský Taganský soud dnes rozhoduje o vazbě třech členek punkové kapely Pussy Riot. V březnu zadržené mladé ženy přivezli k soudu s velkým časovým předstihem, nejspíše z obav, aby nedošlo k potyčkám mezi příznivci a odpůrci PR a také k radostnému vítání Nadi Tolokonnikovové, Máši Aljochinové a Káti Samucevičové, jako tomu bylo posledně.K potyčkám přesto došlo, pár fundamentalistických pravoslavných věřících se přece jen ukázalo. Policie pravoslavné provokátory zadržela, s nimi však do antonu vzala i nejznámější aktivisty-příznivce Pussy Riot, hlásí naše kolegyně Naďa Straková přímo ze soudní síně.V tuto chvíli ze soudní síně vyvedli Naďu Toloknikovovou, mimo jiné bývalou členku guerillové skupiny Voina. Soud ji vyměřil prodloužení vazby do 24. července. Poté přijdou na řadu další dvě členky. Očekává se, že jim vazba bude také prodloužena.Dodejme, že mladé ženy zadrželi po vystoupení v chrámu Krista Spasitele, během kterého prosili Bohorodičku, aby vyhnala Putina.Modlitba

13:25
Trenéra Hadamczika policie prověřuje kvůli Pozemkovému fonduHospodářské noviny píší, že policie prošetřuje práci přítelkyně kouče české hokejové reprezentace Aloise Hadamczika pro Pozemkový fond ČR. Lucie Placzková, dvaadvacetiletá absolventka střední školy bez praxe, dostala 270 000 korun za ekonomické poradenství. Policii zajímá také to, že Hadamczik pronajal PF dům v Ostravě za dvojnásobek částky, kterou fond platil za předchozí sídlo.„Policii jsme předali všechny dokumenty. Nemyslím si, že by mohla najít něco nezákonného,“ sdělil deníku dnes již bývalý šéf PF Radim Zika, který se podle HN s Hadamczikem přátelí. PF se z rozhodnutí Ziky odstěhoval z velké administrativní budovy na nábřeží. Následně si pronajal dům, který vlastní právě Hadamczik. Zika hájí rozhodnutí tím, že nové místo je lépe vybavené.Hadamczik uvedl, že přátelství s ředitelem fondu a dohoda o pronájmu spolu nesouvisely. „O hokej se zajímá celý český národ. Mě zná spousta lidí, i ti, kteří mají významné funkce,“ řekl HN reprezentační trenér.A Hadamczik je rozhodně muž, jehož hlasu se dá věřit. To by přece jinak nemohl být tím trenérem národního mužstva.

14:09
Každý desátý má letos pětku z maturity z češtinyU státních maturit letos propadlo 21,2 procenta studentů, což je o 1,7 procenta víc než loni. Nejhorší výsledky jsou z matematiky. Proti výsledkům zkoušek se odvolalo 6942 maturantů, což je několikanásobně víc než loni. K maturitám se letos přihlásilo 103 000 žáků. Z maturujících v řádném termínu propadlo nejvíce studentů z matematiky, 15,7 procenta. Loni to bylo 14,4 procenta.Nejvíce se ale zhoršily výsledky z češtiny. Letos dostal pětku každý desátý, u prvního ročníku státních maturit to bylo 7,6 procenta. Právě kvůli písemné zkoušce z češtiny v lehčí verzi přišlo nejvíc odvolání, celkem 4237. Studentům vadilo, že jejich práce opravovali externí hodnotitelé podle jednotného zadání, hodnocení tak prý bylo neobjektivní. Maturity poznamenaly i příliš těžké testy z matematiky, výsledky se poté musely zmírňovat.Ministr školství Petr Fiala uvedl, že zahájil audit, který prověří průběh maturitních zkoušek. Jeho výsledek bude znám na konci srpna. Kvůli problémům ministr odvolal šéfa maturitního centra Cermat Pavla Zeleného.Jó, milí studenti, to už zkoušeli jiní kujóni. Neměli jste prát a luxovat.

15:15
Na výhru nad Portugalci dohlédne ministr VondraFotbalové reprezentanty přepraví ve středu odpoledne z Vratislavi do Varšavy vládní letoun. Pak se vrátí do Prahy, ve čtvrtek ovšem poletí do Polska znovu. To už bude na palubě i ministr obrany Alexandr Vondra a zřejmě i další politici. Náklady za všechny lety hradí Fotbalová asociace ČR.Letoun Airbus A-319 letí ve středu do Polska z letiště v Praze-Kbelích. Ve Vratislavi nabere český fotbalový tým a přepraví jej do Varšavy, kde se národní mužstvo ve čtvrtek utká ve čtvrtfinále mistrovství Evropy s Portugalskem. Ještě ve středu se ale letadlo vrátí zpět do Česka.Fotbalová asociace umožnila, aby se ve čtvrtek v letounu do polského hlavního města svezli i čeští politici. „Ministr obrany plánuje, že s ním poletí. Další jména zatím nevím,“ řekl ve středu dopoledne iDNES mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Podle severu Týden.cz svou účast zvažuje například ministr dopravy Pavel Dobeš.Vondra dostal vstupenku na zápas od evropské fotbalové asociace UEFA, před zápasem bude ve Varšavě jednat se svým polským protějškem Tomaszem Siemoniakem.Vybraná je už údajně i píseň, již budou fotbalisti na palubě zpívat na znamení toho, že s Portugalci to bude na jeden dotyk. Někteří mají dobře natrénováno.

16:20
V Liberci vyhánějí bezdomovce Bachem a VivaldimServer iDnes hlásí, že obchodní centrum Forum v Liberci zkouší „netradiční“ způsob, jak udržet dál od budovy opilce, kapsáře, narkomany a bezdomovce. Před vchodem začalo pouštět z reproduktorů klasickou hudbu. Skladby Strausse, Vivaldiho či Bacha podle vedení centra na vagabundy skutečně účinkují.Výběrem skladeb se centrum příliš nezabývá. Předplatilo si dva rádiové kanály, které vysílají hudbu jak uvnitř centra, tak venku. Nakupujícím většinou klasická hudba nevadí. „Jen by to mohlo být trochu potichu. Čekat tady v tom hluku na někoho se moc nedá,“ říká třeba Martina Váchová z Liberce.Liberecká psycholožka Hana Palatová soudí, že novinka může být účinná, protože hudba má na chování lidí nesporný vliv. Podle hudebního publicisty Martina Ulbricha může vážná hudba fungovat především na poflakující se teenagery. „Větší část té méně vzdělané mladé generace ovlivněné komerčními rádii odpuzuje už jenom proto, že se jedná o klasickou hudbu. Je to žánr, který se jí nelíbí a kterému nerozumí,“ míní.Ve světě není myšlenka odhánět pochybné existence klasickou hudbou úplně nová. Pouští ji například novozélandský řetězec Citty Mall a radikálně se mu prý podařilo zmírnit kriminalitu. V Liberci, kde se Forum potýká s narkomany a bezdomovci i kvůli své poloze u dopravního terminálu v samém centru města, je podle iDnes zatím na takovou statistiku brzy.DJ měl za to, že vážná hudba spíš kultivuje. Co když jim ti bezdomovci odejdou na úřad práce,  narkomani na léčení a kapsáři se přihlásí na policii?  Tak schválně, test!

17:19
Urazil jste nás, omluvte se, píší policisté KalouskoviPolicejní odboráři vyzvali ministra financí Miroslava Kalouska a premiéra Petra Nečase, aby se omluvili za výroky o vyšetřování místopředsedkyně Sněmovny Vlasty Parkanové. Kalousek odpověděl, že se chce sejít.„Dopisy dorazily oběma pánům v pondělí. Pan Kalousek se už ozval, že se chce osobně sejít, domluvili jsme se na 9. července,“ řekl serveru iDNES.cz šéf policejních odborů Milan Štěpánek, který oba listy politikům poslal. Od premiéra zatím odpověď nedorazila,Policejní odboráři chtějí omluvu za ostré výroky, kterými komentovali žádost protikorupční policie o vydání místopředsedkyně Sněmovny a bývalé ministryně obrany Vlasty Parkanové. Policisté na základě odborného posudku tvrdí, že nevýhodným nákupem letadel CASA způsobila více než půlmiliardovou škodu.Nečas na to konto řekl, že o tom, kdo bude nebo nebude ve vládě, nebude žádostí o vydání rozhodovat parta policejních (pod)plukovníků. Kalousek byl podle iDnes ještě o dost expresivnější: „Obviňují ji, že pije pivo, létá na koštěti na Petrovy kameny a obcuje tam se Satanem.“Podle odborářů oba politici znevažují práci policie bez znalosti spisu a rozhodně nevysílají dobrý signál veřejnosti ani policistům. Omluva by prý byla „příjemným překvapením“.Nečasovi odbory napsaly, že jeho slova o tom, že o obsazení vlády „nebude cestou žádosti o vydání rozhodovat parta policejních plukovníků nebo podplukovníků“, jsou nepochopitelná. Mohou prý vyvolávat spekulace, že policii ovládá „jakási junta“, která chce diktovat politický vývoj země.Tak jen doufejme, že z toho nepřístojného chování paní ministryně existuje záznam, který někdo vynese do médií. Nebo při mučení dobrovolně přizná, že tam byla s kolegou Kalouskem. A s touto představou se s vámi DJ loučí. Panu ministrovi každopádně patří závěrečný song.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].