Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ středa 16. dubna 2014

Zachránění pasažéři • Autor: Globe Media /  Reuters
Zachránění pasažéři • Autor: Globe Media / Reuters

07:56
Začal další den velkých činů. Kouzelník zastavil vlak.Dobré ráno ve středu 26.dubna. Bude zataženo s občasným deštěm či sněhovými přeháňkami. Nejvyšší teploty od sedmi do jedenácti stupňů, mírný severní vítr.Za zhruba stejného počasí začala na Ukrajině vojenská operace proti Rusákům-Husákům, kteří obsazují východoukrajinská města a snaží se zemi roztrhnout. Podle posledních ranních zpráv má armádní zásah zatím úspěch.Dnes je také první den, kdy možná přijde do práce v centru pro psychicky a fyzicky postižené seniory bývalý italský premiér Silvio Berlusconi (77). K roční veřejné službě byl odsouzen za daňové úniky a v milánském hospicu Cesano Boscone bude dělat běžného pečovatele. Mějte krásný den. A jako tento čaroděj - nebojte se ničeho.

09:00
Poplatníkova noční okamůra Politické hnutí Úsvit se dostává do čím dál větších podezření, že jeho vůdce, populární česko-japonský podnikatel v cestovním ruchu Tomio Okamura divně nakládá se stranickými účty. Devítičlenný Okamurův spolek, který do sněmovny vynesl předvolební slib „vystěhování cikánů do Indie“, totiž dostal za minulý rok z veřejné kasy 40 miliónů korun a ty se teď začaly prapodivně vytrácet směrem do kapsy pana předsedy. Zpravodajské servery dnes zveřejňují dvě faktury, na které už Okamura z Úsvitu vyinkasoval skoro dva milióny korun. „Hnutí, které hlásá, že zatočí s bordelem, má samo bordel v účetnictví. Okamura by neměl dělat předsedu,“ komentoval to pro média místopředseda sněmovny Petr Gazdík (Starostové).Návod, jak zahnat strašidla úsvitu, tu.

10:04
Pátrání po pasažérech potopené lodi pokračujeDva lidé zemřeli a sto dalších zůstává nezvěstných v místech, kde se dnes ráno potopil jihokorejský výkletní trajekt se 476 lidmi na palubě. Příčiny neštěstí zatím nejsou známy, všechny síly záchranářů ve vrtulnících a na desítkách armádních i civilních lodích se soustřeďují na pátrání po pohřešovaných.Takhle vypadá potopení. A takhle kábulský sen.

11:07
Schůzka šéfů al-Káidy v Arábii. Co s tím uděláme?Na blíže neupřesněných džihádistických webstránkách se objevilo video, které podle reportu CNN vzbudilo mimořádnou pozornost. Film zachycuje setkání zhruba stovky důležitých komandantů al-Káidy, kteří se sjeli k poradě kdesi v opuštěných oblatech Jemenu. Ústřední postavou schůzky je šéf al-Káidy Arabského poloostrova a současně číslo 2 celosvětové al-Káidy, Násir al Wuhayshi. Ve svém projevu k přítomným bojovníkům al Wuhaysi oznámil, že přišel čas znovu ničivě zasáhnout Spojené státyPodle analytiků je zveřejněné video velmi pravděpodobně aktuální a autentické a některé komentátory zaujal především fakt, že o tak rozsáhlém shromáždění nejhledanějších mužů planety mžná nevěděly bezpečnostní služby USA a západních spojenců. To ovšem není jisté. „Tyhle schůzky teroristických šéfů se dějí častěji, než si lidé myslí,“ řekl médiím člen bezpečnostní komise senátu Mike Rogers, „a překazit je třeba náletem dronu není tak snadné. Musíte projít spoustou úředních procedur, když chcete provést letecký útok na velké shromáždění osob.“ Stejného názoru je i generál Mark Kimmitt, jehož CNN cituje v závěru zprávy: „Otázka není proč jsme to nevěděli,“ říká Kimmitt. „Otázka je, co s tím uděláme?“Tady setkání. A tady nový alkaida tanec.

12:19
Pozor na pussy-riotismus na právnické fakultě„Mohu říct, že tisk u nás dělíme na měkký a tvrdý bulvár, to je v podstatě jediné možné dělení,“ prohlásil na své přednášce o médiích pro studenty pražské právnické fakulty bývalý premiér Petr Nečas. Muž, který dodnes nedokázal ani tvrdému ani měkkému bulváru vysvětlit, jak to, že se vůbec nestydí za to, že své sekretářce a tajné milence vyplácel statisícové odměny z peněz daňových poplatníků. A proč jeho tehdejší milenka - dnes manželka - nechala tajnou službou sledovat jeho, dnes už tehdejší manželku.Čert aby se v tom vyznal. Ale aspoň že Hitler má jasno

12:52
Pohřešovaných z potopeného trajektu je vícV moři u korejského pobřeží pokračuje usilovné pátrání po pasažérech výletního trajektu Sewol, který se z dosud neznámých příčin ráno v husté mlze potopil. Podle upřesněných zpráv není pohřešovaných sto, ale 292 lidí z celkem 459 na palubě. Voda v místě incidentu je přitom pouhých 12 stupňů teplá a k podchlazení tak může dojít už po devadesáti minutách pobytu v ní.

13:25
Gangsteři zachyceni na videu. U indiánů v BrazíliiČlenové brazilského kmene Guaraní nafilmovali dva gangstery z ozbrojené skupiny, která je terorizuje a snaží se vyhnat z rodové půdy, na jejíž malou část se vrátili minulý měsíc. Spekuluje se, že gang je placený rančerem, který drží velkou část zbývajících pozemků úatříécích původně kmeni.Podle serveru Survival International zakázala brazilská policie nedávno činnost bezpečnoistní agentuře Gaspem, která smutně proslula vraždami minimálně dvou lídrů kmene Guaraní a brutálními ataky na stovky dalších členů kmene. Ale, píše server, desítky dalších společností nabízejících „bezpečnostní“ služby rančerům stále fungují a politici sloužící mocné farmářské anti-indiánské lobby soukromě povzbuzují farmáře, aby se nebáli vyhánět domorodé kmeny z jejich země. To se opravdu musíme v obraně nás samých vydat na válečnou stezku? Opravdu musíme zabíjet či zemřít, abychom získali pozornost lidí okolo, respekt a záruku dodržování našich práv? Ten život plný utrpení už nejde vydržet," cituje Survival slova mluvčího kmene.Video zde.

14:30
Policie hlásí málo mrtvol na cestách a přísné velikonoční kontrolyDopravní policie zveřejnila data o nehodách v prvním letošním čtvrtletí a vyšlo najevo, že co do počtu incidentů jde o druhé nejnižší číslo historie: k méně nehodám došlo jen loni. Policie též spočítala, že klesl počet mrtvých mezi řidiči - - a naopak dramaticky vzrostl počet obětí mezi - jak říká policie - „těmi méně chráněnými účastníky silničního provozu“, cyklisty a motorkáři. Podle expertů za to může mírná zima: nadšenci vytáhli své bajky o dost dřív, než jindy, a hynou tedy déle.Policie taky varovala řidiče, že na Velikonoce chystá velkou prověrku dodržování silničních pravidel, především pravidlo žádného alkoholu v krvi.Jedna píseň.

15:32
Ředitel afrického parku Virunga střelen ze zálohy v divočiněBelgičan Emmanuel de Merode, šéf Národního parku Virunga v Kongu, byl střelen a vážně zraněn, když ve svém džípu cestoval z východokonžské Gomy do centrály parku ve městě Rumangabo. Na území parku Virunga má v současné době základnu řada povstaleckých ozbrojených skupin a od roku 1996 v parku zahynulo 130 hlídačů.Ředitel de Merode byl podle oficiálního komuniké přepaden ze zálohy a střelen do břicha. Teď je ve „stabilizovaném, ale vážném stavu“ v nemocnici v Rumangabo.Virunga je nejstarší africký park a je také domovem posledních 790 horských goril. Jde o mimořádně ekologicky cenné území, které je ovšem kvůli léta se tahnoucím nekonečným válkám v regionu zaneseno červenou barvou na seznamu nejohroženějších míst světového dědictví OSN.

16:25
Reportér Respektu dorazil do SlavjanskuNa východní Ukrajině pokračuje vládní protiteroristická operace proti maskovaným, vojensky vyzbrojeným „proruským aktivistům“ snažícím se v zemi rozpoutat nepokoje a ospravedlnit tak očekávaný ruský vpád.V řadě východoukrajinských měst zatím podle posledních zpráv blokují postup regulární armády skupiny civilistů stavících se před tanky a vyzývajících vojáky ke zběhnutí. BBC cituje vojenské odhady, podle kterých na ukrajinských hranicích shromáždily od ruské anexe Krymu „desítky tisíc“ ruských vojáků. V Bruselu dnes vystoupil generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen a slíbil východním členům Aliance „víc letadel ve vzduchu, víc lodí na moři a víc pohotovostních jednotek na zemi“.Na východní Ukrajinu dnes během dne dorazil i reportér Respektu Tomáš Brolík a před chvílí od něj dorazila zpráva ze Slavjansku, jednoho z center proruské vzpoury. „Patnáct kilometrů od města stojí ukrajinská armáda,“ píše Tomáš, po nebi čas od času proletí bitevní vrtulník, ale jinak tu na první pohled panuje poklidné jaro: před radnici hlídanou padesáti ozbrojenými zakuklenci v uniformách, si na hřišti hrají děti za dohledu matek. Ta idyla má ale limity. Před chvílí tu při improvizované tiskové konferenci jednoho z velitelů vznikla hádka, kterou uniformovaní muži záhy uťali střelbou do vzduchu."Ukrajina.

16:57
Konec, obrana bankomatů a předpověď počasíVědci z curyšské Politechniky zveřejnili v profesním časopise Journals of Materials Chemistry A metodu, jak zamezit násilné manipulaci s bankomaty a jejich krádežím. Jinými slovy - - jak umožnit bankomatům, aby v případě napadení bránily samy sebe.Nápad curyšského týmu je jednoduchý: na pokusy vlomit se do nich silou nebo při jiných nedovolených manipulacích by bankomaty ze skryté trysky postříkaly zloděje horkou barevnou pěnou. Obtížně omyvatelný postřik by jednak zničil peníze, a jednak by nepřehlédnutelně označkoval samotného zloděje, takže by jej bylo velmi snadné rozpoznat a zadržet. Vědci se zabývají i myšlenkou, že by v barevné pěně byla i umělá DNA, rozdílná pro každý jednotlivý bankomat.A to je pro dnešek vše. Počasí bude bez deště, jasno, v noci hvězdy nejnižší teploty kolem mínus tří stupňů. Mírný vítr, který ať je vždy ve vašich zádech. A s odkazem na ranní přání a napjaté časy teď jako obvykle k závěru - Dumbira.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].