Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ středa 16. 5. 2012

0 samotě • Autor: Profimedia.cz
0 samotě • Autor: Profimedia.cz

07:51
Dobré ránoAť už jste na svobodě nebo v cele předběžného zadržení, mohlo by vás zajímat, že dnes bude polojasno s přeháňkami, teplota kolem 13 stupňů. Dnešní den se pyšní řadou hezkých výročí. Například před 144 lety byl položen základní kámen Národního divadla. K tomu se váže příhoda, která je také tak trochu národní. Kámen na základní kámen byl odloupnut ze skály kousek pod vrcholem hory Blaník. Odtud byl snesen dolů a ve velkolepém průvodu vezen do Prahy. Přítomni byli krojovaní jezdci, řada místních osobností, hudba. Když takto všichni dorazili do Prahy, stavaři zjistili, že základní kámen je příliš malý. Už s nepoměrně menší pompou se pak kámen vrátil zpět a byl usazen do zdi pivovaru v Louňovicích pod Blaníkem. Na Blaníku byl pak v tichosti vytěžen nový kámen a ten již bez hudby a krojů dovezen do Prahy napodruhé.  Část stavby se platila z veřejné sbírky, ovšem zdaleka ne všechno.Kromě stavby Národního divadla se k 16.květnu váže založení Komunistické strany Československa (1921) nebo o něco veselejší událost - první udílení Oscarů v roce 1929.  

08:20
Návštěva, kam by chtěl chodit každý Včerejšek přinesl do Česka rozruch v podobě zatčení Davida Ratha za údajný úplatek. Shrňme si tedy dosavadní události: policie prohlásila, že zatčení je vyvrcholením půlroční práce stovky policistů. Rath byl zatčen chvíli poté, co převzal zřejmě úplatek sedm milionů korun, které mají nějak souviset s použitím evropských dotací na modernizaci kladenské nemocnice. David Rath strávil už druhou noc na cele, dnes soud v Ústí nad Labem (ten případ šetří) rozhodne, jestli - jak žádá státní zástupkyně - ve vězení pro zatím zůstane.Sám Rath včera večer stačil poslat do médií vyjádření, jehož autenticitu musela potvrzovat jeho mluvčí. Někteří novináři se totiž evidentně zdráhali uvěřit, že by Rath mohl něco takového říct. Středočeský hejtman prohlásil, že na jakési návštěvě dostal krabici s lahví vína. Cestou domů jej ale přepadla policie a on s překvapením zjistil, že v krabici není flaška, ale sedm milionů korun. Médiím se bohužel zatím nepovedlo zjistit, na jakých návštěvách se hostům místo vína dávají miliony. To bychom se tedy mohli dozvědět dnes.  Důležité také je, že Rath slíbil, že odstoupí ze svých politických funkcí (hejtmana a poslance) a bude bojovat za očištění svého jména. K tomu přejeme hodně zdaru (v případě, že je Rath nevinný, si to zaslouží) a posíláme písničku.

09:30
Blesky, kancléřka a strach z HollandehoEvropu táhne dopředu nový tandem. Merkozyho vystřídal Merkollande, hlásí německé noviny. Včerejší cesta nového francouzského prezidenta Francoise Hollandeho do Berlína nepostrádala dramatičnost. Cestou za Angelou Merkelovou udeřil do Hollandeho letadla blesk a musel se vrátit zpět pro jiný stroj. Tím pak přiletěl se zpožděním až k večeru. Místo polibku došlo při uvítání jen ke stisku rukou jako připomínka chladnějších vztahů vyplývajících mimo jiné i z toho, že Merkelová ve volbách otevřeně podporovala Sarkozyho. Při seznamovací schůzce nicméně převládala vřelost. Hollande zopakoval, že si přeje více snahy posílit hospodářský růst v EU a prohlásil, aby obě strany položily na stůj své návrhy. Na závěrečné tiskové konferenci nabité novináři pak Merkelová dostala otázku, jestli nemá strach z Hollandových předvolebních slibů, které příliš neladí se šetrnou politikou německé vlády. Jak poznamenává server spiegel.de, Merkelová odpověděla jednou ze svých typických vět: „Strach mívám málokdy, protože strach není v politice dobrým rádcem.“ Hollande se zasmál a zamířil k letadlu, které už zpáteční cestu zvládlo bez blesků.Možná že i Merkollande už po včerejšku ví, že Herz ist Trumpf.

09:5830
 milionů v podlaze?Ještě jednou a krátce Rath: v přísném informačním embargu uvaleném na hejtmanovo vyšetřování se začínají objevovat typické české trhliny. iDnes se podařilo zjistit detaily ze včerejší domovní prohlídky u Ratha. Policie tam prý našla skrýš v podlaze, kde měl politik schované další hrabice s vínem, do nichž mu ale opět někdo zlomyslně strčil peníze - tentokrát třicet milionů korun.

11:05
Solární byznys: mimořádná daň zůstáváVlastníci slunečních elektráren prohráli u Ústavního soud. Ten posuzoval návrh na zrušení mimořádné daně 26 %, kterou parlament vloni na solární byznys uvalil. Stalo se tak poté, co vláda vedená Janem Fischerem nebyla schopna nebo ochotna přijít včas se snížením povinných výkupních cen sluneční elektřiny. Kvůli snadné návratnosti solárních investic (kombinace levných solárních panelů a vysokých výkupních cen proudu) došlo k boomu velkoplošných slunečních elektráren, obrovskému tlaku na dotace a následnému zvýšení cen elektřiny o desetihaléře. Daň byla jednou z posledních možností, jak tyto dotace zmírnit. Soud nyní konstatoval, že český stát jednal ve veřejném zájmu a proto mohl daň uvalit. Návratnost investic podle soudců zůstává obvyklých 15 let.  Majitelé solárních elektráren plánují arbitrážní řízení, v němž budou od státu požadovat možná až 40 miliard korun.  Hlavní chybu nese vláda a parlament, jež nebyly schopny - třeba tak jako v Německu - včas analyzovat vývoj cen a plynuje snižovat výkupní ceny tak, aby dotace udržely na rozumné výši. Stát tak jde ode zdi ke zdi. Poté, co toleroval zlatokopectví ze strany především velkých investorů, chce nyní zadusit celé odvětví včetně velmi užitečných solárních panelů na střechách domů. Přitom povinnosti vyplácet dotace velkým firmám, které stihly své velkoplošné elektrárny postavit, se už vláda nezbaví. Tady je cyklistický závod.

12:03
Soud s Mladičem začíná U mezinárodního trestního tribunálu v Haagu začal soud s Radko Mladičem, posledním ze silné trojky Miloševič-Karadžič-Mladič, která měla na svědomí zločinnou válku v Jugoslávii v 90.letech.  Mladič má jako bývalý velitel srbských jednotek na svědomí hlavně ostřelování Sarajeva  a masakr civilistů ve Srebrenici. Proces by mohl trvat až tři roky, soudci se jej ale snaží urychlit tím, že se soustředí jen na nejdůležitější část obžaloby. Muž přezdívaný bosenský řezník strávil před svým zatčením 15 let na útěku v Srbsku. Teď mu hrozí doživotí.Takhle to vypadalo v Sarajevu během tři roky trvajícího obléhání.

13:04
Euro klesá, čeští turisté na tom ale nevydělajíKurz eura vůči dolaru se propadl na čtyřměcíšní minimum. Může za to situace kolem Řecka. Řekové se nedohodli na sestavení vlády a vyhlásili nové volby na červen. Obecně se očekává, že v nich posílí radikální levice, která odmítá splácet půjčky, které Řeky drží v eurozóně. Řečtí politici ostatně už teď opatrně sondují, zda by nebylo možné změnit podmínky splacení půjček od EU a Mezinárodního měnového fondu. To ale obě instituce zatím odmítají.Na nízkém euru ale nevydělají Češi. I koruna se totiž  potýká s poklesem. U dolaru atakuje hranici 20 korun, u britské libry 32 korun. Euro se i při svém slabém kurzu prodává za víc než 25 korun.Tady je pasažér Iggy Pop.

14:01
O Jobsovi bude filmPříznivci výrobků značky Apple se mají zase na co těšit. Už to bohužel není a nebude pódiová show Steva Jobse, ale film o spoluzakladateli Applu. Psaní scénáře pro Sony Pictures ohlásil Aaron Sorkin, o němž jeden ze šéfů Sony Pictures Amy Pascal pro BBC prohlásil, že v současném Hollywoodu neexistuje scénárista, který by byl více shcopen si s tam úchvatným tématem poradit". Sorkin chce vycházet ze skvělé životopisné knihy Waltera Isaacsona, v níž je život Jobse popsán s obdivuhodnou přísností, ale i pochopením.Takhle to začínalo.

15:05
Zemědělci chystají blokádyPříští středu nebude radno vyjíždět ven z města. V rámci oblíbené akce „I ty si uspořádej svůj protest proti vládě“ slibují zemědělci zablokovat až dvě stě silnic po celém Česku. Důvodem je snaha odradit vládu od zvažovaného zrušení tzv. zelené nafty a zavedení spotřební daně na víno. Dnes mají zemědělci možnost žádat o vrácení šedesáti procent spotřební daně na naftu, pokud prokáží, že ji spotřebovali při výrobě potravin.Doufejme, že policie blokády silnic rozežene tak, jak je zvyklá rozhánět ekologické blokády. Tady jsou The Clash.

16:01
Češi na odchodu z Afghánistánu Česká mise v Afghánistánu spěje ke svému výraznému útlumu. Vláda dnes rozhodla, že během dvou let dojde ke snížení počtu vojáků z nynějších 640 až na 170 do konce roku 2014. Důvodem je především to, že i americká účast dozná velmi výrazné redukce. Prezident Obama ohlásil postupné stahování své armády a v zemi by měla zůstat jen poměrně malá jednotka, která bude pouze pomáhat afghánské vládě v udržování bezpečnosti. Zatím ale není jasné, jaký úkol bude přesně NATO v Afghánistánu v budoucnu mít. Proto i česká vláda poněkud tápe. Ministr obraby zatím neurčitě mluví o „změně charakteru“ české mise.Tady je písnička.

17:05
Konec s DRPro Davida Ratha dnešek nepřinesl dobré zprávy. Soudce rozhodl o vydání do vazby, kde může tento politik zůstat i několik měsíců. V reakci na to Rath odstoupil z pozice hejtmana a člena krajského zastupitelstva. Poslancem ale zatím zůstává.V parlamentu se mezitím rozjel proces vydání Ratha k trestnímu řízení. Poslanci imunitního výboru mají k dispozici kopii spisu, podle níž poslanci o Rathově imunitě rozhodnou. Očekává se, že jej imunity zbaví.  Média přinesla podrobnější zprávy o postupu policie. Rath byl údajně obviněn z braní úplatku v souvislosti se zakázkou na opravu zámku v Buštěhradu, kterou měl jako hejtman ovlivnit. O tom svědčí i fakt, že mezi zatčenými je i šéf firmy Konstruktiva Branko, kterou Rathův úřad vybral jako vítěze.Mnohým se může zdát překvapivé, proč se najednou dělá takový rozruch kolem jedné zmanipulované zakázky, když přece o manipulacích, kradení a uplácení v zakázkách se tu mluví dlouhé roky. Vše ale evidentně souvisí v novou atmosférou, která se justicí šíří. Státní zástupci a policie začínají lépe spolupracovat a dostávají volné ruce k vyšetřování i politicky citlivých kauz. S tímto konstatováním se s vámi dnešní DJ loučí. A jako tečku ještě trochu hudebního veselí.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].