Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ středa 13. 2. 2012

Autor: Profimedia.cz
Autor: Profimedia.cz

07:59
Dobré ráno na cestě do chytrého stáří a pozitivního státu. Nebo tak nějak. Zdravím vás ve středu 13. února. Podle předpovědi má být zataženo s občasným sněžením, hlavně na Moravě. Nejvyšší teploty mínus tři až plus jeden stupeň Celsia, na horách kolem -6, v Beskydech mínus dva. Mírný severní vítr.Agentury se teď ráno věnují především tradičnímu poselství o stavu unie, které v noci na dnešek přednesl ve Washingtonu americký prezident Barack Obama. Občanům Nového světa slíbil podle BBC, že bude usilovat o „chytřejší“ stát, který slouží většině a ne jen několika vyvoleným. Spolu s tím vyzval vládu k investicím do čisté energetiky a do vzdělání. V Česku dnes dopoledne zasedne ke své pravidelné schůzi kabinet Petra Nečase a probere Národní akční plán podporující pozitivní stárnutí na léta 2013–2017. Nejen všem Věnceslavům, kteří mají dneska svátek, ale kterých kvůli klesající popularitě tohoto slovanského jména není zrovna moc, přeje dj krásný den.Pozitivní Tina Turner - - Simply the best!

08:53
Evropa pod kopyty stád V Bruselu se dnes sejdou ministři zemědělství členských států Evropské unie, aby projednali skandál s tajuplným výskytem koňského masa, který zasáhl už 16 evropských zemí. Jednání se koná pod záštitou eurokomisaře pro zdraví Tonio Borga, který už vyhlásil, že nejde o nic menšího, než o hledání cest, jak vrátit konzumentům důvěru v masné výrobky. Po nedávném zjištění, že kontinentální obchodní řetězce prodávají maso z mrtvých koní v balíčcích a produktech označených jako „hovězí“, bude návrat důvěry docela složitý.V Británii včera policie udělala celostátní nečekanou razii na jatkách a pátrala po tajném zaměňování masa. Vedle civilizačního rozměru - Britové chápou pojídání koní jako mimořádné barbarství - jde i o strach ze zdravotních následků „koňského podvodu“: léky používané k prevenci a léčbě koní jsou škodlivé pro lidi. My Death.

09:38
Blesk nad Vatikánem je prý pravý. Co to znamená? Analytici dospěli k závěru, že blesk, který udeřil do kopule Svatopetrské baziliky ve Vatikánu zrovna v den, kdy tam papež Benedikt zrovna oznámil svoji rezignaci, je asi pravý. Podle meteorologů jsou totiž bouřky ve Středomoří obvyklou věcí a fotoreportét italské agentury ANSA Alessandro Di Mea prostě prokázal mistrovskou pohotovost při nasnímání tohoto božího vzkazu. Na jeho další podrobný výklad se čeká.K tomu píseň.

10:25
Železná horečka v Česku: je to akutníJak upozorňuje ve své brilantní analýze server aktualne.cz, chystá se v Česku dosud nikdy nevídaný boom železničních staveb. V následujících dvou letech se tu postaví 20 nových železničních úseků v celkové hodnotě kolem 40 miliard korun. Tak to aspoň předpokláda „Harmonogram výstavby dopravní infrastruktury“, který dnes projednává vláda.Tento zápal - vysvětluje aktualne - má jednoduché pozadí: Česko vlivem korupce a byrokratické neschopnosti nevyčerpalo naprostou většinu ze 160 miliard korun nabízeného nám z evropského Operačního programu Doprava. Pokud chce tuto ztrátu dohnat, musí dotované stavby zahájit nejpozději letos a dokončit je s přesným vyúčtováním nejpozději koncem do léta 2015. Protože k tak rychlé stavbě nejsou připraveny žádné silnice, pustí se stát do železnic; tam totiž není nutné vykupovat pozemky a to dává šanci, že se stihne šibeniční dvouletý termín. Je to ovšem šance hodně teoretická, u řady z dvacítky staveb ještě nejsou dokončeny projektové práce a s výjimkou třech staveb ještě u žádné neproběhla veřejná soutěž na dodavatele. Pokud železniční správa evropský termín vyúčtování 2015 nestihne, uhradí náklady státní rozpočet. K tomu píseň.

11:45
Ovace davů přivítaly odstupujícího papeže „Děkuji všem za lásku a podpůrné modlitby a prosím v těchto nelehkých okamžicích o ještě větší podporu,“ řekl před chvílí davům ve Vatikánu papež Benedikt XVI, který se na popeleční středu veřejně ukázal poprvé od své pondělní abdikace. Zástupy lidí, kteří dorazili na jeho předposlední veřejnou audienci v úřadě, jej - jak píší agentury - přivítali s nadšením a nekončícími ovacemi. Viditelně dojatý papež prohlásil, že odstupuje „pro dobro církve“ a že je přesvědčen, že církev velmi rychle najde nového pastýře.K tomu píseň.

12:09
Konec doživotní imunity v Česku Poslanci dolní komory českého sněmu si právě schválili zrušení doživotní imunity, která je chránila před trestním stíháním i po skončení mandátu. Pro návrh podaný zástupci všech parlamentních stran zvedlo ruku 148 z přítomných 162 delegátů. Zákon musí ještě odsouhlasit senát, kde má sice většinu protiimunitní ČSSD, ale loni tam právě tato už sněmovnou schválená norma díky absencím neprošla. „To se už nebude opakovat,“ cituje k tomu server iDnes vyjádření sociální demokracie.Píseň.

12:50
Austrálie už ví, kdo byl první Dolní komora australského parlamentu schválila zákon uznávající Aboridžince za první obyvatele kontinentu. Stalo se tak na páté výročí historické omluvy, kterou tamním domorodcům za všechnu hrůzu, nespravedlnost a příkoří nadvlády bělošských přistěhovalců (mimo jiné za desítky tisíc dětí ukradených úřady v minulém století z aboridžinských rodin na „převýchovu“ ve státních sirotčincích) adresoval tehdejší premiér Kevin Rudd.Schválení zákona má být do budoucna podpořeno referendem, které by mělo zanést uznání Aboridžinců do ústavy. „Australané chápou, že domorodá kultura a historie jsou zřídlem hrdosti a pýchy pro nás všechny,“ řekla po schválení zákona australská premiérka Julia Gillard a domorodí občané sledující schůzi parlamentu na galerii, jí poděkovali potleskem.K tomu pro zájemce tanecbonus.

13:45
Když vás pozvou, půjdete? Ministerstvo zdravotnictví se rozhodlo odstartovat projekt plošného zvaní lidí k preventivním prohlídkám,které by včasným rozpoznáním eventuálně propukající rakoviny měly zásadně usnadnit léčbu. Po těchto plošných prohlídkách volají zdejší pojišťovny už léta, stát na ně však nikdy neměl dost peněz. Jejich současný začátek tak umožnily až pomocné finance z Evropské unie, která zaplatí 85 procent z rozpočtu v očekávané výši 100 miliónů korun.Bezplatné preventivní prohlídky lidí ohrožených rakovinou prsu, tlustého střeva, prostaty a děložního čípku u nás sice běží už léta, zájemců o ně je však málo. Lékaři a pracovníci pojišťoven proto doufají, že chystané přímé pozvánky pojištěnců pomohou tento trend zvrátit.Pro velký úspěch opakujeme: Natasha Khan.

14:45
Po Arevě jde z kola ven i ArrivaVyřazením jednoho ze dvou uchazečů o osobní železniční dopravu na trati Ostrava-Krnov-Olomouc napsalo ministerstvo dopravy otazník nad pilotní projekt, podle kterého chtěl stát otevřít železnici soukromým dopravcům. Britská Arriva byla ze soutěže vyřazena proto, že nesplnila podmínky soutěže - - podle webu ČT 24 nedodala potřebná osvědčení o vzdělání svých vedoucích zaměstnanců. Firma se proti verdiktu může odvolat, ale pokud nakonec zbude v tendru jediná nabídka, kterou podala společnost RegioJet, nebude vyhnutí než soutěž zrušit.Nový dopravce vzešlý z výběrového řízení by podle původních představ ministerstva měl začít s provozem na trati na konci roku 2014. Zájem o provozování linky měly původně například i České dráhy, které se ale nakonec do tendru nepřihlásily, protože nedokázaly včas získat požadovaná vozidla. Nabídku proti původním plánům nepodaly ani společnosti Veolia transport či Leo Express.Cesta na trh je otevřená.

15:40
V Černobylu spadla střecha, Temelín je ok, zatím Nad strojovnou bývalé atomové elektrárny v ukrajinském Černobylu popraskala pod nánosy sněhu část střechy a dnes v noci spadla, upozornil server Lidových novin. Betonový sarkofág pokrývající ležící na elektrárně od její tragické havárie v roce 1986 prý - podle ukrajinských úřadů - porušen nebyl. Stejně tak dozor v místě neoznámil žádný únik radiace. Nicméně prasklá a spadlá střecha upozornila na skutečnost, že i kvalita sarkofágu odpovídá době a místě vzniku. Tedy že beton je mizerný a začíná se rozsáhle drolit. Správa Černobylu proto chystá nový kryt, který by měl být na své místo upevněn v roce 2015 a údajně by měl vydržet sto let z těch deseti tisíc, po které ještě bude ochrana nad černobylskou elektrárnou třeba. Zmíněná havárie vznikla v Černobylu po chybě obsluhujícího personálu a radiace z vybuchlých reaktorů tehdy zamořila území asi 200 tisíc kilometrů čtverečních, hlavně Ukrajinu, Bělorusko a Rusko, dosáhla ale až do Švédska či Británie.Vzpomínková píseň.

16:30
Jedna připomínka, odkud přicházíme. Ale kam jdeme? Ruský opoziční aktivista Leonid Razvozžajev propašoval z vězení moták upozorňující jeho blízké i veřejnost, že Kreml zřejmě chystá jeho likvidaci, píší dnes noviny. Současně ruské sdělovací prostředky přinesly zprávu, že zatčený politik leží se žloutenkou ve vazební věznici a nikdo k němu nesmí. „Nevěřte oficiálním zprávám,“ prosí v motáku vězeň. „Jsem přesvědčen, že za určitých okolností se mě odhodlají zavraždit a nainstalují to jako smrt v důsledku nemoci či jako sebevraždu.“ Vedení věznice popřelo žloutenku a jako důvod hospitalizace uvedlo nutnost přeléčit aktivistovo 15 let staré zranění od náhodné kulky. Advokáti obviněného už vyjádřili nad situací největší znepokojení.Razvozžajev se loni zúčastnil mohutných protiputinovských demonstrací v Moskvě a do centra pozornosti se dostal poté, co v obavách z pomsty Kremlu uprchl na Ukrajinu a žádal o pomoc v sídle Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky. Ruské tajné služby jej přitom unesly de facto přímo z budovy mezinárodního sekretariátu a od té doby se po aktivistovi slehla zem; ví se pouze, že je ve vyšetřovací vazbě někde v Rusku.Tady Stěnka Razin (v české upravě).

17:16
Dobrodinec rokuJak upozornil server Philantrophy.com, rekordmanem v dobročinnosti se loni na území USA stal finančník Warren Buffet, když věnoval na charitu něco přes tři miliardy dolarů. Na druhém místě skončili „facebookoví manželé“ Mark Zuckeberg a Priscilla Chan, kteří formou akcií své firmy věnovali půl miliardy USD na rozvoj školství a zdravotnictví v Sillicon Valley. Mecenáše proslulé velkými dary na globální rozvoj a pomoc - příkladem za všechny budiž manželé Gatesovi z Microsoftu - server Philantrophy neuvádí, protože sleduje pouze dobročinnost organizovanou a konzumovanou v USA.Na úplný závěr ještě zpráva, že večer a v noci bude jako dosud: zataženo, místy slabé sněžení či mrznoucí mrholení. Nejniřší teploty -5 stupňů. Slabý severní vítr. A ještě pozdrav a to je vše. Mějte se krasně.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].