Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ pondělí 23. 1. 2012

Vstříc budoucnosti s EU (Prezident Josipovič) • Autor: Globe Media /  Reuters
Vstříc budoucnosti s EU (Prezident Josipovič) • Autor: Globe Media / Reuters

08:01
Leden bude sněhem bohatýČeká nás den s velkou oblačností, v nížinách bude pršet, na horách sněžit. Teploty se budou v nadcházejícím týdnu pohybovat kolem nuly, v noci bude mrazivěji. Lyžaři si pochvalují sněhovou nadílku, jen přes víkend třeba v Krkonoších napadlo skoro půl metru sněhu. Podobně sněhem bohatý byl v horách naposledy leden 2006 a odborníci míní, že letos bude na některých místech sněhu ještě víc. 

08:15
Ukrajinci vyšli do ulic kvůli propuštění TymošenkovéUkrajinská metropole Kyjev zažila v neděli protesty více než deseti tisíc lidí, kteří žádali propuštění bývalé premiérky Julie Tymošenkové. Přišli opoziční politici stejně jako občané, podle kterých je Tymošenková nevinná a její věznění má jen politické důvody. Prezident Viktor Janukovyč ale možnost jejího propuštění vyloučil. Naopak zdůraznil, že potrestáni musí být všichni, kdo jsou zodpovědní za „zotročující“ smlouvy o dodávkách ruského plynu.

08:55
Magistrát celý víkend nevěděl, proč je Karlův most v exekuciPražský magistrát žil o víkendu v nejistotě. V pátek odpoledne se totiž v katastru nemovitostí objevil zápis, kvůli kterému je řada pražských památek a objektů v exekuci. Například, Karlův most, radnice na Mariánském náměstí, Staroměstská radnice či Obecní dům. Magistrát bude dnes zjišťovat, co je toho příčinou.K podobnému kroku se soud odhodlal už loni na jaře. Tehdy šlo o to, že úřad neodpověděl Jakubu Sedláčkovi. Ten chtěl, aby úřad zveřejnil interní audit z odboru dopravy, který se týkal přidělování registračních značek autům.Také město Karlovy Vary mělo půl roku zablokovaný majetek kvůli tomu, že odmítlo podat informace, tentokrát ze stavebního úřadu.

09:13
Magistrát už ví, proč má majetek v exekuciKarlův most, Staroměstské náměstí, Střelecký ostrov, Stromovka, zoologická zahrada a řada dalšího majetku hlavního města Prahy byla obstavena kvůli dluhu ve výši, pozor, 163 tisíc korun. Praha tuto částku dluží bytovému družstvu z Prahy 6 a soud pro Prahu 1 jí kvůli tomu počátkem ledna obstavil neuvěřitelné množství majetku. Magistrát tak zažívá to, co zná kdekterý drobný dlužník - kvůli bagatelnímu dluhu nemůže dlouhé měsíce nakládat se svým majetkem.Třeba se konečně někdo zeptá lidí, kteří o exekucích rozhodují: Je tohle přiměřené?

09:50
Vláda chce chránit whistlebloweryÚřad vlády připravuje zákon, který by měl chránit lidi, kteří upozorní na nekalé praktiky nebo korupci na svém pracovišti. „Měl by to být samostatný, stručný zákon. Platit by měl od ledna 2013,“ řekla HN vicepremiérka pro boj s korupcí Karolína Peake (VV). Dnes se koná další kolo jednání s protikorupčními organizacemi Transparency International a Oživení. Z trestního zákoníku by také mohl vypadnout častý bič na „sojky“, trestný čin pomluvy.

10:04
Chorvaté chtějí do EUPo letech vyjednávání Chorvati v referendu potvrdili, že se chtějí v roce 2013 stát dvacátým osmým členem Evropské unie. Pro vstup země do EU bylo 66 procent voličů, proti 33 procent. Pro všelidové schválení smlouvy o ratifikaci, kterou Záhřeb podepsal s Bruselem loni v prosinci, byla třeba prostá většina hlasů, účast obyvatel na hlasování nehrála roli.

11:06
Akademici jednají s ministrem DobešemO změnách, které chystá pro vysoké školy, dnes ministr školství Josef Dobeš (VV) diskutuje s předsedy akademických senátů a rektory vysokých škol. Jeho plány vyvolaly mezi studenty a akademiky nevoli, ta vyvrcholila čtvrtečními protesty a Dobeši házenými „melouny“ na Karlově univerzitě. Dobeš reagoval tím, že pokáral rektora Karlovy univerzity za to, že vyvolává sociální nepokoje a pozval ho, ať mu svoje chování vysvětlí. Jednání zástupců vysokých škol s ministrem, které dnes začalo, si díky tomu vysloužilo přezdívku Tři dny na koberečku.

12:17
Déšť nahrává republikánůmStudie Brada Gomeze a jeho kolegů, publikovaná v Journal of Politics, zkoumá vliv počasí na průběh prezidentských voleb ve Spojených státech. Výzkumnící sesbírali údaje z dvaceti dvou tisíc meteorologických stanic a zjišťovali, jaký dopad mělo počasí na voličskou účast během posledních čtrnácti prezidentských voleb. Zjistili, že každých 25 milimetrů srážek zmenšilo účast voličů o procento. Ukázalo se rovněž, že mnohem ochotněji vytahují deštníky republikánští voliči.

13:06
Janeček chce bojovat s primátorem SvobodouDo boje s primátorem Bohuslavem Svobodou o vedení pražské ODS se odhodlal jít Jiří Janeček, zastupitel Prahy 11. Janeček už ve vedení pražské ODS byl, před dvěma lety musel odejít, stejně jako jeho známější kiolega, bývalý starosta Prahy 5 Milan Jančík. Předsedu bude pražská ODS volit příští týden.

14:21
Jednání ministra s akademiky zkrachovalaNa jednání s akademiky si ministr školství Josef Dobeš vyhradil dvě hodiny, jednání ale skončilo už po půlhodině krachem. Zástupci vysokých škol trvali na tom, že je uspokojí jediné - stažení reformy. Akademici teď vyčkají, jak se ministerstvo zachová. Pokud navrhované zákony nestáhne, hrozí protesty a demonstracemi. Ministr Dobeš médiím řekl, že zákony nestáhne.

14:51
Evropská unie vyhlásila embargo na ropu z ÍránuMinistři zahraničí všech členských zemí EU se shodli, že na dovoz ropy z Íránu uvalí embargo. Příčinou je kontroverzní jaderný program této země. Sankce začnou platiti ihned, dříve uzavřené kontrakty mohou pokračovat nejdéle do začátku července. Do Evropy vyváží Írán zhruba pětinu své ropy. Analytici míní, že cena ropy v Evropě stoupne.

15:58
Lidé loni chodili málo do kinaNávštěvnost tuzemských kin loni klesla o pětinu a byla nejnižší za posledních šest let. Kinům loni klesly také tržby, z předloňské 1,5 miliardy na 1,2 miliardy korun. Nejvíce diváků shlédlo český film Muži v naději, přilákal víc než osm set tisíc lidí. Předloni byly nejsledovanějším filmem Ženy v pokušení. Data dnes zveřejnila Unie filmových distributorů.

16:46
Šéfka MMF: Dejte více peněz na boj s krizíChristine Lagardeová vyzvala evropské vlády, aby zvýšily kapacitu svého záchranného fondu. Měly by také zvážit zavedení společných dluhopisů a podpořit zvýšení finančních zdrojů Mezinárodního měnového fondu. Ten minulý týden sdělil, že potřebuje dalších 500 miliard dolarů, aby mohl zasahovat proti dluhové krizi a jejím důsledkům. „Čím déle budeme čekat, tím horší to bude,“ řekla Lagardeová. „Musíme všichni pochopit, že toto je rozhodující moment. Není to o záchraně jedné země či regionu. Je to o záchraně světa před spirálovitým poklesem ekonomiky.“

18:01
ČSSD a ODS se neshodují na referenduObčanští a sociální demokraté se neshodli na referendu. Zatímco ODS chce všelidové hlasování jen o evropské rozpočtové unii, ČSSD chce schválit obecné referendum. O tom ale ODS nechce ani slyšet. Jak řekl premiér NPetr Nečas: „Nelze očekávat, že by občanští demokraté schválili obecné referendum.“

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].