Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ pondělí 22. 10. 2012

Fidel Castro stále žije • Autor: Profimedia.cz
Fidel Castro stále žije • Autor: Profimedia.cz

07:58
Pěkné ráno a co chtějí vítězní sociální demokratéDobrý den, je krásné mlhavé inverzní ráno. V mé pracovně voní sušené houby, svátek má Sabina, Tomáš Berdych vyhrál poprvé v životě během jednoho roku dva turnaje ATP. Sociální demokraté, vítězové krajských i senátních voleb přemýšlejí, co se získaným vlivem. Slibují, že řádně zatřesou podobou Ústavního soudu, což není pěkná představa. Nikoli proto, že jde o sociální demokraty. Politik by měl v tomto případě přemýšlet, jak odsadit soud skutečnými odborníky a ne právníky, kteří půjdou levici na ruku. Těším se na den, strávený s vámi a posílám první ranní písničku. Nevím jakou, snad bude ranní.

08:25
Vláda se rozhodla prodat majetek za osm miliard korunMístopředsedkyně vlády Karolína Peake oznámila, že by stát v rámci úspor prodal rád například zámek ve Štiříně, některé vojenské lázeňské domy, či hotely a ubytovny mnisterstva vnitra. Netrvalo ani dvacet čtyři hodin a zareagoval šéf zámku Štiřín Václav Hrubý - s tím, že navrhovaná prodejní cena zámku je 330 milionů korun, přitom poslední odhad vyčíslil cenu zámku na 650 milionů korun a prodej nevyčíslil cenu přihlého parku, kterou Václav Hrubý odhaduje na miliardu.Nevíme přesně, co chce vláda Petra Nečase prodat a za jakou cenu, zatím není nic oficiální. Ale pokud chce Karolína Peake naplnit státní pokladnu, měla by ona i její vládní kolegové pečlivě zvažovat, co a za kolik prodají. Rozprodej státního majetku pod cenou je totiž přesně ta situace, která velmi rozčiluje občany a která vyvolává ve veřejnosti pocit, že spíše než o peníze do státní kasy, jde o úplatky pro strany a politiky. Vláda Petra Nečase zatím nic moc neprodala, takže nemá za sebou skutečně žádný velký privatizační skandál, na rozdíl od většiny předchozích vlád. Přejme si, ať jí to vydrží. A pustíme jí k tomu trochu muziky.

08:58
Pár poznámek k posledním volbámPo ránu jsem začal zhurta. Může za to pan Patizon, který na mě pořád mluvil a já se nedokázal soustředit. Blahopřeji sociálním demokratům k vítězným volbám a doporučuji si přečíst dnešní Respekt, který kromě jiného se snaží zjistit, proč tolik lidí nechodí k volbám. Nevím to přesně, ale v Česku je tak sedm až osm milionů voličů. Téměř tři čtvrtiny z nich volby ignorovaly. Dokonce pro ně neplatilo ani pravidlo nejmenšího zla, protože lidé už nevědí, která strana je nejmenší zlo. Možná vědí, která je největší zlo, aspoň by to mohly naznačovat výsledky druhého kola senátních voleb, kdy se hlasovalo dost proti komunistům. ODS zřejmě inkasovala ránu, z níž se tak brzy nevzpamatuje - přes to, že Nečas je evidentně nejprotikorupčnějčším premiérem historie ČR. TOP 09 vypadá na to, že se správnou silou na pravici nestane a až ji opustí Schwarzenberg, nahradí ji v v její mírné popularitě zase lidovci. Karty jsou na čas rozdány, teď budeme čekat na volební kongres ODS a slovo pana prezidenta, to rozhodne, na jak dlouho jsou ty karty rozdány.Trochu jsme s panem Patizonem přemýšleli. nepodařilo se nám najít žádnou dobře znějící čerstvou zprávu. Tak aspoň písnička.  

09:54
Státu by měly patřit banky, energetika i třeba Škoda AutoTedy aspoň podle šéfa karlovarských komunistů Jaroslava Borky v rozhovoru pro MF Dnes. Možná budoucího karlovarského hejtmana. Panu Borkovi ale nedělá problém, když menší firmy zůstanou v rukou soukromníků. Protože když bude silný stát, pomůže těmto malým firmám v nesnázích.Třeba tím, že je zestátní. Pokud si dobře pamatuju, nechtěli ani lidé Klementa Gottwalda na počátku znárodňovat malé podniky.  Písnička

10:25
Fidel Castro stále žije, navštívil hotel NacionalFidel Castro se po několika měsících objevil na veřejnosti. Spolu s bývalým venezuelským viceprezidentem Eliasem Jauem navštívil havanský hotel Nacional. Prý vypadal dobře v kostkované košili a slaměným kloboukem. Castro se zjevil den před kubánskými obecními volbami. Půl hodiny pohovořil se zaměstnanci hotelu a pak zase zmizel.Dnes se nám do zpráv stále pletou komunisté, snad teď naposled. Zase tak důležití nejsou. Přesto, že Castro stále žije, i když toto konstatování neznamená, že bychom mu s panem Patizonem přáli smrt. Nemít komunisty za dveřmi vlády, asi by nás Fidel Castro moc nezajímal. Přesto, že jeho projevy mám z návštěvy „ostrova svobody“ vlastně stále v paměti. Stejně jako chudobu tamních občanů, včetně jejich odříznutí od informací o světě. Písnička. 

11:44
Za výsledky voleb mohou politici, míní kardinál DukaVolič není neodpovědný ani krátkozraký, za to, jak dopadly mohou především ti volení, tedy politici, míní kardinál Dominik Duka. Protože jim jde více o funkce, než o blaho země a voliči to cítí a svou volbou o dali najevo, doplňuje kardinál.Je to další z volebních komentářů, který v panu Patizonovi vyvolává otázku, jaký je rozdíl mezi voličem a voleným. O blbé náladě mluvil před patnácti lety už Václav Havel a měl na mysli nezodpovědné chování politiků v půli devadesátých let. Upřímně řečeno, ze státního tehdy především zásluhou tunelů v bankách a státních podnicích mizelo mnohem více peněz, než mizí dnes. A naštvaní voliči volili a volí dodnes více či méně ty, kteří stáli tehdy v čele politických stran. Popularita Václava Klause a Miloše Zemana je z tohoto pohledu nepochopitelná. Nakonec i kardinál si s prezidentem dnes rozumí. Nesvádějme tedy situaci na politiky, ale na svou neschopnost si s tou situací poradit. Trochu muziky.

11:56
Blíží se studená fronta a polední poradaBlíží se pravidelná pondělní velká porada Respektu. Taky se blíží studená fronta, koncem týdne už by mohlo sněžit. Blíží se také výročí vzniku Československa. A kdo ví co ještě. Přeji vám dobrou chuť pokud se chystáte obědvat a po přestávce se zase vrátím. Písnička.

12:17
Forum 2000 onlineMožná jste si všimli - na webu Respekt.cz můžete sledovat živý přenos z konference Forum 2000, která je letos věnována Médiím a demokracii, jak si přál loni zesnulý prezident Václav Havel. Do jaké míry ovlivňují média stav demokracie? Jakým způsobem se mění role médií, které čím dál ovlivňují sociální sítě? Jaký dopad mají sociální sítě na totalitní režimy? Více se dozvíte přímo od debatujících, které se do Prahy sjeli ze všech stran světa.Nyní probíhá debata na téma Changing role of the media. Hosté panelu jsou: Jeffrey Gedmin, bývalý prezident stanice RFE/RL, Ingrid Deltenre, ředitelka švýcarsko-nizozemského svazu European Broadcasting Union, filipínská novinářka Marites Vitug a rumunský zakladatel a prezident organizace Policy Center for Roma Minorities Valeriu Nicolae.

13:27
Stát nabídne v listopadu dluhopisy za více než deset miliard korunJak uvádějí české webové stránky, ministerstvo financí chce v listopadu nabídnout pro občany možnost nákupu státních dluhopisů ve výši deseti miliard korun. Jak říká ministr financí Kalousek, pokud si občané dluhopisy koupí, bude to považovat za úspěch. Dluhopisy pro občany vydalo ministerstvo už před rokem a investoři a občané si jich nakoupili za dvacet miliard, letos na jaře vynesla emise dluhopisů přibližně patnáct miliard korun.Státní dluhopisy byly vždy tím nejserióznějším finančním produktem. I zájem v Česku to potvrzuje. Ale pan Patizon se mě ptá, jak je to s přibývajícím časem stagnace s jejich návratností. Všechny země unie dluží dohromady 10,4 bilionu eur. Je tu vůbec nějaká možnost, že se z dluhů dostanou? Česko patří v Evropě mezi ty méně zadlužené země, ale výhledy na rozpočty, končící v stamiliardovém minusu, narůstající úroky za státní dluh vyvolávají pochybnosti o ceně ministerstvem vydaných dluhopisů. Ale zatím to funguje. Tak snad zase investoři a občané státní kase pomohou. První odpolední písnička

13:55
Lance Armstrong Tour de France nikdy nevyhrálMezinárodní cyklistická unie odebrala na dnešním zasedání Lanci Armstrongovi všechny jeho tituly získané  od 1.1.1999. Včetně sedmi titulů krále Tour de France. Armstrong též dostal doživotní zákaz startů. Všichni jsme už četli, že důvodem je doping. Viz článek Martina M. Šimečky.Tohle se nedá moc komentovat. Nemůžeme si s panem Patizonem vzpomenout, kdo z vítězů slavné tour v posledních dvaceti letech neskončil jako Armstrong. Cyklistika byla strhujícím sportem. Ta silniční především. Ale fanoušek aby s sebou nosil neustále archív a v něm škrtal vítěze, usvědčené z dopingu a doufal, že ti druzí také nebrali - protože v jejich případě to dokazování a zkoumání nešlo tak do hloubky jako u vítězů. Nejlepší bude cyklistiku škrtnout z obrazovek i olympiád. Píseň

14:45
V případu Opencard obžalováno pět úředníků pražského magistrátuMěstské státní zastupitelství oznámilo, že dnes poslalo k soudu žalobu na pět úředníků, kteří podepsali smlouvy na pražský projekt Opencard nebo byli ve výběrové komisi na jednotlivé části zakázky. Podle žalobců byla část zakázky předražena o šedesát sedm milionů korun a navíc při výběrovém řízení byl porušen zákon a je zřejmé, že zakázka byla ušita na míru jedné firmě.Policie tu odvedla slušnou práci. Ale i z tvrzení policistů je zřejmé, že protikorupční jednotka mohla být ještě úspěšnější. Opencard je zakázka, která by nebyla realizována způsobem, jakým byla realizována, kdyby nebyla posvěcena vedením magistrátu v čele s tehdejším primátorem Pavlem Bémem. Jenže, důkazy se evidentně nepodařilo najít. Razie, která přede dvěmi lety na magistrátu proběhla, narazila na vyčištěné počítače a prázdné šanony - někdo úředníky varoval. Část informací se sice podařilo policii rekonstruovat, ale na obvinění politiků to nestačilo. Nebo byli skutečně nevinní a neměli ponětí, co za korupční kauzy to jejich podřízení vyrábějí. Tipovací soutěž na to, jaká je pravda, má asi jasný výsledek. Tak ji s panem Patizonem ani vyhlašovat nebudeme. Pro jistotu nejezdíme MHD na Opencard, ale na papírové časové kupóny. Jsou sice dražší, ale víme, že firma Haguess, která soutěž vyhrála, neuvidí z mých peněz ani korunu. Hudba Praha

15:36
Vláda Petra Nečase může dostat stopku tento týdenDnešní odpolední jednání mezi dvěmi klikami v ODS, tedy Nečasovými přívrženci a lidmi, nazývanými sympaticky romantickým jménem rebelové nedopadlo podle kuloárních informací dobře. Tedy aspoň pro vládu, pro kterou může znamenat tento týden hlasování o daňovém balíčku její konec. Hlasování bude možná odloženo až na dobu po kongresu ODS, ale prý to zatím tak nevypadá.Říkáme to to s panem Patizonem, aniž bychom teď soudili kvality ODS. Mluvit o odvolání šéfa strany v okamžiku, kdy je tento poměrně úspěšným premiérem, je poněkud zvláštní. Stejně tak být přichystán potopit vládu, kterou vedou spolustraníci. Tolik suché konstatování. Na druhou stranu, jak může vládnout kabinet, který nemá ani důvěru poslanců premiérovy strany? Je ale zbytečné o tom mluvit a psát. Počkáme na to, co prezident Klaus a jeho mocenské počty. Hudba 

15:41
Co to kecáte? Není to žádný debaklNení to neúspěch, co to kecáte? taková je reakce chemického a potravinářského magnáta Andreje Babiše - v rozhovoru pro server Aktuálně - na skutečnost, že jeho hnutí ANO nezískalo jediný post senátora. Naopak dosažený počet hlasů považuje Andrej Babiš za dobrý odraz do poslaneckých voleb. Chce na to jít jinak než „prdistrany“ (jeho výraz) a je si jistý, že prorazí.Andrej Babiš zahájil svou kampaň před rokem výlevy o korupci, které byly prošpikovány důkazy, jakými jsou prošpikovány kavárenské či hospodské řeči o politice. Přesto to miliardáři tehdy přineslo velkou pozornost a zájem veřejnosti, ale ta opadla, sotva Babiš zmírnil svůj slovník. Kdyby Andrej Babiš rok počkal, mohl mít svého senátora, říká pan Patizon. Andrej Babiš je velmi úspěšný podnikatel, i když základy jeho úspěchu leží ve způsobu, který vlastně kritizuje. Jeho kontakty s politiky jako byl třeba Miroslav Grégr nebo Stanislav Gross mu přinesly jednodušší možnost manévrování na zdejší ekonomické scéně. V politice je to jinak. Voliči mohou být divní, krátkozrací, naštvaní, prozíraví, ale uplatit je moc nejde - snad jen sliby o sociálním státě. Píseň pro AB.

17:00
Návrh na žalobu Petra LessyhoGenerální inspekce navrhla obžalovat bývalého policejního prezidenta Petra Lessyho. Dnešní den je tedy tak trochu naplněn žalobami. DJ se pro dnešek loučí, přeje pěkný zbytek dne. Spěchá za povinnostmi, jak to někdy bývá. Píseň.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].