Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ pondělí 20. 2. 2012

Čína uzavírá hranice s Tibetem • Autor: Profimedia.cz
Čína uzavírá hranice s Tibetem • Autor: Profimedia.cz

07:55
Je lepší shořet, než vyhasnoutVítejte při pondělku 20. února. A začneme meteorologickým okénkem. Dnešek bude teplotně spíše na průměru, který je 1,7 stupňů Celsia - rekordu z roku 1855 - minus 22,7 stupňů, ani toho z roku 1990, kdy bylo naměřeno jarních 16,9 stupňů Celsia, dnes nedosáhneme. (Škoda, rekordu z roku 1990 bych se nebránila.) Zatímco přes noc teploty spadly pod bod mrazu, přes den by mělo být okolo 1 až 3 stupňů, oblačno, ojediněle sněhové přeháňky. Taková prognóza platí víceméně pro celý týden. Takže únor - úmor.Dnešek by ale měl být pro všechny, kterým se nepodařilo jako každoročně naplnit novoroční předsevzetí, že budou žít zdravě, hubnout, sportovat, nepít pivo a tak dále, přípravou na druhý pokus. Ve středu totiž začíná velikonoční půst, celkem 40 dní plus 6 nedělí. A jak píše Bára Procházková v článku Od teď už ne v dnešním novém čísle Respektu, odříkání je novodobým trendem a nemusí se týkat jen masa či alkoholu a tabáku. Lidé se postí třeba také od kávy, Facebooku nebo televize či od ranní jízdy tramvají s dětmi do školky a jdou s nimi od Popeleční středy do Velkého pátku pěkně pěšky.Pondělní ráno začneme poslechem Kurta Cobeina, který svůj život ukončil dobrovolně v dubnu 1994. „Je lepší shořet, než vyhasnut“, stálo údajně v dopise, jenž nechal na rozloučenou. Dnes by se dožil pětačtyřiceti let. Nirvana a Smells Like Teen Spirit  

08:55
Čunek hodlá vydat knihu o aféře GorilaBývalý vicepremiér Jiří Čunek, jenž proslul vystěhováním Romů ze Vsetína do smontovaných kontejnerů, aférou se sexuálním obtěžováním své sekretářky, pobíráním sociálních dávek, ač měl prokazatelně na účtě miliony, či podezřením z převzetí úplatku za svého starostování ve Vsetíně, se opět vynořil z temnot a vstupuje do centra dění. Oznámil, že hodlá vydat na Slovensku soudem zakázanou knihu kanadského novináře Toma Nicholsona Gauneři ke kauze spisu Gorila. Knihu plánuje na Slovensku také prodávat - podle jeho slov sice soud zakázal její vydání, ale ne prodej. Jiří Čunek navíc hodlá, pokud by získal práva na vydání knihy, což se dosud nestalo, přidat kapitoly, které by se týkaly aktivit finanční skupiny Penta u nás. Čímž nám dává najevo, že coby bývalý vrcholný politik zná jakási zákulisní tajemství…K tomu není co dodat.K dění na Slovensku doporučuji hlavní téma nového Respektu Slovensko na prodej autora Martina M. Šimečky. Jak píše, „utajenou operaci Gorila umožnila v podstatě náhoda. Její důsledky však mohou zásadním způsobem změnit budoucnost země.“ K poslechu balkánské reggae - Mahala Rai Band.

09:55
Čína uzavírá hranice s TibetemČína dnes opět uzavřela Tibet pro zahraniční návštěvníky kvůli obavám z nepokojů. Tibet bude tento týden slavit příchod nového roku a uplynou také čtyři roky od krvavých protivládních demonstrací v březnu 2008. Čína proto kvůli možným protivládním demonstracím ponechá hranice uzavřené až do konce března. Čínské úřady také zatkly a poslaly na převýchovu stovky Tibeťanů, kteří putovali do Indie za dalajlamou.V Číně se na protest proti čínské nadvládě upálil v neděli osmnáctiletý tibetský mnich. Za poslední rok se pokusilo upálit už více než dvacet lidí. Minulý měsíc pak čínští vojáci stříleli do davu protestujících v provincii S'-čchuan a nejméně jednoho člověka zabili. Tibeťané protestovali poté, co bylo zatčeno několik lidí za distribuci letáků žádajících nezávislost Tibetu na Číně.

10:55
České děti jsou v kouření marihuany nadprůměrnéV Česku kouří marihuanu nejvíce dětí do šestnácti let z celé Evropské unie. Těch, kteří za poslední měsíc kouřilo marihuanu, je přes 40 procent, každý pátý teenager si dopřál tvrdý alkohol. Takové jsou výsledky Evropské školní studie o alkoholu a jiných drogách, která zkoumá zkušenosti teenagerů s drogami, alkoholem a tabákem.
Výzkum je pořádán každé čtyři roky a již z výsledků v roce 2007 vyplynulo, že české děti mají mezi svými evropskými vrstevníky největší zkušenosti s marihuanou.
Everybody's smoking marihuana.

11:50
Napětí na Blízkém východěNapětí na Blízkém východě dále roste. Suezem proplula dvě íránská válečná plavidla a zakotvila v syrském přístavu Tartus. Oznámila to íránská televize Press TV. Je to teprve podruhé od islámské revoluce v Íránu, co íránské válečné lodi egyptským průplavem propluly. Izrael už prohlásil, že je bude bedlivě sledovat.Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/iranske-valecne-lode-propluly-suezem-do-stredozemi-zakotvily-v-syrii-1eh-/zahranicni.aspx?c=A120220_102246_zahranicni_iplNapětí na Blízkém východě roste. Důvodem jsou dvě íránská bitevní plavidla, která proplula Suezským průplavem a zakotvila v syrském přístavu Tartus. Od íránské islámské revoluce v letech 1978–79 je to teprve podruhé, co Suezem íránská plavidla proplula.Podle íránských zdrojů připlula íránská plavidla do Sýrie v rámci dohody mezi Damaškem a Teheránem podepsané před rokem. Podle ní by mělo íránské námořnictvo poskytnout trénink Syřanům. Teherán se nechal také slyšet, že jejich plavidla v mezinárodních vodách jsou varováním Spojeným státům, aby se zdržely jakékoli intervence v násilím zmítané Sýrii, kdy jsou brutálně potlačovány demonstrace proti vládě Bašára Asada.Přítomnost plavidel v syrském přístavu pociťuje jako ohrožení Izrael, který se proti této provokaci ostře postavil. 

12:04
Karbanátek z laborkyDobrá zpráva před nadcházejícím půstem. Nizozemští vědci zkoumali a zkoumali, až se jim podařilo vytvořit s pomocí kmenových buněk masovou vlákninu. Slibují si od toho, že do konce roku dokážou vytvořit syntetický karbanátek.Zjednodušeně řečeno se živým zvířatům odeberou svalové buňky a ty se umístí do výživné kultury. Buňkám se poskytne ještě určitá podpůrná kostra, aby mohla vzniknout trojrozměrná svalová vlákna, jež by byla schopná se smršťovat a natahovat.Laboratorní maso by podle vědců mělo napomoci k takové výživě, která by nebyla na úkor zabírání divočiny kvůli stále většímu nedostatku zemědelské půdy. Od technologie se také očekává až šedesátiprocentní úspora v ekologické zátěži vznikající při tradiční výrobě masa.Ti, kdo ještě neobědvali, nechť si alespoň představují, co měli MIDI LIDI dneska k obědu.   

12:48
Konec šéfa NKÚPod prezidentem Nejvyššího kontrolního úřadu Františkem Dohnalem se po dvou letech sporů zlomila židle. Na úřadě končí kvůli tomu, že bránil poslanecké kontrole, která prováděla audit. Městský soud v Praze právě zamítl jeho odvolání proti rozhodnutí obvodního soudu, který mu vyměřil podmínku.Zdroj: http://ekonomika.idnes.cz/dohnal-muze-uz-dnes-skoncit-v-cele-nku-rozhodne-soud-fy5-/ekonomika.aspx?c=A120220_083326_ekonomika_fihŠéf Nejvyššího kontrolního úřadu končí. Důvodem je potvrzený podmíněný trest za zneužití pravomoci. Tento rozsudek znamená, že Dohnal, jehož mandát by jinak vypršel v roce 2014, tak přišel o podmínku bezúhonnosti a musí okamžitě odstoupit.Loni v srpnu byl šéf NKÚ nepravomocně odsouzen k podmíněnému trestu osmi měsíců za to, že kontrolnímu výboru sněmovny odmítl vydat podklad k auditu hospodaření NKÚ. Audit měl prověřit, zda úřad neplývá státními penězmi, například pronájmem sídla NKÚ v pražských Holešovicích, kde platí na jedno z úřednických míst nejvyšší sazbu ze všech státních institucí. František Dohnal se ale poslancům postavil s odůvodněním, že by prověrka narušila nezávislost úřadu.Joy Division a She's Lost Control.

13:59
Čerstvě jmenovaného kardinála Duku přijal papežDominika Duka absolvoval další z povinností nově jmenovaného kardinála. Spolu s dalšími 21 duchovními se zúčastnil dopoledne přijetí u papeže. Jako dar mu přivezl sošku Pražského Jezulátka z českého skla.Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/papez-prijal-duku-ten-mu-privezl-sklenene-prazske-jezulatko-pr8-/domaci.aspx?c=A120220_120738_domaci_hvDominika Duku, čerstvě jmenovaného kardinála, spolu s dalšími jednadvaceti duchovními, přijal papež Benedikt XVI. na tradiční audienci. Duka papeži odevzdal dar, skleněnou sošku Pražského jezulátka.Kardinálem byl jmenován tento víkend.

14:51
Bývalý šéf strážníků propuštěn z vazbyMěstský soud v Praze dnes po poledni rozhodl o propuštění bývalého šéfa městských strážníků Vladimíra Kotrouše z vazby. Kotrouš, který čelí podezření z přijetí úplatku, tak bude stíhán na svobodě.Podle detektivů z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu souvisí jeho obvinění s přidělením několikamilionové zakázky pro městské strážníky. Týká se to údajně firmy Jíša autoservis, která má na starosti vozový park městské policie - jde o zakázku v řádu asi 30 milionů korun. Policisté zadrželi Kotrouše přímo s úplatkem ve výši několika set tisíc korun v listopadu loňského roku, úplatek měl dostat za přidělení kontraktu uvedené firmě.K poslechu newyorští Spin Doctors a Little Miss Can't Be Wrong.

15:22
Přihlaste svůj nápad!Social Innovation Camp Brno 2012 propojuje lidi, nápady a online nástroje pro tvorbu společenských inovací. Akce vyvrcholí březnovým víkendem plným kreativity a tvůrčí energie v brněnském Domě umění. Generálním partnerem projektu je Era, partnerem je Mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět a mediálním partnerem je týdeník Respekt.Přihlaste sebe nebo svůj nápad! Nápady přihlášené do Burzy nápadů budou vybírány odbornou porotou, stejně tak jako vítěz samotného Social Innovation Campu. V porotě zasedne mimo jiné také Erik Tabery, šéfredaktor Respektu.Přihlaste svůj nápad, uzávěrka je už tento týden, 22. února! Více na http://inovaceprospolecnost.cz.

15:56
Dvě pozvánky na výstavuRáda bych vás pozvala na výstavu velkoformátových barevných kreseb Pavla Reisenauera, která se koná v Prager Kabaretu v bývalých Elektrických podnicích v pražských Holešovicích. Výstava potrvá do 17. března a je otevřena denně od 11 do 17 hodin.Druhá výstava zahajuje právě dnes v divadelních prostorách Divadla Na tahu v bývalém Studiu Paměť v pražské Soukenické ulici číslo 29. Jde o malby našeho dalšího kolegy Davida Němce.

16:30
Dovoz ropy z ÍránuČeská republika, Belgie a Nizozemsko dnes zastavily dovoz ropy z Íránu.Další země, jako Řecko, Španělsko a Itálie, začínají dovoz omezovat. Írán již dříve oznámil, že zastavuje dodávky ropy také britským a francouzským firmám. Írán tím reaguje na skankce, které na něj za jeho jaderný program uvalila v lednu Evropská unie, která rozhodla, že embargo na íránskou ropu začne platit 1. července. Teherán však varovla, že dodávky zastaví jako reakci na rozhodnutí EU dříve.
M.I.A. Paper Planes.

17:30
Vysokoškolské NE Dobešovým reformámStudenti vysokých škol by měli příští týden ve středu protestovat proti reformě vysokých škol. Podle zástupců studentských komor akademických senátů se do protestů zapojí celkem 18 vysokých škol. Vysoké školy by se také začátkem týdne měly v tzv. Noci univerzit otevřít pro veřejnost. Studenti nabídnou vědeckopopularizační přednášky, přednášky o reformě vysokých škol a divadelní a hudební vystoupení.Studenti protestují proti zavedení školného či proti změnám v pravomocích akademických orgánů. Samotné protesty by měly vyvrcholit pochodem k Úřadu vlády.V Riu de Janeiro dnes začala nejočekávanější událost roku, tradiční karneval. Na závěr tedy Bebel Gilberto a Samba da Benção. Hezký večer.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].