0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Respekt DJ25. 11. 201111 minut

DJ pátek 25. 11. 2011

Letošní vítěz Ceny Jindřicha Chalupeckého - Marek Ther • Autor: Matěj Stránský

07:46
Vstáváme s výročím a KateřinamiDobré ráno všem. Dnes začínáme ohledem zpět do minulosti, jelikož v tento den děly zajímavé věci. Tak roku 1992 kupříkladu Federální shromáždění odhlasovalo rozdělení Československa na Českou a Slovenskou republiku k 1. lednu 1993. V roce 1915 Albert Einstein předložil konečnou verzi gravitačního zákona, známého jako obecná teorie relativity a v tu samou dobu Bedřich Hrozný oznámil, že se mu podařilo rozluštit klínové písmo.A protože dnes slaví svátek Kateřiny, hrajeme všem Katkám, Káťám, Káčám, Kačenám, Kaťuška aj, hrajeme pro ně. Písní se jménem Kateřina není zrovna málo. Tady ještě jedna vykopávka.

08:25
Čeští žalobci souhlasí se ŠvýcaryDeník Právo dnes informuje, že „elitní žalobci z Vrchního státního zastupitelství v Praze se přiklonili k názoru švýcarských úřadů, že Česká republika během divoké privatizace Mostecké uhelné společnosti skutečně přišla o miliardy“. Vrchní státní zastupitelství v Praze vypracovalo ohledně privatizace MUS analýzu a odeslalo ji ministerstvu financí. Podle švýcarských žalobců byla Česká republika při prodeji uhelných dolů poškozena o 3,4 miliardy korun.Toto je celkem důležitý krok, jelikož popsání škody je podmínkou pro to, aby se Česká republika mohla jako poškozená ucházet se o miliardy, které švýcarské orgány zmrazily na účtech obžalovaných ex-manažerů MUS. Minulý týden premiér Nečas rozhodl o tom, že se Česko po dlouhých měsících váhání bude chtít ke švýcarskému řízení připojit.Slavná píseň o váhání v podání Janis Joplin.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

09:10
ODS bez kmotrů, Tůma bez primátorského křeslaODS na pražském magistrátu se bude muset odstřihnout od kmotrů, to si alespoň podmiňuje Zdeněk Tůma pro úspěšnou existence nově vytvořené koalice ODS a TOP 09. V rozhovoru pro iHned.cz také mimo jiné prohlásil, že o post primátora usilovat při jednání s ODS o koalici nemohli a nazval to vynuceným tahem. Věří, že si s ODS budou rozumět víc než si ODS rozuměla s ČSSD, a také slibuje, že město podá trestní oznámení v případě, že zjistí, že tunel Blanka byl předimenzovaný.K poslednímu se chce říci jen tolik -to snad pan Tůma ani nemusí zjišťovat, nebo snad ano? Včera se na magistrátu hrálo a zpívalo. Nevěříte? Důkaz zde.

09:50
Egypťanka žádá muže, aby nosili burkuEgyptská blogerka Alíja Magda Elmahdí, která minulý týden pobouřila Egypt tím, že se na Internetu objevila fotografie, na které je oblečena jen do ponožek, nyní vyzývá egyptské muže, aby si zkusili nosit šátek a závoj a vůbec tradiční muslimský ženský oděv.Kampaň Elmahdí se rozrostla do nečekaných rozměrů, na Internetu vznikají na její podporu blogy, na Facebooku skupiny. Mladou bojovnici za emancipaci Egypťanek mimo jiné ji podpořily i izraelské ženy, které se kolektivně svlékly a nechaly vyfotit, a také někeří muži, včetně jejího přítele. Mladá Egypťanka chce svým projektem vyslat vzkaz konzervativní egyptské společnosti, že na nahém ženském těle není nic ostudného.O síle kampaní vedených po Internetu dnes není pochyb. Elmahdí možná sice ještě nic nezmůže, ale do budoucna by se k ní mohlo přidat více odvážných mladých žen i mužů, kterým se tradiční uvažování, že ženské tělo má být co nejvíce zakryté, nemusí líbit. Doufejme jen, že ji předtím neudolají islamističtí fanatici, kteří proti ní samozřejmě vytáhli do boje…Zde jeden z blogů na podporu mladé Egypťanky a k tomu píseň od Laure Anderson.Podobnou kampaň na podporu práv žen zažil i Írán v roce 2009. Pod názvem Be a Man se několik mužů obléklo do tradičního závoje a nechalo vyfotit na web. Zde web věnovaný této kampani.

10:56
Březina je nevinný, míní soudObvodní soud pro Prahu 2 osvobodil bývalého ministra bez portfeje a náměstka pražského primátora Karla Březinu (ČSSD), kterého obžaloba vinila ze zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění.Soudce má za to, že Březinovo chování nebylo trestné a že v něm chybí úmysl. Březina čelil obvinění, že v roce 2009 předložil obchodnímu rejstříku nepravdivé informace. Měl totiž dodat čestné prohášení, kde tvrdil, že nefiguroval ve společnostech, které zkrachovaly. Březina se od začátku hájil tím, že firmy byly ve velmi špatném ekonomickém stavu. Státní zástupce se na místě proti dnešnímu verdiktu soudu odvolal.

11:30
Odbory v ulicích PrahyPromopro, Diag Human, IPB, zbrojní zakázky, Opencard či tunel Blanka - co mají tyto kauzy společného? Podezření z korupce, kvůli kterému se dnes v poledne na Palackého náměstí sejdou odbory, jak avizovala včerejší DJka. Po skončení mítinku se odboráři vydají do Sněmovny předat výzvu ke zřízení peciální komise nad dozor kauz spojených  korupcí.Odborářům zahrajeme na tu jejich cestu.

12:15
Zemřel otec JeštěduAž dnes se do médií dostala zpráva o úmrtí architekta Karla Hubáčka, autora televizního vysílače a hotelu Ještěd. Za ten dostal v roce 1969 od Mezinárodní unie architektů prestižní Perretovu cenu. Vysílač byl v roce 2000 prohlášen stavbou 20. století a v roce 2005 zařazen mezi kulturní památky. Karel Hubáček se v hlasování o nejvýznamnější osobnost české architektury 20. století umístil na úctyhodném 4. místě. V první desítce byl jediným žijícím architektem. Z jeho ateliéru SIAL, který založil polu s kolegou Miroslavem Masákem, vzešla celá řada významných českých architektů.Rozloučení s Karlem Hubáčkem se bude konat příští pátek v Liberci.Oloučení se životem.

12:49
Studujte Shakespeara, radí britský lékař kolegůmStudium díla Williama Shakespeara by prý mohlo pomoci lékařům lépe stanovit diagnózu pacientů. S tímto nápadem přišel britský lékař Kenneth Heaton, jenž se Shakespearem důkladně zabývá již několik let. Heaton se ve své studii zaměřil na příznaky jako jsou závratě, únava, omdlévání nebo vady sluchu, které se v hakespearově díle objevují a s nimiž mají lékaři často problém, protože jejich příčina bývá duševního charakteru.Heaton ve své studii popisuje například únavu, kterou trpí Hamlet po vraždě svého otce a stěžuje si na svoji nudnou, zatuchlou a bezútěšnou existenci nebo bolest hlavy oklamaného Othella i problémy dalších hrdinů Shakespearových děl. Celkem v jeho tvorbě britský lékař nalezl 43 příkladů fyzických potíží způsobených psychickými stresy.A ještě jednou Laurie Anderson - Language Is a Virus.

13:51
Internet je mocný - další důkazA k síle Internetu dnes ještě jednou - možná jste zaznamenali, že po Facebooku v těchto dnech kolovala fotografie muže, který měl z jednoho pražského obchodu ukrást elektrokolo. Netrvalo ani dva dny a zloděj byl dopaden. Někdo si totiž všiml, že v jednom smíchovském bazaru přibylo ono ukradené elektrokolo.Tato kauza má ale i svou stinnou stránku - mnoho lidí se údajně domnívalo, že jde pouze o reklamu na zboží.Je smutné, že lidé nedokážou rozpoznat, co je opravdové a co ne. Co ale naděláme - v době, kdy reklamní inzerenti volí čím dál agresivnější přístup, není divu, že si někdo žádost o pomoc splete s reklamou. DJ tímto vyhlašuje soutěž o nejnepříjemnější, nejagresivnější, nejhorší reklamu - ať už na Internetu nebo v televizi, rozhlase či printových médiích. 

14:59
Mladí Evropané šancí pro chudé zeměPodle nejnovějšího průzkumu považují Evropané pomoc chudým za prioritu. 84 % respondentů nového průzkumu Eurobarometru podporuje rozvojovou pomoc, která pomáhá lidem po celém světě překonávat chudobu. Ještě lépe si v průzkumu stojí mladí Evropané, kteří se domnívají, že podporovat chudé země je nezbytné.Průzkum také mimo jiné zjistil, že polovina občanů EU je ochotna platit více za své běžné nákupy (např. za výrobky tzv. fairového obchodu), pokud budou mít jistotu, že tak prospějí rozvojovým zemím.V době krize, kdy se Evropané vesměs přestávají chtít dělit o své peníze, viz například případ pomoci Řecku, jsou tato zjištění příjemným překvapením, protože na rozdíl od Řecka obyvatelé rozvojového světa si nad poměry nikdy nežili. Leda tak jejich vládci. Ale to už je jiná kapitola.Mladým Evropanům hrajeme mladou Evropanku. Tato jazzová zpěvačka mimo jiné nedávno hrála (převážně) mladým Rusům v Moskvě a Petrohradu.

15:51
Největší masakr v dějinách žurnalistikyTento týden si na dalekých Filipínách připomínali neblahé výročí jednoho masakru, při kterém zemřelo 58 lidí, z nichž 32 byli novináři. Jde o bezprecedentní případ, při kterém zahynul největší počet politických oponentů najednou a zároveň i největší počet novinářů. Ve zkratce řečeno, jeden mocný klan jménem Ampatuanovi nechtěl dopustit, aby v tamních volbách kandidoval zástupce jiného mocného klanu jménem Mangudadatuvi.Bohužel filipínská justice známá svou liknavostí a pomalým postupem, ať se nyní za vlády nového prezidenta snaží sebevíc, doposud obvinila jen pár lidí a hlavní obviněný je stále zatím jen ve vazbě. A jak prohlásil jeden z tamních politologů, pokud bude tempo vyšetřování takové jako doposud, případ se dobere konce až tak za 55 let.Filipíncům přejeme, aby to nevzdali a trochu při vyšetřování zrychlili, a pustíme jim jednu od nich. Je tak trochu tématická, jelikož v domě rodiny Ampatuanů, hlavních podezřelých, se po masakru našlo nepřeberné množství zbraní.

16:30
Maďaři s nejnižším ratingem za posledních patnáct letAgentura Moody's snížila rating maďarské ekonomiky na nejnižší známku za posledních patnáct let. Maďarské ministerstvo hospodářství to bere jako útok na Maďarsko, vláda ale slibuje, že bude spolupracovat s s Mezinárodním měnovým fondem i Evropskou unií. Ne vždy spolupráce s MMF vede k záchraně krachující ekonomiky. Argentina je dodnes pyšná na to, že se jí podařilo vylízat ze své finanční katastrofy v roce 2001.

16:50
Předvolební kampaň v Rusku a skoro vypískaná TěreškovováRusko v těchto dnech zažívá předvolební kampaň k parlamentímu volbám, které se budou konat 4. prosince. Ta vypadá asi tak, že v ulicích Moskvy jsou převážně k vidění dva typy billboardů – jeden strany patřící straně Jednotné Rusko a druhý Ústřední volební komisi. Oba jsou si nápadně podobné, na což už upozornili mezinárodní pozorovatelé, ale místní úřady na podobnosti nevidí nic chybného. V televizi probíhají debaty každý večer, ale často je hostem jen jeden člověk, takže debatovat nemá ani s kým, kromě moderátora.Věnujme se spíše předvolebním spotům, které strany pustily do éteru. Zde je trailer Jednotného Ruska, který vzbudil kontroverzi svou lehkou erotičností. Nutno dodat, že se ihned zařadil mezi nejoblíběnšjí a nejklikanější.Druhá nejoblíbenější strana v zemi – Komunistická strana Ruska - a její nostalgie po zlatých sovětských časech.Další opoziční strana Jabloko je v podstatě strana jednoho muže, což se projevuje všude – v debatách i tomto spotu. To by jako ochutnávka stačilo a nyní hit posledních týdnů týkající se tandemu Putin - Medvěděv, tentokrát na traktoru.Na stránkách blogerů, což je v Rusku celkem spolehlivý zdroj informací, které běžně nejdou do mainstreamových médiích, lze také číst o tom, že v jedné vesnici nedaleko města Jaroslavl, které dnes zná snad každý Čech, přijela lobovat za stranu Jednotné Rusko první kosmonautka Valentina Těreškovová. Většina obyvatel vesnice ale na mítink odmítla přijít a ti, kteří došli, Těreškovové pěkně zhurta vynadali za stranu, kterou zastupuje, div prý že ji nevypískali.A když už jsme u těch voleb, parlamentní volby se dnes konají v Maroku. Přejeme Maročanům hodně štěstí s výběrem svých zástupců.

18:00
Vyhlášení vítěze ceny Jindřicha Chalupeckého a sbohemUž za půl hodiny začne v pražském DOXu slavnostní večer, během kterého se dozvíme letošního vítěze Ceny Jindřicha Chaloupeckého. Letos mohli hlasovat i čtenáři Respektu a podle nich si cenu zaslouží Jiří Thýn. Vítězovi gratulujeme, plastiku z dílny Jiřího Brázdy mu dnes večer předá vedoucí kulturní rubriky Respektu Jan H. Vitvar. Půlroční předplatné vyhrává Olga Lukášková z Prahy.Kdo nemůže být u toho a chtěl by, může si pustit stanici Vltava, kde poběží živý přenos.DJ se s vámi, čtenáři, pro dnešek loučí a na závěr pouští gruzínskou zpěvačku Nino Katamadze, která bude brzy vystupovat v Moskvě a na kterou se DJ asi vydá. Příjemný, stále ještě podzimní podvečer všem.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].