Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ čtvrtek 26. 7. 2012

Dissent je legitimní (Sting v Moskvě) • Autor: Globe Media /  Reuters
Dissent je legitimní (Sting v Moskvě) • Autor: Globe Media / Reuters

08:00
Olympijský skandál před olympiádouOlympiáda ještě ani nezačala, a už tu je první skandál. Na stadionu ve skotském Glasgow, kde se hrál zápas ve fotbale žen, vyvěsili včera večer jihokorejskou vlajku - avšak na hřišti byly očekávány hráčky Severní Koreje. Ty pak odmítly ke hře nastoupit a zápas začal o hodinu a pět minut později, když konečně zabraly omluvy organizátorů.Svět obešla fotografie velmi nasupených korejských hráček. Olympijské hry prostě budí emoce a v následujících dnech budou - je na čase si začít zvykat a postupně zvyšovat dávky. Další krok může být třeba klip drogeristické firmy P&G, která olympiádu sponzoruje. Video se stalo youtubovým hitem a dojalo se u něj již 12 milionů lidí. Být maminkou je nejtěžší job na světě, říká se v něm. DJ více méně souhlasí a přeje všem maminkám i ne-maminkám nepříliš těžký den s příměřenou dávkou emocí. 

09:00
Sting žádá propuštění Pussy RiotBritský hudebník Sting na včerejším moskevském koncertě vyzval ruské úřady, aby propustily tři členky Pussy Riot, zadržené letos v březnu za partyzánské vystoupení v chrámu Krista Spasitele.„Je odpudivé, že hudebnicím z Pussy Riot hrozí sedm let vězení. Dissent je legitimní a základní právo v každém demokratickém státě a moderně uvažující politici musí tento fakt přijmout,“ řekl na koncertě. Sting se zítra chystá do Petrohradu, kde bude také vystupovat.Kauzu Pussy Riot na svých koncertech doposud podpořily skupiny Faith No More, Franz Ferdinand a Red Hot Chili Peppers. Počátkem srpna v Rusku vystoupí Madonna. Očekává se, že i ona bude mít k tomuto tématu co říci. O to víc, že její současné show vzbuzuje pozornost tím, že si bere na paškál diktátory světa.Стинг в Москве

09:30
Lidové noviny: úředník, který rozděloval dotace, má byt za osm milionůLidové noviny prověřovaly majetkové poměry lidí, kteří měli vliv na rozdělování peněz ve zdravotnictví. Narazily například na jméno Michaela Kuny, který pracoval na místě ředitele odboru evropských fondů ministerstva zdravotnictví a rozděloval peníze na nové přístroje do českých nemocnic. V době svého angažmá na ministerstvu si koupil byt za osm milionů korun na pražském Smíchově. Jeden z jeho bývalých podřízených se v této souvislosti pro LN vyjádřil, že „ceny přístrojů byly nehorázné“ a „zakázky byly ušity na míru velkým firmám.“A DJ se ptá: je to jenom náhoda? A k tomu přidává jednu vybranou píseň.

10:45
Bye-bye, Newsweeku?Svět médií rozrušila zpráva, že americký zpravodajský týdeník Newsweek zřejmě ukončí vydávání své tištěné podoby a kompletně se přesune na internet. Na veřejnost se zpráva dostala z jednání vlastnické firmy IAC/InterActiveCorp, která magazín vlastní. Důvodem je ztrátové hospodaření - letos se očekává ztráta 22 milionů dolarů (přes 462 milionů korun). Zpráva o konci legendárního časopisu, který letos vychází 79. rokem, způsobila překvapení. Mezi zaměstnanci proto ihned putoval mail od šéfredaktorky Tiny Brown - další fungování není zatím jasné a existuje „mnoho možností, z nichž se vybírá.“DJ vzkazuje do New Yorku, že by se Newsweek zatím rušit neměl. Papír je dobrá věc, což ostatně dokládá i píseň.

11:45
James Holmes poslal svůj plán na vraždu poštouČtyřiadvacetiletý James Holmes, který minulý týden v denverském kině zastřelil dvanáct lidí na premiéře  filmu Temný rytíř, poslal ještě před útokem Coloradské univerzitě plán svého útoku. Jako první to ohlásila americká televizní stanice Fox. Policisté a agenti FBI nalezli balíček se zápisníkem s Holmesovou zpáteční adresou v pondělí mezi dopisy na lékařské fakultě univerzity. Byl adresován psychiatrovi, který je na škole profesorem. „V balíčku byl zápisník plný detailů o tom, jak bude zabíjet lidi. Byly tam kresby toho, co udělá - kresby a ilustrace masakru,“ řekl anonymní zdroj zpravodajcům Foxu.K tomu DJ dodává, že v Česku proběhla včera v noci premiéra filmu Temný rytíř v klidu a potvrdilo se, že Batman za nic nemůže. Je s ním zábava, a to již téměř padesát let. 

12:38
Sýrie: město Aleppo očekává bojeSpekulace o možném nasazení nebo zneužití chemických zbraní v syrské krizi přiměly sousední země k akci. Jordánsko a Turecko informovalo, že umístily na hranice se Sýrií protichemické jednotky. Pravděpodobnost, že by zbraně použil syrský režim, považují experti za velmi malou. Panují ale také obavy, že se arzenálů mohou zmocnit teroristé.Zprávy přímo od svého zpravodaje přináší britská BBC, jejíž reportér Ian Pannell je s protivládními povstalci ve městě Aleppo, druhém nejdůležitějším městě v zemi. Shromažďují léky a munici a připravují se na těžké boje, jaké proběhly v hlavním městě Damašku a dalších místech. „Očekává se intenzivní bombardování, pak do města vjedou tanky. Je to hustě osídlená oblast, zřejmě poteče hodně krve,“ píše Ian Pannell.DJ nemá co dodat, snad jen odkaz na reportáž přímo z místa.

13:40
Dobeš zatím zůstává s LIDEM i na ministerstvuMinistr dopravy Pavel Dobeš (LIDEM) se dnes zodpovídal před přípravným výborem své strany kvůli problémům s centrálním registrem vozidel. Vicepremiérka Karolína Peake po jednání uvedla, že na případných změnách v rezortu dopravy očekává dohodu s premiérem Petrem Nečasem (ODS). Vypadá to však, že pokud centrální registr vozidel pojede i v pátek podle současného stavu, ministr dopravy Pavel Dobeš (LIDEM) ve funkci zůstane. Problémy s odhlašováním a přihlašováním vozidel na registrech po celém Česku se naposledy objevily ve středu, kdy byl úřední den.DJ se domnívá, že ministr dopravy si za svůj výkon zaslouží píseň. Pochopitelně od kapely Traffic.

14:38
Slovenští poslanci si zrušili imunituSlovenští poslanci přijdou o trestněprávní imunitu. Na jejím zrušení se dohodly všechny parlamentní strany. Policie si tak už nebude muset vyžádat souhlas Národní rady, bude-li chtít zahájit trestní stíhání poslance. Naopak soudcům zatím imunita zůstane. Od letošního září budou slovenští poslanci trestněprávně chráněni, jen pokud půjde o výroky, které přednesou na schůzi nebo na výborech či komisích slovenské sněmovny. Jinak policie před zahájením trestního stíhaní zákonodárců už nebude muset žádat o souhlas Národní radu.
Pokud by to znamenalo, že poslanci se chtějí do budouvna chovat v souladu se zákony, DJ by to potěšilo. Zároveň však ze Slovenska zaznívá, že "život je rozprávka drsná a surová." Takže se ani nadále neví.

15:41
Facebooková soudničkaTřiašedesátiletou Annu Stolínovou potrestal okresní soud v Liberci za vytvoření falešného profilu na Facebooku- dostala podmínečný trest čtyři měsíce se zkušební dobou jednoho roku. Informoval o tom server Novinky.cz.Anna Stolínová se na Facebooku vydávala za komunistickou političku a libereckou zastupitelku Danu Lysákovou, a to od dubna 2010 až do března 2011. Na její profil vkládala informace a komentáře neslučitelné s politickými názory, které komunistická politička zastává. Vyjadřovala například podporu někdejšímu primátorovi Liberce z ODS Jiřímu Kittnerovi. „Bylo to pro mne velmi těžké. Profil na Facebooku visel přes rok a nemohla jsem s tím nic dělat. V té době obrana proti kyberšikaně ještě neexistovala,“ popsala Lysáková událost, která ji zasáhla v soukromém i profesním životě. Podle soudce Richarda Skýby bylo velmi těžké zjistit motiv počínání Stolínové. Jako nejpravděpodobnější uvedl žárlivost a podezření z nevěry. Manžel Stolínové totiž spolupracoval s Lysákovou ve vedení liberecké organizace komunistů.Starší dámy se v poslední době baví hlavně brouzdáním po sociálních sítích a popovou hudbou. Není dnešní stará generace poněkud povrchní, obává se DJ?

16:31
Sbírání jako vysedávání. Sníme toho všichni stejněLovec i bílý límeček, všichni spotřebují stejně kalorií - dokazuje studie na tanzánském kmenu Hadza. Kmen žije dosud sběračským způsobem života, sbírají ovoce a kořeny nebo loví malá zvířata, to vše bez použití moderních nástrojů a zbraní. Jeho členové se tudíž celkem namáhají. Jak zjistili antropologové z Hunter College z New Yorku, mají přitom stejnou spotřebu kalorií jako dospělý obyvatel New Yorku. Vědci přitom předpokládali, že toho sní mnohnásobně více než zlenivělý člověk západu. „Bylo to pro nás překvapení,“ říká Herman Pontzer, který výzkum vedl. „Znamená to, že když lidé na západě tloustnou, je to proto, že moc jedí - ne proto, že se málo hýbají,“ řekl dále Herman Pontzer serveru BBC. Článek ovšem dále varuje, že zjištění antropologů není důvod, aby se lidé hýbali ještě méně než dosud.Nejen antropologové, také hip hopeři doporučují body moving. A DJ souhlasí. 

17:36
Okurky a tygr na rozloučenouZlínská zoo získala nový přírůstek - rok a půl starého samce tygra ussurijského. Jmenuje se Josef a zlínští ošetřovatelé si od něj slibují, že zdejší zahradě opět umožní rozmnožovat tygry. Dorazil dnes po sedmihodinové cestě vozem z Berlína. Prozatím bude odpočívat, za několik dní bude vypuštěn do výběhu před návštěvníky.Tygr Josef je také důkazem, že nic opravdu vážného se neděje a zdárně probíhá okurková sezóna. Ať je také váš večer bez převratných událostí, klidný a okurkový. DJ se s vám loučí, děkuje za milou pozornost a přidává osvěžující píseň - jen není o okurkách, ale o smrti. Snad to neva.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].