Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ čtvrtek 19. 7. 2012

Autor: Globe Media /  Reuters
Autor: Globe Media / Reuters

08:17
Dobrý den, začíná čtvrtek, už nespěteDobré ráno, je čtvrtek 19. července a prý nejteplejší den tohoto týdne. Podle předpovědi oblačno až zataženo a  místy přeháňky, na východě území místy, jinde jen ojediněle i bouřky. Počítat můžeme s teplotami 22 až 26 stupňů, na jihovýchodě kolem 28. Jinými slovy může být taky dusno jako včera ve Sněmovně. Tak raděj do práce. A nám, kteří malinko zaspali, zahrajeme před cestou jednu ranní písničku, aby se nestresovali.

08:53
Kalousek do Národního!A už jsme v práci, to je to kouzlo internetu. Na začátek ještě malé shrnutí zpráv. Po sedmi hodinách hádek tedy ve Sněmovně vláda ve středu vyhrála hlasování o nedůvěře, které vyvolala opoziční ČSSD. „Absolvovali jsme spíš politicko-divadelní představení, než vážně míněný pokus,“ řekl po hlasování ke snaze opozice položit vládu premiér Petr Nečas. - Explozi nálože v autobusu s izraelskými turisty, která ve středu zabila v bulharském letovisku Burgas osm lidí, má na svědomí sebevražedný útočník. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek prohlásil bulharský ministr vnitra Tsvetan Tsvetanov. - Pilot a klíčový svědek v kauze CASA Karel Daňhel, kterého policisté v úterý zadrželi kvůli pohlavnímu zneužívání, byl propuštěn z cely předběžného zadržení. Údajně zneužitá dívka přiznala, že si vše vymyslela. Podle Daňhelovy advokátky na ni policie vyvíjela nátlak. Policisté se případem nadále zabývají.DJ se výjimečně shoduje s Petrem Nečasem. Má ovšem silný pocit, že ho nesledoval pouze včera, ale jedná se o poměrně dlouhý kus s nejasnou dramaturgií a mnoha zápletkami. Nicméně herci se snaží, zvlášť ten Kalousek v roli hrubiánského a zuřivého ministra, jeden mu to úplně věří.

09:13
Co když se Mona Lisa jen mračilaJeště jedna zpráva by neměla zapadnout. Vědci ve Florencii objevili kostru patřící patrně Lise Gherardiniové, podle které Leonardo da Vinci namaloval svůj slavný obraz Mona Lisa. Skelet se ukrýval pod podlahou bývalého kláštera svaté Uršuly a podle vědců je v dobrém stavu. „Dokud neprovedeme radiokarbonovou dataci, nemůžeme s určitostí říci, ve kterém období tato osoba žila,“ uvedl vedoucí výzkumník a umělecký historik Silvano Vinceti, který objevil i kosti barokního malíře Caravaggia a zrekonstruoval obličeje dalších známých osobností na základě jejich lebek. Pokud se ovšem ukáže, že objevený skelet patří skutečně Gherardiniové, experti by prý měli být schopni sestavit její portrét a zjistit víc o slavném úsměvu Mony Lisy.Tak to pro Leonarda není dobré. Co když se zjistí, že si ten tajemný úsměv Mony Lisy vymyslel, protože strašně toužil být po smrti slavný autor tajemstvím opředeného obrazu.

10:15
Rath prý bral i další úplatky. Zřejmě znovu vystoupí před poslanciPodle serveru iDnes je ve Sněmovně je nová žádost o vydání poslance Davida Ratha. Kromě sedmi milionů v krabici za údajné předražení rekonstrukce buštěhradského zámku vzal podle policie i další peníze, tentokrát za zmanipulování zakázek ve středočeských nemocnicích. S kumpány si úplatky dělil na třetiny.Poslanci budou opět hlasovat o Rathově imunitě a zřejmě mu dají znovu možnost vystoupit na plénu. Podle policie si bývalý hejtman přišel na úplatcích na dalších devět milionů. Pokud se policejní podezření potvrdí, znamenalo by to, že Rath bral úplatky opakovaně. Policie chce rozšířit jeho obvinění a ve středu poslala do Sněmovny novou žádost o jeho vydání ke stíhání.Tak se to divadelnímu principálu Nečasovi opravdu pěkně schází. Na Ratha bude určitě  plnej barák. Tak věřme, že si připravil nějaké nové číslo. Co třeba pozvat ještě jednou i paní Vlastu a nechat si na to sepsat nějaký duet. Úplně to už vidíme na plakátech: DespeRath & señora Vlasta sings Casa de la Viña.

11:14
Prezidentský kandidát Dlouhý s námi vyběhneBývalý ministr průmyslu a obchodu Vladimír Dlouhý oficiálně zahájil kampaň pro kandidaturu na prezidenta. Oproti jiným uchazečům o Hrad zcela netradičně. V pražské Stromovce vyběhl na několikakilometrový okruh. „Během člověk ztrácí naštvanost a já chci vlít lidem optimismus do žil,“ prohlásil podle iDnes Dlouhý oblečený ve sportovním tričku, elastických kraťasech a teniskách. Podpořit ho přišel i fotbalista Karel Poborský. V rámci kampaně čeká Dlouhého ještě řada běhů. Dlouhý se pro kandidaturu rozhodl na konci června. Už tehdy se vyslovil proti vstupu České republiky do eurozóny a zdůraznil, že by nejmenoval vládu s účastí komunistů. Někdejší nejpopulárnější politik z 90. let se netají tím, že má blízko k ODS.Tak jen aby Vladimír Dlouhý nedopadl jako Forrest Gump. Běžel by a běžel, až by zapomněl proč, a nezúčastnil by se prezidenstké volby. A to by byla velká škoda, protože těžko najít kandidáta, který by líp vyhovoval české nátuře: trocha nacionalismu a egoismu, trocha pěkných řečí o ničem, trocha přesvědčení o vlastní velikosti a krasodušnosti plus schopnost zapomínat a nevidět souvislosti.

12:30
Roger Waters je ve vatě za ZdíZakladatel skupiny Pink Floyd Roger Waters vede letošní tabulky prodeje vstupenek na koncerty. Putovní show The Wall Live založená na slavném konceptuálním albu je nejúspěšnější „šňůrou“ letošního prvního pololetí. Za prvních šest měsíců roku 2012 utržila přes 158 milionů dolarů, uvádí magazín Pollstar citovaný BBC.Roger Waters prodal 1,4 milionu vstupenek a překonal své momenálně největší konkurenty - Madonnu a Bruce Springsteena. Právě Springsteen, jenž zatím utržil necelých 80 milionu dolarů, má ale šanci do konce roku Waterse ještě porazit. Madonna sice zatím utržila jen 42 milionu dolarů, ale její show teprve nyní dorazí do USA. Loni za první půli roku vedli U2, kteří to nakonec dotáhli se svým 360° tour na nejziskovější šňůru všech dob.A k tomu si samozřejmě dáme porcičku poctivýho rocku, páč ten přece nikdy nestárne.

12:43
Batman bojuje proti Mittu RomneymuJedna připomínka pro ty, kteří čirou náhodou nejsou příznivci dětinské a eskapistické popkultury. Ve středu měl světovou premiéru nový batmanovský film The Dark Knight Rises a dnes už očekávaný trhák roku míří do kin. Podle ohlasů zatím panuje mezi recenzenty takřka všeobecné nadšení, nemluvě o fanoušcích, kteří jsou ve stavu extáze. Když stránka Rottentomatoes přetiskla jeden z mála záporných ohlasů od Christy Lemire z AP, vypadalo to, že ji Nolanovi a Batmanovi příznivci v internetové diskusi zlynčují. Server nakonec debatu uzavřel a Nolan fanoušky omlouval, že to tak nemysleli, jen holt mají netopýřího muže rádi. Sám přitom čelí nařčení od konzervativního komentátora Rush Limbaugha, že záporák Bane má být slovní narážkou na republikánského prezidentského kandidáta Mitta Romneyho, který vlastnil firmu nazvanou Bain Capital.Batman Foerver! Nic neslibujeme, ale možná se nám podaří spojit s reportérem Kamilem Filou, aby nám řekl své první zážitky z filmu. Tolik zatím váš DJ, jasný a spolehlivý.

13:46
Rozdělení Československa bylo nezbytné, napsal Klaus MečiaroviPo 20 letech se ukázalo, že rozdělení Československa bylo nezbytným krokem, podařilo se a pomohlo všem. Prezident Václav Klaus to uvedl v dopise bývalému slovenskému premiérovi Vladimíru Mečiarovi. Svému někdejšímu politickému partnerovi blahopřál k 70.  narozeninám. Ocenil ho přitom jako schopného uvážlivého státníka a slovenského vlastence.Bylo to zkrátka takové Žeravé znamenie osudu, že se ti dva potkali. Který z českých pokladů asi pan prezident poslal Mečiarovi jako dárek? Syrečky, plzeňské, štramberské uši, tuzemák, nošovické zelí, svoje projevy?

14:58
Poslanci rozhodnou, zda si zvýší platy společně se soudciVláda nechá rozhodnutí o zvýšení platů ústavních činitelů na poslancích, hlásí lidovky.cz. Do sněmovny pošle několik variant navýšení koeficientů pro výpočet. Plat poslanců, ministrů a také soudců se má podle návrhu reagujícího na rozhodnutí Ústavního soudu o platech soudců počítat z vyšší částky. Základem by místo nynějšího 2,5násobku průměrné mzdy mohl být podle návrhu pro vládu 2,7násobek, varianty počítají s 2,51násobkem až s více než trojnásobkem.„Kdyby nebylo rozhodnutí Ústavního soudu, vláda by se vůbec platy nezabývala,“ řekl premiér Petr Nečas (ODS). Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský to ale odmítl. „Toto řízení, stejně jako všechna předchozí, se týkalo výlučně soudců. My jsme nerozhodovali ani o svých platech ani o platech jiných ústavních činitelů,“ řekl ČRo.Tak tato zpráva jistě potěší spravedlivě rozhněvaný lid, který raděj závidí, než by víc pracoval, aby se měl líp. My toho pouze využijeme k tomu, že vám pustíme jednu z nejsmutnějších písní poslední doby, kterou se zřejmě definitivně loučí skupina Blur.

16:06
I Roithová zahájila prezidentskou kampaň; sbírá podpisyKandidátka na prezidentku Zuzana Roithová podporovaná KDU-ČSL oficiálně večtvrtek začala shromažďovat podpisy pod petici nutnou pro účast v přímé volbě. Podpisy bude sbírat 5000 dobrovolníků, jejichž síť po celé republice se svým týmem vytvořila. Europoslankyně se sběrem čekala na schválení prováděcího zákona k prezidentské volbě.Dobrovolníci budou podpisy pro její kandidaturu shromažďovat při osobním kontaktu, nepůjde tedy o anonymní kampaň. „Vím, že by bylo možné mít podporu deseti senátorů, ale od počátku chci získat širokou podporu touto formou,“ vysvětlila Roithová.Podle některých průzkumů veřejného mínění by lidé na Hradě rádi viděli ženu. Roithová ale v současnosti mezi favority nepatří. Těmi jsou někdejší premiér ČSSD Miloš Zeman, bývalý předseda úřednické vlády Jan Fischer a ekonom Jan Švejnar. Lidé si nástupce Václava Klause v přímé volbě zvolí na začátku příštího roku.No tak každý sbírá něco, například Josef Klimeš z Prostějova turistické známky. Zakládající člen Klubu sběratelů turistických suvenýrů jich podle serveru novinky.cz vlastní už přes třináct tisíc a k tomu úctyhodnou sbírku dřevěných pohlednic a turistických holí. Tak proč by paní Roithová nemohla sbírat podpisy. Ovšem s pomocníky jistě nebude mít ze své kolekce takovou radost. A pokud jí jde jen o to prezidentství, jistě by se našla snadnější cesta. Ať si u znalců zjistí aktuální směnné kurzy. Určitě by to místo 50 000 podpisů řadových občanů zařídilo třeba deset Goťáků a dva Nedvědové.

16:44
Slováci odhalili pašerácký tunel z UkrajinySlovenští celníci a policisté odhalili tunel, v němž pašeráci přepravovali zboží z Ukrajiny. Mohl být využíván i k nelegálnímu překračování společné hranice. Profesionálně vybudovaný tunel měří sedm set metrů, z toho skoro půl kilometru chodeb je pod územím Slovenska.Odhalení nebývale dlouhého tunelu má na svědomí slovenský tým takzvané Daňové kobry, který vstup do podzemní chodby našel mezi obcemi Vyšné a Nižné Nemecké v okrese Sobrance. Druhá strana tunelu vybudovaného v šestimetrové hloubce ústila do rodinného domu v Užhorodu.Tunel začínal na slovenské straně pod nebytovými prostory, východ na ukrajinské straně byl uvnitř rodinného domu. Pašované zboží, převážně cigarety, bylo podle následně nakládáno na kamiony a rozváženo dále do vnitrozemí. V souvislosti s chodbou, která vedla šest metrů pod zemí, byl zatím zadržen jeden podnikatel.„Jde o případ jako vystřižený z filmu z mexicko-americké hranice,“ řekl k případu na tiskové konferenci slovenský ministr financí Peter Kažimír. Při zásahu policisté údajně zadrželi i 13 tisíc kartonů cigaret. Roční únik na spotřební dani z tabáku odhadl ministr financí Peter Kažimír na 50 milionů eur, tedy okolo jedné a čtvrt miliardy korun.Pche, takových tunelů u nás máme a rozhodně se s nimi takhle okatě nechlubíme. Třeba ta Blanka.  Ale název týmu je to pěkný; navrhujeme nazvat případnou českou jednotku třeba Daňoví slepýši. Zatím jedna tunelovka.

17:38
Senát schválil vlastní návrh na omezení imunitySenát schválil svůj návrh na omezení imunity poslanců, senátorů a ústavních soudců jen na dobu výkonu mandátu a posílá ho sněmovně. Pokud by se s ním poslanci ztotožnili, musel by ho znovu schválit Senát, tentokrát už ústavní většinou, píše Aktuálně.cz.Návrh, který připravili senátoři Miroslav Antl (ČSSD) a Soňa Paukrtová (TOP 09), je zcela totožný s tím, který letos na jaře 156 hlasy schválila sněmovna, ale potopil ho poté Senát - hlavně kvůli nepřítomnosti senátorů z řad ČSSD.Zcela totožný návrh navíc podali i poslanci, a to napříč politickým spektrem. Ve sněmovně se tak střetnou naprosto identické předlohy: pokud by parlamentní komora nevydala svého člena k trestnímu stíhání, mohla by ho policie stíhat po skončení jeho mandátu.Sněmovna má kromě omezení imunity českých zákonodárců na stole i dva návrhy na zrušení mandátu těch poslanců a senátorů, kteří by byli pravomocně odsouzeni.  Ať už si sněmovna vybere svoji, nebo senátní verzi, bude to už několikátá snaha imunitu omezit - předcházelo tomu už půl druhé desítky pokusů, které neprošly.Zamítnutým pokusům o omezení imunity se nelze divit. Dnešní DJ by si rozhodně sám imunitu dobrovolně nesnížil - už tak je velmi nízká a je tím pověstný mezi antigeny v mnoha zemích.  ímto se proto loučí a odchází si posílit imunitu cvičením a zdravou stravou. S viry ať se muchluje třeba Björk, ta je z Islandu otužilá.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].