0:00
0:00
Prostředek Evropy22. 7. 20243 minuty

Jedna školácká chyba a polské účtování s bývalou vládou se zadrhlo

A jeden z domnělých pachatelů mnohamiliardové zpronevěry spravedlnosti - zatím - uniká

Čtete jeden z našich pravidelných newsletterů. Přihlaste se k jejich odběru a budou vám chodit do e-mailové schránky. Píšou je pro vás Tomáš Brolík, Pavel Turek, Magdaléna Fajtová, František Trojan, Ondřej Kundra, Jiří Sobota a Silvie Lauder.

Když se Tuskova vláda chopila na přelomu roku v Polsku moci, slibovala (mimo jiné) velkou očistu polského státu, velké zúčtování. A podstatná část polského voličstva s tímhle plánem souhlasila. Osm let vládnoucí strana Právo a spravedlnost, hlavně ve své snaze dostat pod kontrolu justici, stvořila celou řadu nových institucí, a ty stávající obsadila svými lidmi, často proti regulím. Je lehké poznat, kdo je dobrý soudce a kdo činovník připravený sloužit. Vyměnit tyto soudce a prokurátory byl první vytyčený cíl. Ten druhý mířil na dobře známou a nepříliš komplikovanou korupci. Část politiků PiS ve druhém funkčním období ztratila zábrany, dotace plynuly spřízněným lidem či rovnou příbuzným, pokud (nekompetentní) spříznění a příbuzní nezasedli v dozorčích radách státních firem.

Existuje kauza, kde se tohle všechno protíná, a jmenuje se Fond spravedlnosti. Už jsme tu o ní psali, ve zkratce: jedna z bývalých vládních ministran, Suverénní Polsko (SP), která je zcela závislá na PiS, avšak nechtěla by být, se rozhodla zpronevěřit peníze z ministerstva spravedlnosti a díky nim se dostat k politickému kapitálu. To alespoň ukazuje řada novinářských zjištění a podobného mínění je i prokuratura. Ministrem spravedlnosti (a navíc šéfem SP) byl Zbigniew Ziobro, hlavní strůjce údajné reformy a největší zastánce tvrdého kurzu proti tehdejší opozici a vůbec proti občanům, kteří s ním nesouznějí. Prokuratura si také vytipovala politika, který se měl na zločinech podílet a který by se mohl stát korunním svědkem. Pro Marcina Romanowského si také došla. A pak se začalo prokurátorům všechno bortit.

↓ INZERCE

Romanowski je zvolený poslanec, o zbavení imunity policisté požádali a vládní poslanecká většina jim vyhověla. Záhy po jeho zadržení vyšlo najevo, že jako poslanec byl také za Polsko členem Parlamentního shromáždění Rady Evropy. Že nevíte, že jeho členové jsou chráněni imunitou, asi není vaše chyba. Nevěděli to ani polští prokurátoři, a tak shromáždění o zbavení imunity nepožádali – a Marcin Romanowski vyšel zase z vězení ven.

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc