Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Newsletter

Polsko: Dělat politiku je drahé, takže kde sehnat potřebné miliardy?

A je budování nového státu zločin?

23 kom polsko • Autor: Ilustrace Pavel Reisenauer, Ilustrace - Pavel Reisenauer
23 kom polsko • Autor: Ilustrace Pavel Reisenauer, Ilustrace - Pavel Reisenauer

Čtete jeden z našich pravidelných newsletterů. Přihlaste se k jejich odběru a budou vám chodit do e-mailové schránky. Píšou je pro vás Tomáš Brolík, Pavel Turek, Magdaléna Fajtová, František Trojan, Ondřej Kundra, Jiří Sobota, Silvie Lauder a Andrea Procházková.

Pro začátek rychlá exkurze do polské politiky: Suverénní Polsko (SP) je malá strana, oficiálně koaliční partner, ale reálně satelit donedávna vládního Práva a spravedlnosti (PiS), které vede Jarosław Kaczyński. Ten je přesvědčen, že politici SP přinášejí na společnou kandidátku těch několik důležitých procent hlasů, která v notoricky těsných volbách až donedávna zajišťovala vítězství. SP je s touto pozicí nespokojené a snaží se od roku 2015 vybudovat si pořádný politický kapitál, který by zvětšil její vliv v dříve vládní, dnes opoziční koalici, a případně dovolil vydat se do voleb samostatně. Kvůli tomu se politici v této koalici dlouhodobě vzájemně nesnášejí a v letech 2015–2023 strávili více času bojem mezi sebou než bojem s tehdejší opozicí.

SP se na vlastní nohy nepostavilo z několika důvodů. Stranu vede Zbigniew Ziobro, bývalý ministr spravedlnosti a sám odpadlík od PiS, což je tvrdý, ambiciózní a bezohledně kalkulující politik. Polská veřejnost jej dle průzkumů zčásti nenávidí a části je jí nesympatický, ale je to těžká váha polské politiky. Obklopil se mladými, dravými a pracovitými politiky, většinou muži po třicítce, které spojuje jedna vlastnost: nejsou schopní jako jejich šéf. Polské veřejnosti jsou zčásti nesympatičtí a část se jim vysmívá. Jejich politický talent nestačí na to, aby byli rovnocennými partnery vůdčích politiků PiS, ať už je to Jarosław Kaczyński, expremiér Mateusz Morawiecki nebo bývalá premiérka Beata Szydło.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si článek zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].