Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika

Otázkou zůstává, na čí zakázku píšeme bludy o prověrce a vrtulnících

Ministryně obrany Karla Šlechtová neodpověděla na otázky Respektu

Karla Šlechtová v Afghánistánu
Karla Šlechtová v Afghánistánu • Autor: ČTK

Otázka je, na jakou objednávku to samozřejmě bylo. Těmito slovy komentovala v pořadu Interwiev ČT24 ministryně obrany Karla Šlechtová článek a blog v Respektu, který se zabýval její neexistující bezpečnostní prověrkou a dvěma armádními zakázkami, které v jejich stávající podobě zrušila. Informace v článcích nazvala ministryně obrany bludy. Poslali jsme paní ministryni v demisi sms otázku, jestli může prokázat své tvrzení, že byl článek napsán na objednávku a na čí objednávku. A jaké bludy obsahoval. Ministryně Karla Šlechtová ani po urgenci neodpověděla. Dovolíme si tedy ještě jednou připomenout, o čem jsme psali.

Napsali jsme, že ministryně obrany si ani po šesti týdnech ve funkci nepožádala o bezpečnostní prověrku, kterou jako ministryně obrany potřebuje, aby se mohla seznamovat s utajovanými skutečnostmi NATO. Prověrka se jmenuje NATO Secret. Ministryně nám sama potvrdila, že zatím dává dohromady podklady - a že Respektu oznámí, až si o prověrku požádá. V Interwiev uvedla zavádějící informaci, že má ze zákona jako ministr prověrku automaticky.

To je sice pravda, ale nikoli na informace NATO. Už tento měsíc přitom čeká ministryni setkání s kolegy ze všech zemí NATO na pravidelné konferenci. Na prvním setkání ministrů obrany NATO jí sice bude fakt, že nemá bezpečnostní prověrku, odpuštěn. Ale další zasedání se koná obvykle v květnu -  a do té doby už Karla Šlechtová nestihne prověrku vyřídit a hrozí jí, že na zasedání nebude vpuštěna. Hrozí, že nebude moct jako ministryně obrany číst dokumenty NATO.

Čtěte také: Mění armádu Karla Šlechtová, nebo Zemanovi muži?

Napsali jsme také, že ministryně obrany zrušila probíhající proces na nákup dvanácti vrtulníků UH-Y1 od americké firmy Bell. „Myslela jsem si, že šlo o připravenou smlouvu, ale byl to jen marketingový průzkum. Zadala jsem generálům, aby uvedli reálné potřeby vrtulníku, nebudu zadávat nějaké fantasy stroje,“ sdělila před vydáním článku médiím. Respekt uvedl, že nešlo o žádný marketingový průzkum: že prodej vrtulníků americké výroby byl schválen jak Kongresem USA, tak tamním ministerstvem zahraničí. České ministerstvo obrany vedené Martinem Stropnickým i generálové považovali nákup těchto vrtulníků a dohodu s vládou USA za strategický tah a vojenské sblížení s USA. Česko má dodnes jen vrtulníky ruské výroby.

A napsali jsme rovněž, že ministryně se rozhodla zrušit smlouvu na nákup izraelských radarů. „Nechám vypracovat nový znalecký posudek a nové stanovisko advokátní kanceláře, ze stanoviska ministerstva zahraničí vyplývá, že smlouva s Izraelem se musí ještě upravit,“ znělo vyjádření ministryně, z něhož jsme vycházeli.

K nákupu se vyjádřil i Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost, samy radary podle úřadu odpovídají bezpečnostním standardům NATO, bezpečnostní komplikací bylo připojení, které měla na starosti česká firma, a úřad se rozhodl neudělit smlouvě patřičný certifikát. Ke změně ale není nutné zapotřebí rušit smlouvu s Izraelem, naopak je možné, aby Izrael změnil smlouvu s českou firmou, která bude v Česku napojení radarů zabezpečovat. Ani jeden z těchto faktů ministryně v pořadu nepopřela, jen je upřesnila a dodala některé nové informace.

A konečně, napsali jsme také, že Karla Šlechtová má blízko k lidem kolem Miloše Zemana, především k Martinu Nejedlému. Karla Šlechtová nám předtím v sms potvrdila, že se s ním potkává jak na Hradě, tak na společných cestách s prezidentem. Také jsme napsali, že se ministryně zmínila před generalitou o Jaroslavu Strnadovi, jednom z největších sponzorů prezidentské kampaně Miloše Zemana a jednom z největších dodavatelů armády. „Toho pána neznám,“ tvrdila v pořadu ministryně. Což je vyloučeno, protože firma Retia Jaroslava Strnada je onou českou firmou, kvůli které se ministryně musela zabývat smlouvou o koupi izraelských radarů.

 Tolik k popisu bludů. Na čí zakázku je ovšem autor těchto řádků napsal, zůstává záhadou i panu Patizonovi.

https://www.youtube.com/watch?v=MYEY4QAOTgg

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte