Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika

Korupční past na Ibize mohl na Svobodné nastražit vídeňský právník

Stále však není jasné, kdo si kompromitující video z Ibizy objednal, píší rakouské weby

Vicekancléř Heinz-Christian Strache
Vicekancléř Heinz-Christian Strache

Rakouska vládní koalice se rozpadla, zemi v září čekají předčasné volby, nacionalistům ze strany Svobodných (FPÖ) spadla maska vlastenců. To jsou už dobře známé důsledky zveřejnění videa z Ibizy, které ukazuje ochotu vicepremiéra a dlouholetého lídra rakouských populistů H.C. Stracheho dát údajné neteři ruského oligarchy výměnou za pomoc v politickém boji přístup ke státním zakázkám. Jednu důležitou část příběhu ale stále neznáme. Kdo léčku na Stracheho nastražil a co tím sledoval?

Rakouská média se v úterý dostala na první stopu, kterou popisují například online servery deníků Die Presse Kurier. Na místě je pořád jistá opatrnost - zdroji informací jsou Johann Gudenus (FPÖ), jeden z aktérů videa z Ibizy, a web eu-infothek.com provozovaný bývalým příznivcem Svobodných. Zmíněné rakouské deníky však s touto verzí seriózně pracují.

Reklama
Reklama

Stopa vede ke známému vídeňskému právníkovi, který se přes společnou známou, obchodnici s nemovitostmi, počátkem roku 2017 obrátil na tehdejšího místostarostu Vídně, později šéfa poslaneckého klubu Svobodných Johanna Gudenuse. Vzkázal, že má lotyšskou klientku, která má zájem koupit část pozemků a lesů, které Gudenus zdědil po svém otci zesnulém v roce 2016 (ten býval též poslancem za Svobodné a mimo jiné odsouzeným popíračem holocaustu).

https://www.youtube.com/watch?v=CMwXuuGYq44

Následovalo první setkání ve vídeňské restauraci Le Ciel. Údajná neteř ruského oligarchy na něj přijela v Mercedesu Maybach řízeném osobním šoférem a v doprovodu důvěrníka, jenž se přestavil jako Julian Thaler z Mnichova. Die Presse píše, že zná jeho skutečnou identitu - pochází prý opravdu z Mnichova, kde vlastní detektivní kancelář. Web jeho firmy je však už od konce roku 2018 nedostupný.

Následovalo několik dalších setkání ruské milionářky, mnichovského detektiva a Gudenuse, jenž byl mimochodem i dlouhodobou spojkou své strany do Ruska. Při jednom setkání se řeč stočila k Ibize, kde Strache i Gudenus rádi tráví letní dovolené. Údajná ruská milionářka řekla, že Baleárské ostrovy také miluje - a cesta k domluvení osudové, skrytými kamerami natočené schůzky byla otevřená.

Oba uvedené rakouské deníky se pokusily zkontaktovat vlivného právníka, který stál na počátku aféry. Již v minulostí prý PR poradcům konkurenčních stran bez úspěchu nabízel - výměnou za šesticifernou částku v eurech - kompromitující materiály na předáky Svobodných.

Právník si však mezitím najal vlastního advokáta. Jeho prostřednictvím odmítl žádosti o rozhovor, a zdůraznil navíc, že nedává souhlas se zveřejněným identity ve zpravodajství. Houstnou tedy indicie, kdo přesně léčku připravil - zcela nejasné však zůstává, kdo si celou akci zadal i to, proč se dostala na veřejnost až teď.

Aktuálně.cz píše, že kancléři Kurzovi prý metody „pasti“ připomínají Tala Silbersteina - izraelského experta na politický marketing, kterého si před parlamentními volbami v roce 2017 na kampaň najali rakouští sociální demokraté. Silberstein kampaň směroval ostře proti Kurzovi, jehož Rakouská lidová strana byla favoritem voleb. Marketingový odborník ale odmítá, že by měl s videem cokoliv společného, a hrozí právními kroky všem, kdo ho se záznamem spojují. Další média dokonce spekulují o tom, že nápad s videem pochází od známého německého komika a vtipálka Jana Böhmermanna.

Čtěte také: Rakouský vicekancléř rezignoval

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Lindner

redaktor, zahraničí

lindner tomas
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte