Jana Nečasová, dříve Nagyová, někdejší šéfka kabinetu expremiéra Petra Nečase a jeho nynější…
Jana Nečasová, dříve Nagyová, někdejší šéfka kabinetu expremiéra Petra Nečase a jeho nynější manželka u Obvodního soudu pro Prahu 1. • Autor: ČTK

Když mi bylo dvacet, považoval jsem lidi starší ne já za automaticky moudřejší. A věřil jsem také, že zkušenost dělá člověka v průběhu jeho života lepším. Skutečnost sice můj názor mnohdy vyvracela, ale já se jí nenechal odchýlit – věřil jsem své teorii.

Býti dvacetiletým dnes, už bych ten rozpor mezi teorií a realitou nemohl přehlédnout. Kde mají moudrost a charakter získané věkem sloužit společnosti, vidíme hloupost a nemravnost. Minulý týden nám odhalil, jak může být díky mediální době ona viditelnost až bolestně ostrá: člověka zalévají vlny studu při pohledu na slabošství někdejší hvězdy české pravice, expremiéra Petra Nečase, který u soudu odmítá přiznat zjevnou vinu, i při pohledu na zbabělost někdejší hvězdy české levice Davida Ratha, který jako dítě utíká před výrokem soudce, na mocenskou aroganci a dětinskou zlobu slovenského premiéra Roberta Fica, která u něj věkem i zkušeností jen roste, i na ubohost Pavla Freša, osamělého šéfa někdejší hvězdy slovenské pravice SDKÚ, který obchoduje s Ficem a ždímá tak z úpadku strany poslední kapky – pro sebe.


A to jsou jen padesátníci. Pohled na českého prezidenta Miloše Zemana musí mladého člověka utvrdit, že věkem se stav mysli i duše jen zhoršuje. V dějinách všech civilizací bylo pravidlem, že to byla vždy starší generace, která si stěžovala na hloupost a nemravnost mladých, již nectí tradici. Jenže to vždy říkala z pozice monopolu na názor, jemuž pro nedostatek informací nešlo vzdorovat. A zároveň je nutno jí přiznat, že měla na tento názor jisté právo - protože přinejmenším v posledních staletích udělala hodně pro to, aby se každá mladá generace měla lépe než ta jejich.

To dnes neplatí. Průzkumy potvrzují, že většina mladých Evropanů si myslí, že se bude mít hůř než jejich rodiče. Čí vinou? Starší generace, která (zejména na Západě) vydrancovala zdroje, zradila společenskou smlouvu, jež po staletí přikazovala investovat do nové generace, a politickou i početní převahu dnes využívá jen na to, aby si hlídala výši svých důchodů.

K tomu ještě díky odhrnutým záclonám mediální doby vidí mladí lidé starší generaci doslova svlečenou do naha. A je to obraz tak nepěkný, že se divím vlastně jen jednomu. Proč si mladá generace nevezme slovo a nevykřičí do očí té starší: Stydíme se za vás, protože jste hloupí, nemravní a nectíte tradici.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte