Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Ost-blog

Obraz Ruska v depeších diplomatů

Nejsem si jist, zda zakladatel Wikileaks Julian Assange opravdu touží zlepšit demokracii ve světě a proto zveřejňuje tajné depeše amerických diplomatů. Mám pocit, že hlavně touží co nejvíce uškodit americké vládě. Nic proti tomu, takových lidí je na světě spousta.

Trochu mi připomínají ty zapálené demonstranty mírového hnutí z osmdesátých let, kteří pochodovali západními městy a protestovali proti americkým jaderným hlavicím umístněných v západní Evropě. To, že podobné jaderné hlavice byly rozmístěny Sovětským svazem ve východní Evropě a mířily přímo na demonstranty, jim tehdy nějak nedošlo. Zlá byla Amerika, o zbytek světa včetně Sovětského svazu se nestarali. Takto vidí svět i Assange: původcem všeho zla jsou USA. Kdoví, jestli by troufl zveřejnit tajné depeše ruských (nebo čínských) diplomatů, kdyby se k nim dostal.

A přesto jsem mu svým způsobem vděčný za to, co udělal. Ani já, zřejmě jako mnozí, jsem si nedělal velké iluze o americké diplomacii, a tak mě opravdu překvapilo, jak skvěle napsané, inteligentní a poctivé jsou postřehy diplomatů. (To samozřejmě neomlouvá nestydatost příkazů, aby diplomaté snímali otisky prstů a pátrali po číslech účtů jako nějací špioni.) A překvapilo mě také, jak jsou v principu v souladu s hodnotami, které Amerika veřejně vyznává. Díky Wikileaks mám tak dnes o USA lepší mínění než předtím (byť kdoví, jaký bych měl názor, kdybych četl americké depeše z Latinské Ameriky v sedmdesátých letech).

Fascinující bylo číst si například úryvky z depeší, jak je uveřejnily New York Times o Rusku. Obraz té země je dost děsivý. Korupce a byrokracie prorostla celý systémem natolik, že ani samotný premiér Vladimir Putin nad ní nemá moc – 60 procent jeho příkazů se neplní, protože administrativa si žije svým vlastním korupčním životem. Ostatně samotný Putin, zdánlivě sebevědomý muž, se prý v krizích chová bázlivě a nejistě, izoluje se doma a nechodí do práce. Ale je zřejmě velmi bohatý. Američtí diplomaté mají informace (z druhé ruky), že peníze jdou Putinovi přes Genadije Timčenka, údajně bývalého Putinova kolegu z KGB, který vlastní obchodní společnost Gunvor se sídlem ve Švýcarsku, která se zabývá dovozem ropy.

Někteří diplomaté mluví o „mafiánském státě“, jiní o „moderním autoritářství“. Osm měsíců před odvoláním starosty Moskvy Lužkova upozorňovali na to, že začíná být na obtíž dokonce i Kremlu. Popis kriminálního světa Moskvy je fascinující. Má tři vrstvy. Nahoře je starosta Lužkov, pak policie a tajná služba, úplně dole obyčejní kriminálníci a zkorumpovaní inspektoři.

Pokud chtěl Assange opravdu zlepšit svět, možná se mu to dokonce povedlo – zveřejnění tajných depeší značně nabourává představu zastánců konspirativních teorií, že Američané se spikli proti celému světu. A ukazuje se, že američtí diplomaté jsou vesměs velmi chytří a pracovití lidé, kteří ve velké většině věrně slouží své zemi a mají jasno v tom, jaké hodnoty jsou pro demokracii důležité. Nejlépe je to vidět právě na depeších z Ruska.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].