Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Nenechte si ujít

Studenti se radují

Hana Čápová komentuje Dobešovo rozhodnutí prodloužit plzeňské právnické fakultě akreditaci

Jak jsem řekl, tak bude. • Autor: ČTK
Jak jsem řekl, tak bude. • Autor: ČTK

Studenti plzeňských práv se radují. Ministr školství Josef Dobeš (VV) je „zachránil“: prodloužil jejich škole akreditaci. Radují se ale také desetitisíce studentů, kteří nedávno vyšli do ulic, aby protestovali proti Dobešem navrhované reformě vysokých škol: došlo na jejich slova. Varovali před svévolnými zásahy politiků do chodu škol a hle, ani nebylo třeba reformy, a svévolný zásah je tady. Ministr Dobeš jde proti vůli jedenadvaceti odborníků akreditační komise.

Komise, jejíž členy schválila současná vláda, došla k závěru, že plzeňská práva musí skončit. Nemají dost kvalitních učitelů, jejich vědecká publikační činnost je mizivá a fakulta vinou toho nedokáže shánět ani granty.

Osmnácti stovkám jejích studentů není co závidět. Když na škole zůstanou, velký právní rozhled asi nezískají. Kdyby škola skončila, nemají kam jít - na zbylých právnických fakultách pro ně není dost místa.

Právě tím ministr Dobeš zdůvodnil, proč má škola fungovat další čtyři roky. Prý se za tu dobu napraví. Jenže plzeňská práva měla času na zlepšení až dost. Dnes už vůbec nejde o to, že fakulta dávala prominentům tituly zadarmo, její vedení bylo přistiženo při plagiátorství a pravidla jejího fungování byla neprůhledná, umožňující klientelismus a korupci. Tehdy akreditační komise dala škole šanci, ať si udělá pořádek. Nestalo se. Parta, spojená se skandálním fungováním školy, naopak vyštípala učitele, kteří chtěli fakultu očistit.

Součástí reformního návrhu ministra Dobeše je mimo jiné také to, že akreditační komise skončí. Vystřídat by ji měla agentura, která bude na ministrovi více závislá. Že je to tak nebezpečné, jak demonstrující studenti říkali, nám ministr Dobeš právě ukázal.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].